W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Kultura i nauka

Festiwal Nauki i Techniki rusza już w czwartek!

Pod patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego Zbigniewa Tymuły odbędzie się kolejna, dziewiąta już edycja Mieleckiego Festiwalu Nauki i Techniki. Wydarzenie wystartuje w czwartek, 7 czerwca i potrwa do soboty, 9 czerwca.

Tym razem motywem przewodnim Festiwalu będzie hasło: „Nowoczesne technologie zmieniają świat”. Temu zagadnieniu będzie poświęcony wykład inauguracyjny „Sztuczna inteligencja w konfrontacji z inteligencją naturalną”, który wygłosi Prof. Tadeusz Uhl z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W klimat nowych technologii wpiszą się także specjalni goście Festiwalu, którymi będą byli i obecni polscy alpiniści – Janusz Onyszkiewicz (himalaista, matematyk i polityk) oraz Maciej Bedrejczuk (uczestnik wyprawy narodowej na K2 w 2018 roku). Skierujemy do nich bardzo konkretne pytania: Jak nowe technologie zmieniają współczesny himalaizm i dlaczego warto mieć pasje? Czy alpinizm i himalaizm to przede wszystkim wyścig w zdobywaniu najwyższych szczytów czy też mistyczne obcowanie z górami? Ważne będzie także zaprezentowanie sukcesów zawodowych i naukowych, jakie odnosili polscy alpiniści. Interesująco zapowiada się tutaj pokaz przygotowany przez PZL Mielec na temat: „Czy na szczycie Mount Everest może wylądować helikopter?”

Zaplanowany przez organizatorów program wykładów i prezentacji jest niezwykle bogaty. Dzięki dynamicznemu rozwojowi druku 3D w procesach produkcyjnych różnych branż, chociażby w przemyśle lotniczym, samochodowym, ale także w przemyśle obuwniczym, pojawiają się tzw. technologie przyrostowe. O tym będzie interesująco mówił do młodzieży z Technikum Mechanicznego i Elektrycznego dr hab. inż. Włodzimierz Adamski. Pozostając nadal w nurcie technologii przyszłości, poprosiliśmy z kolei Prezesa Kirchhoff Polska Janusza Sobonia o przybliżenie uczniom elektromobilności w branży motoryzacyjnej.

Ekscytująco natomiast brzmi tytuł wykładu „Komunikacja chemiczna w przyrodzie, czyli czy chemia nami rządzi”, przygotowany przez Prof. Romana Gancarza z Politechniki Wrocławskiej Często słyszymy: „bo ta chemia …”. A prawda jest taka, że każde nasze działanie, w tym także myślenie, walka z chorobą, nastrój – to wszystko właśnie dzięki chemii. Nie są przypadkowe barwy, zapachy, smaki. Są to sygnały, które sterują ludźmi, zwierzętami, roślinami. Nie istnieje życie pozachemiczne – o tym wszystkim dowie się młodzież z liceów.

Festiwalowi przyświeca jeszcze jedna idea – promocja kreatywności, innowacyjności i przedsiębiorczości. O tym, że pierwszy milion mamy w głowie, będzie mówił Prezes Intellectual Property Management Poland Bogusław Węgliński. W tym klimacie będą także utrzymane warsztaty z symulacji biznesowych przygotowane przez rzeszowską firmę Revas Business Simulation Games. Młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych zaproponujemy symulację „Biuro podróży”, natomiast technikom informatykom symulację „Serwis IT”. Aby tym bardziej podkreślić znaczenie twórczych zachowań, zaproszenie skierowaliśmy także do Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy „Explores”, które poprowadzi warsztaty dla uczniów z gimnazjum nt. „Znajdź pomysł na siebie.”

Wydarzeniem Festiwalu będzie zapewne występ Łukasza Świrka – zdobywcy Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w 2011 r. oraz zdobywcy 3 miejsca w programie „Mam talent” w 2017 r. Łukasz to „Człowiek flaga”, którego pokazy „zaprzeczają” prawom grawitacji.

Tradycją jest już organizowanie w trakcie Festiwalu konferencji i seminariów adresowanych do osób dorosłych – nauczycieli oraz przedsiębiorców. Bardzo ciekawie zapowiada się panel dyskusyjny „Pracownik przyszłości w świecie zdominowanym przez nowe technologie”. Na temat kompetencji XXI wieku wraz z analizą rynku pracy mówić będą między innymi dr Magdalena Jelonek z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Maciej Jakubowski z Uniwersytetu Warszawskiego, reprezentujący także Fundację Naukową Evidence Institute. Warto zdać sobie sprawę, że na skutek rewolucji technologicznej opartej na informatyzacji oraz robotyzacji (w tym także sztucznej inteligencji) zaniknie wiele zawodów. W to miejsce pojawią się nowe kwalifikacje, a systemy edukacji muszą nadążyć za tymi nieuniknionymi zmianami. Z badań wynika, że w każdym zawodzie niezbędne stają się kompetencje „miękkie”, chociażby umiejętność pracy w grupie, motywacja do ciągłego uczenia się, radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Współczesna gospodarka najchętniej będzie zatrudniała ludzi kreatywnych, mających nieszablonowe pomysły – i właśnie o tym będzie ten panel.

Komplementarnym uzupełnieniem idei zaprezentowanej w omówionym wyżej panelu będzie seminarium informatyczne dla nauczycieli nt. nowych technologii w edukacji. Goście z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego zaprezentują między innymi rewolucyjną koncepcję kształcenia interdyscyplinarnego opartego na modelu STEAM (Science, Technology, Enginering, Art, Mathematics), będącego w „opozycji” do tradycyjnego nauczania przedmiotowego. Wspomniany model stanowi jeden z ważniejszych paradygmatów współczesnej edukacji.

Nie sposób w kilku zdaniach opisać wszystko to, co się wydarzy w trakcie tego 3-dniowego „święta nauki”. Dlatego w wielkim skrócie podsumujmy: na bardzo bogaty program Festiwalu składają się:
– Wykłady, rozmowy i prezentacje popularno-naukowe
– Pokazy popularno-naukowe przygotowane m.in. przez Heweliuszy Nauki, Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „Explores”, Akademię „Leonardo;
– Warsztaty tematyczne skierowane do uczniów wszystkich etapów edukacyjnych, poświęcone głównie programowaniu, robotyce, modelarstwu lotniczemu i kosmicznemu;
-Konkursy, wśród których w szczególności warto wymienić organizowany po raz trzeci konkurs techniczny im. Jeffrey’a Pino „Młody konstruktor”, organizowany przez PZL Mielec i po raz pierwszy turniej szachowy dla uczniów szkół podstawowych przygotowany przez SP 13 oraz Klub Szachowy SDK Mielec;
– Stoiska mieleckich szkół zawodowych oraz współpracujących z nimi mieleckich przedsiębiorców.

Organizatorami festiwalu są: Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu, Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo”, Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu i Szkoła Podstawowa Nr 7 w Mielcu.

Szczegóły dotyczące Festiwalu, w tym ramowy program wydarzenia oraz listę prelegentów, znajdziecie tutaj: http://festiwal9.ckp.edu.pl/.

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Przemysław Pawłowski zagra na Rynku Starego Miasta

Wiadomości Mielec

Tegoroczne święto Policji w Parku Oborskich [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Warsztaty bębniarskie na Rynku i w SCK [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa