20 sierpnia 2018, 20:07
Slider
Image default
Historia Imprezy masowe i koncerty

Europejska Noc Muzeów w Jadernówce

Coroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów to jedno z najważniejszych wydarzeń dla muzealników i – mamy taką nadzieję – dla odwiedzających również. Idea tej cyklicznej imprezy od lat niezmienna – proponujemy wystawy,pokazy i atrakcje, które przygotowujemy specjalnie na to muzealne święto.

W tym roku przenosimy się do minionych stuleci – XIX i początku XX w celu przybliżenia dawnych technik fotograficznych. Dziś w dobie łatwej fotografii cyfrowej gdzieś zapominamy o historii, o ewolucji w technice operowania światłem, wreszcie mozole z jakim musieli pracować dawni fotografowie, miedzy innymi i nasz mielecki August Jaderny.

Stąd pomysł na swoisty powrót do przeszłości. Tym razem wspólnie z zaproszonymi gośćmi przybliżona zostanie technika mokrego procesu kolodionowego i ambrotypowych obrazów na płytach szklanych oraz technika uzyskiwania odbitek solnych na papierze akwarelowym.

Przez cały dzień, w sobotę 19 maja będzie można podejrzeć artystów przy pracy w swoich specjalnościach, można będzie też zapozować do zdjęć. Ponadto przygotowane zostały dwie nowe wystawy, wieczorny koncert plenerowy Que Passa, salonik rodziny Jadernych w okazjonalnej aranżacji. Nowością będzie specjalne wydanie “Kuryera Mieleckiego” – okolicznościowa gazeta, datowana na maj roku 1906. Na łamach Kuryera odwiedzający “Jadernówkę” przeczytają kilka tekstów o Mielcu z tamtej epoki, opowieść o rozwoju fotografii w XIX stuleciu, zobaczą ciekawe newsy,ogłoszenia towarzyskie i reklamy.

Zapraszamy na spotkanie z fotografią, z eksponatami, ciekawymi ludźmi i sporą dawką historii = do zobaczenia w sobotę 19 maja od południa do północy!!!

Joanna Szteliga

 

 

 

 

 

Slider

Zobacz też...

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja