W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Imprezy masowe i koncerty Kultura i nauka

Festiwal ”Na Styku Kultur” w Baranowie Sandomierskim

Już w 5.10, w sobotę, w murach baranowskiego zamku odbędzie się kolejna edycja Festiwalu „Na styku kultur”. Głównym celem projektu, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, jest pokazanie przenikania się kultur, dworskiej i ludowej.

Aby podkreślić ich wzajemne oddziaływanie w ramach festiwalu odbędą się warsztaty rękodzieła ludowego i dworskiego. Będzie można na własną rękę przekonać się jakie wzory, techniki rękodzielnicze występowały i na dworze szlacheckim i w chacie włościańskiej. Warsztaty będą poprowadzą przez Anitę Rybę, doświadczoną edukatorkę i Zespół Ludowy „Lasowiaczki”. Panie nie tylko opowiedzą jak wyglądało kiedyś tworzenie rękodzieła, ale zaproszą do wspólnego uczestnictwa i każdy sam będzie się mógł przekonać o tym jak wyglądał proces tworzenia rękodzieła. Do wyboru różne techniki decoupge, makrama, haft i wiele innych. Różnice i wspólne elementy można znaleźć również w kuchni, dlatego kolejnym punktem programu będą warsztaty kulinarne.

Goście festiwalu będą mogli sami przenieść się w czasie i wykonać  potrawy charakterystyczne zarówno dla kuchni ludowej jak i dworskiej. Co ważne samaemu będzie można sprawdzić smak tych potraw i stwierdzić czy dawna kuchnia byłą smaczniejsza od dzisiejszych wyrobów.

Następny punkt programu to pokaz tańców dworskich, jednego z najważniejszych elementów przyjęć spotkań i uroczystości. Pokaz poprowadzi Chorągiew Sandomierska. Taniec i muzyka są ze sobą nierozerwalnie złączone, zatem zwieńczeniem festiwalu będą dwa koncerty. Pierwszy w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Contrabellum, zaprezentuje bogactwo dawnej muzyki szlacheckiej z XVI, XVII i XVIII wieku. Gwiazdą wieczoru, z kolei będzie zespół „Future Folk”, ze Stanisławem Karpielem-Bułecką.

Wstęp na Festiwal jest wolny, rozpoczęcie w sobotę05.10. o godzinie 13.00 w Zamku w Baranowie Sandomierskim.

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa