W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Wypadki, wykroczenia, pożary, powodzie...

Ewakuacja i zatrucia w SP nr 9 – Szkoła malowała salę, uczniowie zatruci ulatniającym się benzenem

Z nieoficjalnych informacji dotyczących przyczyn dzisiejszego zatrucia w Szkole Podstawowej nr. 9 w Mielcu wynika, że powodem zatrucia się dzieci był benzen.

Obecność trującego związku prawdopodobnie ma związek z malowaniem sali gimnastycznej, które miało miejsce około pół roku temu. Na co dzień wietrzono salę, którą pomalowano farbą, lecz przez 5 ostatnich dni, z powodu majowego weekendu, stała ona zamknięta. Prawdopodobnie przez to uczniowie licznie zgromadzenie na sali w czasie apelu doznali zatrucia.

Krążą pogłoski, że mimo obszernego wietrzenia sali wykryto trujący związek, ponieważ sala mogła być niestarannie przygotowana do użycia po malowaniu. Ludzi pracujących w służbach niepokoi również fakt, iż zajęcia w sali gimnastycznej odbywały się prawdopodobnie podczas gdy trujący związek ulatniał się z malowanych powierzchni dużo intensywniej niż w ciągu ostatnich dni.

Przypominamy, że w na sali gimnastycznej podczas apelu zemdlało około 20 uczniów, a w sumie do szpitala w Mielcu oraz placówek w Tarnobrzegu i Nowej Dębie trafiło w związku z tym zdarzeniem 45 dzieci. Z budynku szkoły ewakuowano około 400 uczniów i 35 nauczycieli. Sprawę bada policja oraz specjalistyczne oddziały chemiczne.

Całe zdarzenie przedstawialiśmy już rano, więcej informacji na temat jego przebiegu znaleźć można tutaj:
www.wcj24.pl/pilne-masowe-zatrucie-w-szkole-podstawowej-nr-9/

Benzen jest jedną z najgroźniejszych trucizn przemysłowych, ze względu na dużą jego lotność i możliwość tworzenia dużych stężeń w powietrzu. Szczególnie niebezpieczne jest proces uwalniania go do powietrza przy dużej powierzchni parowania przy niewielkiej przewiewności. Na pierwszy plan działania toksycznego benzenu wysuwa się jego działanie narkotyczne na ośrodkowy układ nerwowy. Poważne zatrucia benzenem powodują także uszkodzenia układu nerwowego czy nawet uszkodzenie szpiku kostnego (u ludzi narażonych na benzen prowadzi to do wystąpienia białaczki) i mogą prowadzić nawet do śmierci.

 

Poniżej przedstawiamy kilka istotnych informacji o zatruciu benzenem:

  • Zatrucie inhalacyjne lub doustne przy niewielkim narażeniu przebiega z bólami i zawrotami głowy, osłabieniem, euforią, nudnościami i wymiotami.
  • Znaczne narażenie na działanie benzenu zmienia obraz objawów, występują zaburzenia widzenia, szybki i płytki oddech, drżenie kończyn, pojawiają się zaburzenia rytmu serca, utrata przytomności, porażenie oraz śpiączka, podczas której mogą wystąpić majaczenia i gwałtowne pobudzenia.
  • Skażenie skóry powoduje jej podrażnienie, złuszczanie i pękanie.
  • Zatrucie przewlekłe, zwykle inhalacyjne, rozpoczyna się utratą łaknienia, bólami głowy, sennością lub pobudliwością oraz bladością powłok. Rozwija się niedokrwistość, obserwuje się krwawe wybroczyny, którym towarzyszy przedłużony czas krwawienia. Występujące białaczki są opisywane jako powikłania zatrucia benzenem (u osób narażonych na pary benzenu białaczki występują  5-10 razy częściej niż w populacji narażonej).
  • Zgony spowodowane przewlekłym zatruciem benzenem występują po ciężkiej aplazji szpiku, niedokrwistości, martwicy lub zwyrodnieniu mięśnia sercowego, wątroby i nadnerczy oraz po rozległych zmianach krwotocznych.

Oceny zagrożenia opierają się na pomiarze stężenia benzenu w powietrzu oraz ilości fenolu wydalonego z moczem osób zatrutych.

Benzen wchłania się głównie drogą oddechową, a ciekły wchłaniany jest przez skórę. U ludzi ostre zatrucia benzenem o dużych stężeniach prowadzą do śmierci, poprzedzonej objawami narkotycznymi, arytmią i zaburzeniem oddychania.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Niedziela pod znakiem gwałtownej aury [FOTO]

Wiadomości Mielec

Pijany wjechał w zaparkowany samochód

Wiadomości Mielec

Tragedia nad Wisłoką w Tuszymie

Wiadomości Mielec

2 komentarze

M... 4 maja 2017 (czwartek) at 21:11

A czy może mi ktos wyjaśnić skoro niby ten benzen ulatniał sie podczas apelu to dlaczego dzieciaczki z wcześniejszego apelu nie podtruły sie? Dzieki Bogu ale to trochę jakieś dziwne wszystko jest…nie wydaje sie Wam? M…

Odpowiedz
Joanna 5 maja 2017 (piątek) at 05:45

No sorry.. Moje dziecko jest z tej szkoły i wytłumaczyło więcej wszystko co się stało
Z tą salą nie może być prawda, dlatego że sala była malowana ok. pół roku temu i było czasem długo np. typu: Boże Narodzenie, ferie itp.
Moje dziecko było z młodszej grupy nic mu się nie stało
Szczególnie ucierpiały tę dzieci. Z klas 4, 5, 6, aż szczególnie 3c i 6b ponieważ występowali w obu i dla maluchów i dla starszaków 😆

Odpowiedz

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa