W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Finał VI Pleneru „Z nurtem Wisłoki” – Gmina Wadowice Górne 2020

VI Przegląd Kultury Powiatu Mieleckiego „Z nurtem Wisłoki” – Gmina Wadowice Górne 2020 rozpoczął się 4 lipca 2020 roku  plenerem artystycznym przeprowadzonym na ziemi wadowickiej.

    W zaostrzonym rygorze sanitarnym grupa artystów z KŚT TMZM  z Mielca, chętnych do wzięcia udziału  w zwiedzaniu  zakątków ziemi wadowickiej i w warsztatach z zakresu malarstwa, rzeźby i fotografii, pojechała w trasę wyznaczoną przez organizatorów. Zwiedzali m.in. kościół w Wadowicach Górnych, w którym  tamtejszy ksiądz przybliżył historię kościoła, liczne kapliczki, cmentarz parafialny z kaplicą i figurą Chrystusa. Byli w Wadowicach Dolnych, Wierzchowinach, Jamach, Kosówce, Grzybowie. Wiele  faktów dotyczących tej ziemi przybliżyli przewodnicy opowiadający ciekawie o historii tej ziemi.

   Gospodarze ugościli mieleckich artystów ciepłym posiłkiem, a następnie  rozpoczęły się warsztaty: twórcy malujący na wcześniejszych plenerach na szkle, jedwabiu, kredkami, węglem, akwarelą wyczarowywali przepiękne kwiaty i inne elementy krajobrazu. Rzeźbiarze lepili w glinie dzbany, talerze, dzbanuszki. Chętni do skorzystania z warsztatów fotograficznych poznawali sposoby uzyskiwania ostrości głębi, wykonywania selfie i wykorzystywania innych możliwości aparatu.
   Wspólne zdjęcie zakończyło pierwszą część przeglądu Z nurtem Wisłoki.

Drugi
etap ustalony wcześniej z dyrektor S O K i S -Elżbietą Augustyn- Gruszką z powodu znaczącego wzrostu zachorowań na wirusa Covid -19 przesunięto na 13  listopada 2020 roku. Także ten termin nie pozwolił zrealizować w realu zakończenia wernisażem tegoż przeglądu. W tej sytuacji nagranie  wideo podsumowującą wernisaż wystawy „Z nurtem Wisłoki”- Gmina Wadowice Górne 2020 zrealizowali: Zbigniew Wicherski- wiceprezes TMZM oraz  dyrektor Elżbieta Augustyn- Gruszka.

Link do tego profesjonalnego nagrania: https://youtu.be/MLwZoNaHI08

Na wernisażu wystawiło swoje prace 22 osoby w tym 5 twórców z gminy Wadowice Górne. Pozostali uczestnicy to członkowie KŚT TMZM mieszkający w Przecławiu, Radomyślu, Rzędzianowicach, Podleszanach, Woli Mieleckiej oraz Mielcu.

Plener miał również formę konkursową, KŚT TMZM powołał komisję konkursową w składzie: Marta Załucka, Teresa Kubik, Patrycja Załucka, która po obejrzeniu:

16 prac  malarskich , 30 prac  fotograficznych oraz 4  rzeźbiarskich wyłoniła zwycięzców:
* z dziedziny malarstwa nagroda główna przypadła Halinie Wąsik za pięknie wykonany Kościół w Wadowicach Górnych.

* za rzeźbę „Chrystus” główną nagrodę otrzymał Rafała Misiąg,
* z zakresu fotografii nagrodzono Józefę Krzak za zdjęcie „Kościół w Wadowicach Górnych z pomnikiem Maryi”.

Sześć osób trzymało wyróżnienia: 

* Andrzej Bednarz, Teresa Niedzielska, Lidia Rybak – malarstwo

 * Stanisław Czarnecki za małą architekturę przedstawiającą ”Zagrodę wiejską”

 * Szewc Milena – Gmina Wadowice Górne „Kwiat z pszczołą w tle stary dom” oraz *Zbigniew Wicherski „Ukwiecony krzyż” – fotografia.


Prezes KŚT Jadwiga Klaus podziękowała wójtowi gminy Wadowice Górne Michałowi Deptule za wsparcie i zainteresowanie przeglądem, dyrektor SOKiS – Pani Elżbiecie Augustyn- Gruszce za daleko idącą współpracę. Podziękowania skierowała do wszystkich osób, które pomogły zrealizować przegląd: przewodnikom, księdzu, osobom wykonującym zdjęcia, obsłudze medialnej, współorganizatorom przedsięwzięcia. 
 

Przegląd „Z nurtem Wisłoki” został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu starostwa  powiatowego reprezentowanego przez starostę Stanisława Lonczaka oraz Zarządu  TMZM reprezentowanego przez prezesa Janusza Chojeckiego. Na ręce obu ww. Panów prezes Jadwiga Klaus złożyła podziękowania.

Pani Jadwiga Klaus poinformowała, iż do tej pory realizowano corocznie przeglądy kultury Powiatu Mieleckiego w gminach:  miejskiej Mielec(2015), Przecławiu(2016), gminie Mielec z siedzibą w Chorzelowie(2017), w Czerminie(2018) Tuszowie Narodowym(2019)  i tegoroczna w Wadowicach Górnych.  Prezes Jadwiga Klaus zakończyła swoje wystąpienie życzeniem, aby  kontynuowana i realizowana była przez mieleckich artystów idea słów patrona TMZM- Prof. Władysława Szafera „ ocalić od zapomnienia  piękno Ziemi Mieleckiej” była dowodem na to, że zamieniają  słowa światowej sławy botanika oraz twórcy ochrony przyrody-Profesora Szafera w czyn, czego dowodem jest już szósta edycja przedmiotowego przeglądu kultury Powiatu Mieleckiego. Warto wspomnieć, iż w dniu 16 listopada przypada 50 rocznica śmierci Śp. Pana Profesora Władysława Szafera, która uczczona zostanie w sposób szczególny przez Zarząd TMZM oraz Nadleśnictwo Mieleckie.

    
Podziękowania, nagrody otrzymają  osoby nagrodzone i biorące udział w wystawie z Gminy Wadowice i  zrzeszone w KŚT TMZM  w Mielcu. O terminie wręczenia nagród zainteresowani powiadomieni zostaną osobiście przez dyrektor SOKiS – panią Elżbietę Augustyn-Gruszkę oraz  prezes KŚT- panią Jadwigę Klaus.

dav
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa