Slider

W czwartek 4 maja w godzinach przedpołudniowych w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 9 w Mielcu przy ulicy Drzewieckiego doszło do zasłabnięcia kilkudziesięciu uczniów.

Stało się to podczas drugiego w tym dniu uroczystego apelu dla dzieci z klas 4-6. Około godziny 10.30 nagle kilkoro uczniów zgłosiło objawy bardzo złego samopoczucia skarżąc się m.in. na bóle głowy i brzucha. Natychmiast dyrekcja szkoły wezwała na pomoc pogotowie ratunkowe. Rozpoczęto akcję ratunkową, gdyż podobne objawy zaczęli zgłaszać kolejni uczniowie.


Błyskawicznie do akcji przystąpiły wszystkie niezbędne w takim przypadku służby – oprócz kolejnych ambulansów pogotowia ratunkowego na miejscu stawiła się straż pożarna, policja,
a także straż miejska i przedstawiciele mieleckiego magistratu – pezydent,wiceprezydent
i naczelnik wydziału edukacji. Sytuację od początku monitoruje Biuro ds. Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego.
Podjęto wszystkie niezbędne w takich okolicznościach działania. Zarządzono natychmiastową ewakuację z budynku szkoły wszystkich blisko czterystu uczniów i 35 nauczycieli.

Do swoich macierzystych przedszkoli bezpiecznie ewakuowano także dzieci z trzech oddziałów przedszkolnych korzystających z pomieszczeń w budynku SP 9 .
Dolegliwości najpierw zgłosiło 34 uczniów i uczennic z ogólnej liczby blisko 200 osób uczestniczących w apelu, z których 20 odwieziono do szpitala w Mielcu, a także m.in. w Kolbuszowej i Nowej Dębie. W godzinach popołudniowych otrzymaliśmy informację, że pomocy udzielono 45 osobom, z których 35 zostało w szpitalach w stanie ogólnie dobrym.
Trwają intensywne działania mające na celu ustalenie przyczyny zasłabnięć dzieci. Materiał do szczegółowych analiz i badań pobrała specjalnie sprowadzona z Nowej Sarzyny jednostka ratownictwa chemicznego Państwowej Straży Pożarnej.
Ponadto celem zapewnienia bezpieczeństwa podjęto decyzję o odwołaniu w dniu 5 maja zajęć dydaktycznych w Szkole Podstawowej nr 9. Uczniowie wrócą do zajęć, gdy ich prowadzenie w szkolnym budynku będzie w pełni bezpieczne. Wiadomo już, że do czasu wyjaśnienia wszystkich okoliczności i przyczyn zatrucia z użytkowania wyłączona będzie hala sportowa
SP 9.
Należy zaznaczyć, że w ubiegłym roku obiekt ten został poddany gruntownej modernizacji. Inwestycja miała na celu dostosowanie szkolnej infrastruktury sportowej do nowoczesnych standardów. Oprócz wymiany m.in. podłogi, okien i drzwi, wykonano nową instalację elektryczną, wentylacyjną, a także wymieniono system centralnego ogrzewania.

Władze miasta zapewniają, że dołożą wszelkich starań, aby ustalić przyczynę zaistniałej sytuacji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Slider

Slider
Slider
Slider
Redaguj z nami…
napisz
Slider

SliderSlider


Slider

Slider

Slider