W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Historia Kultura i nauka

Fotografie wojny w Jadernówce

Listopad w kontekstach historycznych kojarzy się większości z nas z I wojną światową, głównie za sprawą odzyskania niepodległości. Nasza listopadowa prezentacja fotografów wojennych wpisuje się w ten historyczny kontekst spojrzenia na wojnę.

Wystawa „Fotografowie wojny” przedstawia prace trzech wielkich czeskich fotografów wojennych, żołnierzy Armii Austro-Węgier, o których istnieniu nie wiedziano przez ponad 90 lat.

Ich fotografie są odkryciem na skalę światową, szczególnie że historia zna bardzo mało nazwisk fotografów I wojny światowej, a tym bardziej nie zna ich całościowego dzieła. Tylko dzięki szczęśliwemu przypadkowi kurator wystawy Jaroslav Kučera dotarł do starych negatywów Gustava Broža, Jana Myšičky, a fotografie Jendy Rajmana odkrył jego wnuk Pavel Hančar.

Kiedy mówimy o wojnie, w pierwszych skojarzeniach widzimy frontowe linie, umocnienia, wymianę ognia i poległych żołnierzy… Prezentowane na wystawie obrazy ukazują wojnę niejako od kuchni. Fotografowie uchwycili codzienne życie żołnierzy podczas codziennych czynności nie związanych bezpośrednio z walką. Są sceny kuchenne, kontakty z ludnością cywilną, czas na rozrywkę, praktyki religijne, choć nie brakuje obrazów pełnych dramaturgii – operacji w szpitalach polowych czy zniszczeń wojennych. Ta cała opowieść jest
nie tylko dokumentem wojennej wędrówki trzech żołnierzy-fotografów. Jest także dowodem na to, że wojna, każda wojna ma rozmaite oblicza, jest teatrem, gdzie odgrywają się ludzkie czy polityczne dramaty, ale także życie ma swoje zwyczajne aspekty znane z czasu pokoju.

Wystawę zorganizowaliśmy dzięki uprzejmości Czeskiego Centrum w Warszawie, które jest dysponentem prezentowanych fotografii.

Zapraszamy do „Jadernówki” – otwarcie wystawy w środę 8 listopada o godzinie 18, wystawa czynna do 9 grudnia.

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa