W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Gmina Padew Narodowa jednym z liderów w rankingu najniższych podatków

Padew Narodowa- Gminą przyjazną mieszkańcom i przedsiębiorcom – tak wynika z rankingu opublikowanego przez prestiżowe pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”.

Czasopismo dokonało analizy polityki podatkowej polskich gmin na przestrzeni lat 2013-2015. Podstawowym kryterium oceny była średnia stawka podatków lokalnych we wspomnianych latach.

Padew Narodowa w rankingu znalazła się na 1 miejscu w powiecie mieleckim, 2 w województwie podkarpackim i 36 w kraju pod względem wysokości pobieranych podatków wśród gmin wiejskich, a jest ich w Polsce 1563. Jesteśmy w czołówce gmin mających najniższe podatki.
W odniesieniu do województwa to niemal pozycja lidera.

Punktem odniesienia w rankingu były maksymalne stawki podatków. Zatem osiągnięty przez gminę Padew Narodowa wskaźnik 59,39 % stawki maksymalnej świadczy o tym, że gmina zebrała niewiele ponad połowę wpływów możliwych do osiągnięcia przy zastosowaniu stawki najwyższej( jakiej Rada Gminy nie uchwala). Jest to skutek prowadzonej od wielu lat przyjaznej polityki podatkowej idącej w parze z polityką inwestycyjną gminy.

Można powiedzieć, że rozwój Gminy Padew Narodowa jest wypadkową polityki niskich podatków, które nie są zbyt wielkim obciążeniem dla mieszkańców a powodują wręcz wzrost ich liczby ( wzrasta również liczba wydawanych decyzji o warunkach zabudowy) i aktywnym poszukiwaniem środków finansowych zewnętrznych. Proste przełożenie tego mechanizmu jest następujące: planowane na ten rok dochody podatkowe gminy w postaci podatku od osób prawnych i osób fizycznych to 1,9 mln zł, natomiast planowane inwestycje (finansowane środkami zewnętrznymi) służące naszej społeczności to 11,5 mln zł, wobec budżetu wartości 28,5 mln zł.

Niskie podatki to także – poza przygotowanymi terenami inwestycyjnymi- walor podnoszący atrakcyjność naszej gminy w oczach lokalnych i nie tylko lokalnych przedsiębiorców. Również rosnąca liczba mieszkańców gminy jako trzeci komponent rozwoju może świadczyć o dobrze skonstruowanej i przemyślanej polityce podatkowej przy ogólnych tendencjach spadkowych w demografii.

Podsumowując: pozycja prawie lidera podatkowego na Podkarpaciu napawa optymizmem na przyszłość i potwierdza dobrze obrany kurs rozwoju dla Gminy Padew Narodowa.

UG Padew Narodowa

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

Wiadomości Mielec

Dni Wampierzowa w tym roku intensywnie Powitały Lato [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

PZL Mielec nadal sponsorem Klubu FKS Stal Mielec S.A.

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa