W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Przestępstwa, skandale, afery

Fałszywy telefon-zagrożone oszczędności – projekt policji [FOTO]

Mieleccy policjanci wzięli udział w projekcie „Fałszywy telefon-zagrożone oszczędności”. Funkcjonariusze z projektem odwiedzili Klub Integracji Społecznej przy ulicy Pogodnej w Mielcu oraz seniorów zrzeszonych w klubie „Senior +” w Radomyślu Wielkim.

Uczestnicy spotkań mogli dowiedzieć się, jak reagować w przypadku próby oszustwa, a także gdzie szukać pomocy, kiedy znajdą się w takiej sytuacji. Wszystko to dla bezpieczeństwa seniorów i ich najbliższych.

Niemal codziennie funkcjonariusze przyjmują zgłoszenia o różnego rodzaju oszustwach. Dużą grupę osób pokrzywdzonych tym przestępstwem stanowią osoby starsze. Przestępcy, wykorzystując ich życzliwość i empatię do innych osób, wyłudzają od nich, niejednokrotnie oszczędności życia.

„Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” – to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów, jako grupy, która jest najbardziej narażona na konsekwencje oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”. W projekcie biorą udział funkcjonariusze z komend wojewódzkich w Rzeszowie, Białymstoku, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim oraz Olsztynie.

We wtorek, profilaktyk społeczny mł. asp. Ewelina Ziemba wraz z Kierownikiem Posterunku Policji w Wadowicach Górnych asp. szt. Krzysztofem Kogutem oraz koordynatorem wojewódzkim projektu „Fałszywy telefon-zagrożone oszczędności” odwiedzili seniorów w klubie „Senior +” w Radomyślu Wielkim. Głównym celem spotkania było uwrażliwienie osób starszych na sytuacje, w których można stać się ofiarą przestępstwa i przekazanie informacji jak postępować w przypadku zagrożenia.

Policjanci wraz z Agatą Michoństką – koordynatorem projektu rozmawiali z seniorami na temat sposobu działania sprawców dokonujących oszustw metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. Mówili m.in. o sposobie prowadzenia rozmowy przez dzwoniącego oszusta oraz argumentach, którymi może się posługiwać. Prelegenci zwrócili szczególną uwagę na kwestię emocji, które są ściśle związane z popełnianiem tego rodzaju przestępstw. Niewątpliwie spotkanie było dla seniorów bardzo ciekawe i przydatne.

Każdy uczestnik spotkania zarówno w Radomyślu Wielkim, jak i w Mielcu otrzymał przygotowane w ramach projektu gadżety, zawierające pomocne numery telefonów oraz broszury i ulotki informacyjne.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Szczury doprowadziły do zamknięcia budynku przedszkola

Wiadomości Mielec

Warsztaty bębniarskie na Rynku i w SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

„Nieme kino” w Parku Oborskich [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa