W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie

Gmina Padew Narodowa na I miejscu w Polsce w rankingu Narodowego Centrum Kultury 2018 [FOTO]

Pierwsze miejsce w Polsce !!!! Ranking kultury. Dane finansowe i życie kulturalne w poszczególnych gminach.

Narodowe Centrum Kultury ogłosiło ranking samorządów zaangażowanych w kulturę 2018 roku. Na liście zwycięzców znalazło się dwanaście samorządów w zależności od poziomu zamożności i typu gminy.

Kryterium oceny polegało na zebraniu przez Główny Urząd Statystyczny danych funkcjonowania ośrodków kultury w poszczególnych gminach. Gminy podzielono na typowo wiejskie, miejsko – wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu. Przeanalizowano ile dany ośrodek zatrudnia pracowników, instruktorów, jaką prowadzi działalność / koła zainteresowań, kluby, ilość zajęć grupowych oraz ich formą/.

GUS zainteresowany był ilością organizowanych koncertów, spotkań oraz imprez plenerowych. Bardzo ważna była frekwencja czyli udział mieszkańców w danych imprezach. Dodatkowo Ministerstwo Finansów badało ile procent budżetu gminy przeznaczane jest na działalność kulturalną / ośrodki kultury i biblioteki /. Po przeanalizowaniu danych ze wszystkich gmin okazało się, że gmina Padew Narodowa w gminach wiejskich małych jest najlepsza w Polsce!

W porównaniu ze średnią krajową gdzie gminy przeznaczają na kulturę niewiele ponad 2% u nas w 2015 roku przeznaczano około 6% a rok później ponad 4%. Gminny Ośrodek Kultury w tym czasie otrzymując dotacje w wysokości ok. 300 tys. zł realizował dość ambitny program. Zatrudniał jedenastu instruktorów oferując mieszkańców czternaście różnych form aktywności kulturalnej.

W zajęciach łącznie brało udział ponad 250 zainteresowanych tygodniowo. Prowadzone były zajęcia dla małych dzieci / nauka j. angielskiego/, nieco starszych / plastyka, taniec towarzyski, taniec nowoczesny, małe formy teatralne, wokalistyka/ starszych / koło literackie, nauka gry na instrumentach muzycznych, kabaret, ćwiczenia rozciągające dla pań/ oraz dla całkiem starszych / chór „Pasjonata”, chór „Impresja” oraz grupa kabaretowo-wokalna „Pasjonata”/.

Program był tak ułożony, że jeżeli ktoś chciał uczestniczyć w zajęciach mógł dobrać sobie zajęcia wg. własnych potrzeb. W ankiecie ważną pozycją była ilość organizowanych imprez w ośrodku kultury, w plenerze oraz udział uczęszczających na zajęcia w przeróżnych konkursach organizowanych w placówce oraz poza nią. Największy udział mieszkańców rejestrujemy na „Święcie ziemniaka”, dożynkach gminnych czy Dniu Dziecka.

Placówka cyklicznie organizuje koncerty przez Warsztat Wokalny „Nowe brzmienie” grupę kabaretowo-wokalna „Pasjonata” czy kabaret „Zakręceni”. Do placówki ściągane są też grupy z innych zaprzyjaźnionych placówek kulturalnych. Organizowane były przeglądy powiatowe – piosenki „Wokalmania” czy plastyczne -„ Inspiracje są wśród nas”.

Nasza gmina nie likwidowała bibliotek, mamy jedną bibliotekę, ale z 5 filiami. Corocznie zapewniamy środki na zakup nowych zbiorów. Biblioteki nie czekają tylko na środki z budżetu gminy, ale jeśli pojawia się możliwość pozyskania środków zewnętrznych, to również piszą wnioski. Biblioteka skorzystała m.in. z Programu Rozwoju Bibliotek. Pomieszczenia bibliotek zostały wyremontowane i wyposażone w sprzęt informatyczny z dostępem do Internetu.

Padew Narodowa okazała się najbardziej zaangażowaną gminą w kulturę spośród gmin wiejskich. Bardzo cieszymy się z tego wyróżnienia. Inwestując w kulturę inwestujemy w ludzi, a przede wszystkim w młode pokolenie stwarzając warunki do różnych form aktywności (czytelnictwo, zajęcia wokalne, taneczne, teatralne, plastyczne). W świecie zaawansowanej technologii cyfrowej funkcjonowanie szeroko rozumianej kultury stanowi swoistą przeciwwagę wobec braku potrzeby kontaktów międzyludzkich, współpracy w grupie, rekreacji i zabawy.

Pierwsze miejsce w Polsce jest dla nas wyróżnieniem i bodźcem do dalszej wytężonej pracy.

UG Padew Narodowa

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Filmowo – rozrywkowo – koncert PSM w Mielcu [FOTO]

Wiadomości Mielec

Konkurs – Baw się z nam [FOTO]

Wiadomości Mielec

Gala “Młodzi Nieprzeciętni” 2024 [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa