W Cieniu Jupiterów Mielec
navigator
fratelli
Image default
Galerie Materiały video Przestępstwa, skandale, afery Wywiady

Dzisiaj w mieleckim sądzie odbyła się kolejna rozprawa przeciwko firmie Kronospan [FOTO, VIDEO]

Sąd Rejonowy w Mielcu oddalił pozew złożony przez mieszkankę Mielca przeciwko firmie Kronospan. Wyrok jest nieprawomocny, służy od niego jeszcze apelacja. Kosztami procesu została obciążona składająca pozew Agnieszka Trela.

Przypomnijmy, że pozew przeciwko firmie Kronospan sześć miesięcy temu złożyła mieszkanka podmieleckiej Ławnicy. Przekonuje ona, że problemem jest potworny smród, a nie tylko zły stan powietrza.

Dziś podczas rozprawy zeznawał Bartosz Kuśmidrowicz, reprezentujący firmę Kronospan specjalista ds. ochrony środowiska z Włocławka, który opracowywał ocenę oddziaływania systemów firmy Kronospan na jakość powietrza na okoliczne miejscowości. Świadek powołany przez pozwaną firmę stwierdził między innymi, że w ostatnich latach ustała współpraca na linii władze miasta – firma Kronospan w sprawie uciążliwego wpływu zakładu na otoczenie.

Agnieszka Trela wystąpiła na drogę sądową, ponieważ domaga się prawa do życia w czystym powietrzu.

Poprzednia rozprawa została odroczona ze względu na wniesienie przez poszkodowaną nowych dowodów w sprawie.
Następnie pełnomocnicy zakładu wnieśli o odroczenie rozprawy w celu zapoznania się z nowym materiałem dowodowym.

Na rozprawie sądowej byli również przedstawiciele firmy Kronospan.

Dziś sąd po 5 godzinach rozprawy zdecydował się oddalić powództwo mieszkanki Ławnicy.

Firma Kronospan komentuje decyzje sądu 

Poniedziałkowy wyrok Sądu Rejonowego w Mielcu potwierdza, że inwestycje zrealizowane przez Kronospan Mielec przynoszą efekty. Zarówno badania jak i kontrole prowadzone na terenie zakładu jednoznacznie wskazują, że  firma ograniczyła do minimum oddziaływanie produkcji na środowisko. Ten wyrok pokazuje także jak ważne jest trzymanie się w ocenie sytuacji, faktów a nie emocjonalnych opinii. Działaliśmy, działamy i będziemy działać zgodnie z prawem, a ten wyrok jest tego dowodem.

Decyzji sądu nie rozpatrujemy w kategorii zwycięstwa – jak to jest komentowane w mediach. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że w Mielcu potrzebna jest szeroka dyskusja na temat jakości powietrza, która nie zawężą się tylko i wyłącznie do jednego zakładu. Moment, w którym taka debat odbędzie się w Mielcu, uznamy za sukces.

Sukcesem będzie także chwila, gdy mielczanie, wbrew grupie kilku osób, dostrzegą jak wiele pracy włożyliśmy w inwestycje w ochronę środowiska.

Kronospan swoimi działaniami wielokrotnie potwierdził, że chce spotykać się z mieszkańcami i słucha ich uwag. Wywiązaliśmy się z wszystkich zapisów Pozwolenia Zintegrowanego, na długo przed wyznaczonym terminem uruchomiliśmy system UTWS, podpisaliśmy porozumienie ze świętej pamięci prezydentem Danielem Kozdębą, zrealizowaliśmy główny postulat tzw. „strony społecznej” – pomiar ciągły i monitoring ciągły. Każdy, kto wyrabia sobie zdanie na podstawie faktów, a nie emocji i opinii, dostrzega te działania.

Chcemy, żeby nam wszystkim – mieszkańcom, dobrze się w Mielcu żyło i nasze inwestycje w ochronę środowiska są tego potwierdzeniem. Ze swej strony możemy zapewnić, że nadal będziemy realizować inwestycje, które chronić będą środowisko. Jesteśmy otwarci na dyskusję opartą na faktach, która doprowadzi do rozwiązań przyjaznych środowisku i mielczanom.

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa