W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Historia Materiały video

Festiwal NNW w Tuszowie Narodowym [FOTO, VIDEO]

W Tuszowie Narodowym/Grochowe/Szydłowcu odbyły się kolejne retrospektywy Festiwali NNW. Były pokazy ważnych filmów dokumentalnych, warsztaty filmowe i modowe dla młodzieży, wystawy i panele dyskusyjne z udziałem reżyserów. Na wszystkie wydarzenia był wstęp wolny!

Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci, czyli doroczne wielkie święto filmów dokumentalnych poświęconych polskiej drodze do wolności, odbywa się zawsze na przełomie września i października, w Gdyni. Tradycją stało się jednak, że po jego zakończeniu, organizatorzy ruszają w Polskę i świat z jego Retrospektywami, czyli festiwalem w wersji skróconej, dopasowanej do regionu, w którym się pojawia. W ten sposób 6 czerwca br. Retrospektywa X edycji Festiwalu NNW zawitała również w okolice Mielca, a na jej trasie pojawił się: Szydłowiec, Tuszów Narodowy i Grochowe.

Jak podkreślają organizatorzy, miejscowości te nie bez przyczyny znalazły się na trasie Retrospektywy. Okolice Mielca znane są z wybitnych postaci, które po II wojnie światowej działały na tych terenach na rzecz podziemia niepodległościowego. Wystarczy wymienić m.in.: mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, chor. Wojciecha Lisa „Mściciela”, kpt. Tadeusza Gajdę „Tarzana”, czy por. Tadeusza Jaworskiego „Zerwikaptura”. To właśnie na Polanie Niezłomnych w Szydłowcu, gdzie „Mściciel” w odwecie za zbrodniczą działalność na okolicznej ludności zastrzelił szefa tamtejszego gestapo, rozpoczęła się uroczyście Retrospektywa Festiwalu NNW. W spotkaniu wezieła udział m.in. Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa „Mściciela”. Warto dodać, że w działalności partyzanckiej Niezłomni otrzymywali pomoc od mieszkańców gminy– schronienie, pożywienie, za co również im należy się najwyższy szacunek.

Według dyrektora festiwalu – Niezłomnych działających na tych terenach było znacznie więcej. Proponuję jednak cofnąć się też nieco bardziej w czasie. W Tuszowie Narodowym, w którym również będą miały miejsce wydarzenia związane z Retrospektywą, mieści się Centrum Pamięci generała Władysława Sikorskiego. Muzeum umieszczone w domu rodzinnym generała zaprasza do obejrzenia poświęconej mu wystawy. Pamiętajmy także o tych, którzy walczyli wcześniej– z bolszewikami oraz o cichych bohaterach, którzy ratowali żydów  w czasie wojny ryzykując zdrowie i życie swoje oraz swoich bliskich.

— powiedział Dyrektor Festiwalu.

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo z tego wydarzenia.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa