W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Paliwa Mielec
Image default
Galerie

Ekonomia społeczna w działaniu [FOTO]

Jak skutecznie pobudzać aktywność społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością intelektualną w sposób efektywny – tego dowiadywali się liderzy lokalnych organizacji pozarządowych oraz dyrektorzy i pracownicy instytucji pomocowych podczas intensywnej, dwudniowej wizyty studyjnej organizowanej przez Rzeszowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (ROWES) 20-21 września.

Uczestnicy wizyty studyjnej  zapoznali się z działaniami Centrum Integracji Społecznej w Przemyślu, Warsztatów Terapii Zawodowej i Zakładu Aktywności Zawodowej w Jarosławiu oraz podobnych placówek w Dębicy.

Prowadzą je stowarzyszenia, które zaczynały ponad 10 lat temu od zera, a dziś zatrudniają kilkaset osób, w tym osoby z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. Produkują meble, pamiątki, wyroby z ceramiki i drewna, sprzedają je w galeriach i czerpią z tego zyski, które przeznaczają na pomoc niepełnosprawnym i ich rodzinom.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną ramię w ramię z osobami sprawnymi codziennie przygotowują w ZAZ Jarosław 700 obiadów dla szkół, przedszkoli i mieszkańców Jarosławia. Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych Radość miesiąc temu otworzyło w Dębicy Bar Smaki Radości, w którym każdy codziennie zje świeży i niedrogi posiłek. Niepełnosprawni pracownicy po pracy jadą do mieszkań, w których samodzielnie dbają o siebie, spędzają wspólnie czas, a jeśli potrzebują wsparcia, dostają je od specjalistów i opiekunów. Wszystko po to, aby trenować różne umiejętności, rozwijać je i stawać się możliwie jak najbardziej samodzielnym w życiu codziennym.

Jarosławskie Koło Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zarządza również marką K-Lumet, pod którą kryje się produkcja ekologicznej podpałki do grilla, wykonywanej ręcznie od początku do końca przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Na razie można ją kupić w lokalnych sklepach. W przyszłości Stowarzyszenie planuje nawiązać współpracę z wielkimi sieciami sprzedażowymi.

Inicjatorem powstania w Mielcu programu wspierania ekonomii społecznej jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który w grupie tworzącej środowisko reprezentują Joanna Boryczka-Szęszoł, Elżbieta Kwolek i Joanna Zacharska. W pracach uczestniczy także Beata Kardyś, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Elżbieta Wyparło, dyrektor Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych, Małgorzata Działo z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mielcu oraz liderzy organizacji pozarządowych: Maria Orłowska ze Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, Alicja Krogulec z Towarzystwa im. Św. Brata Alberta, Bogusław Kołacz i Wirginiusz Królewicz ze Stowarzyszenia Trzeźwościowego Nowe Życie, Aneta Siembab ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Autystycznych i Niepełnosprawnych SUN RISE oraz Marcin Żywica z Fundacji Odwaga jest w Tobie. Animatorem grupy jest Kinga Bielec z ROWES.

Program ma zawierać pomysły na działania wspierające rozwój podmiotów ekonomii społecznej, nowe sposoby na rozwiązywanie problemów społecznych przy zaangażowaniu instytucji samorządowych oraz stowarzyszeń i fundacji. Twórcy programu starają się odpowiedzieć na pytanie co lokalnie można zrobić na rzecz włączenia osób z mniejszymi szansami poprzez działania nakierowane na zysk społeczny i ekonomiczny.

Dotychczas ze wsparcia finansowego udzielanego przez Rzeszowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, prowadzonego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A., skorzystało kilkadziesiąt osób, które znalazły zatrudnienie w podmiotach ekonomii społecznej, w tym w stowarzyszeniach, spółdzielniach socjalnych i spółkach non-profit. W powiecie mieleckim działa 9 przedsiębiorstw społecznych oraz ponad setka podmiotów ekonomii społecznej, w tym Zakład Aktywności Zawodowej prowadzony przez gminę Tuszów Narodowy oraz szereg stowarzyszeń i fundacji.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Derby Podkarpacia bez sensacji. Rysice Rzeszów – ITA Tools Stal Mielec 3:0 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Bieg Wilczym Tropem 2024 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Zderzenie na drodze Mielec – Radomyśl Wielki [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa