W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Góry Pieprzowe

W granicach administracyjnych miasta Sandomierza, leżą unikalne na skalę europejską Góry Pieprzowe. Zbudowane z liczących sobie około 500 milionów lat łupków kambryjskich, tworzą pofałdowany i poprzecinany wąwozami teren. Niewątpliwe walory krajobrazowe i przyrodnicze, uczyniły to miejsce wyjątkowo atrakcyjnym turystycznie.

Góry Pieprzowe zwane również Pieprzówkami są największym w Europie naturalnym rosarium. Dotychczas opisano tu 12 dziko rosnących gatunków róż. Najlepiej przyjechać tutaj wiosną lub latem, kiedy można podziwiać pięknie kwitnące zbocza rezerwatu.

Wzgórza zbudowane są z łupków ilastych, które pod wpływem okresowych zmian temperatury i działania wody kuszą się na drobne kawałeczki przypominające pieprz. Stąd też Góry Pieprzowe wzięły swoją nazwę. Łupki mają ciekawą barwę szaroczarną lub brunatnoszarą. Miejscami przykrywają je lessy oraz gliny morenowe.

Maszerując wśród krzewów róż, pokonując liczne jary i wstępując na wychodnie skalne mamy okazję podziwiać piękną panoramę Sandomierza i jego okolic oraz rzeki Wisły i jej starorzecza.  Na szczycie wzniesienia znajduje się polana z ławeczkami i miejscem na ognisko.

Widoki stąd warte są wejścia na szczyt. Szlak na trudniejszych odcinkach ubezpieczony jest linami. Pamiętajcie także o odpowiednim obuwiu.

 Spacer możecie rozpocząć na ulicy Krótkiej blisko Rynku w Sandomierzu, gdzie  szlak turystyczny czerwony poprowadzi Was do rezerwatu lub spod Galerii Sandomierskiej idąc ulicą Błonie..

 

                                                                                                         Sandi Tu

 

Więcej na:

http://fotorowerzystka.blogspot.com/

 

[nggallery id=150] [nggallery id=151]
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa