W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
fratelli
EsteticDent Dentysta Mielec
Image default
Imprezy masowe i koncerty Kultura i nauka

Grudniowy rozkład jazdy z kulturą


Jak co miesiąc prezentujemy propozycje kulturalne, jakie przygotowało Samorządowe Centrum Kultury na nadchodzący grudzień.

6 grudnia

Wernisaż wystawy malarstwa Urszuli Opałki – 6 grudnia, godz. 18, Galeria ESCEK Domu Kultury SCK. 

Wstęp wolny.

* * *

Urszula Opałka, mielczanka z urodzenia, obecnie mieszka i pracuje w Łańcucie. Jest absolwentką Instytutu Sztuki obecnego Uniwersytetu Rzeszowskiego na Wydziałach: grafiki w pracowni druku wklęsłego prof. Włodzimierza Kotkowskiego i malarstwa u prof. Tadeusza Gustawa Wiktora. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 2001 roku. W 2003 r. była stażystką w pracowni linorytu Uniwersytetu Rzeszowskiego u prof. Tadeusza Nuckowskiego. Ukończyła Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny organizowany przez Studium Choreograficzne przy WSP w Rzeszowie z dziedziny tańca ludowego.

Jej życie zawodowe to sztuki plastyczne (rysunek, malarstwo, grafika warsztatowa, ilustracje), choreografia/taniec( współczesny i ludowy), formy teatralne, śpiew i poezja. Pracuje z dziećmi i młodzieżą jako choreograf  w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie i Centrum Kultury Gminy Markowa oraz we własnej pracowni artystycznej, gdzie m.in. realizuje zamówienia.


12 grudnia

„Sztetl. Świat galicyjskich Żydów na przełomie XIX i XX wieku” to temat spotkania z dr Arkadiuszem Więchem w ramach cyklu „Opowieści muzealne” – 12 grudnia, godz. 18, Muzeum Historii Fotografii „Jadernówka”.

Wstęp wolny.

* * *

„Sztetl. Świat galicyjskich Żydów na przełomie XIX i XX wieku” to temat kolejnego spotkania z cyklu „Opowieści muzealne”. Naszym gościem będzie Arkadiusz Więch – dr nauk humanistycznych, historyk, adiunkt w Instytucie Historii UJ. Zajmuje się historią społeczną, historią nauki XIX i XX wieku, historią Galicji oraz dziejami archiwów i bibliotek na ziemiach polskich. Autor m. in. monografii „Miasteczko. Życie codzienne mieszkańców Dębicy w latach 1900-1939″; redaktor naukowy „Księgi Dębicy”, autor publikacji z zakresu historii życia codziennego w XIX i XX wieku.

13 grudnia

Koncert zespołu EABS – 13 grudnia, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK. 

Bilety w cenie 40 zł i 30 zł (balkon) do nabycia w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

W ostatnich latach jazz wraca do łask szerszej publiczności. Za oceanem wielką popularność osiągnęli tacy artyści jak Kamasi Washington, czy zespoły: The West Coast Get Down oraz BadBadNotGood. Również w Europie jazz jest na fali. Wielki rozgłos i uznanie zyskali brytyjscy muzycy: Shabaka Hutchings, Yussef Dayes, Ezra Collective oraz Tenderlonious. W ich muzyce ukłon w stronę klasyki sprzed kilkudziesięciu lat łączy się ze świeżym i aktualnym brzmieniem współczesnej muzyki miejskiej. To bez wątpliwości zupełnie nowa jakość w muzyce jazzowej. Ale czy to jeszcze jazz, zapyta pewnie wielu. Mielecka publiczność może sama odpowiedzieć sobie na to pytanie po koncercie, który zaplanowaliśmy na 13 grudnia. 

Wrocławski sextet EABS reprezentuje właśnie ten nowy rodzaj jazzu, który triumfalnie podbija światowe rynki. Zespół EABS kontynuuje tradycję polskiej szkoły jazzu, lecz wymyka się równocześnie brzmieniowym schematom, prezentując zupełnie autorskie podejście do utartych muzycznych standardów. Zespół udowodnił to na swoim debiutanckim albumie Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda), poświęconym mniej znanej twórczości Krzysztofa Komedy.  Płyta zyskała przychylność zarówno publiczności, jak i krytyków, a formacja EABS poszła za ciosem, wydając dwie kolejne płyty winylowe: czarną – zarejestrowaną na żywo w Katowicach – Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) Live at Jazz Club Hipnoza oraz różową – nagraną na taśmę i wydaną w brytyjskim labelu 22a Music – Kraksa / Svantetic. Zwieńczeniem „tryptyku Komedy” był zielony, studyjny album, który zdobył blisko 30 recenzji w Polsce i za granicą, był promowany w wielu rozgłośniach radiowych w kraju i na świecie. O płycie pisały takie tytuły jak „Polityka”, „Przekrój”, „Rzeczpospolita”, zespół pojawił się też na okładce pisma „Jazz Forum”. Doskonałe przyjęcie debiutu zespołu spowodowało wyprzedanie całego pierwszego nakładu płyt w półtora miesiąca od premiery, a zespół zagrał ponad 70 koncertów w Polsce i za granicą.


 14 grudnia

Premiera musicalu „Siostrzyczki” – 14 grudnia (sobota), godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Anna Leszkiewicz ma już na swoim koncie kilka niezwykle udanych spektakli musicalowych. Przygotowywała je z udziałem tancerek z zespołu „Flamingi”, który prowadzi w DK SCK, ale zawsze grono wykonawców poszerzała o talenty wyłowione podczas castingów. Tak powstały: „Się kręci Grease”, „Hakuna matata – chwytaj dzień”, „Michael Jackson show”. W 2015 r. niezwykle spektakularny sukces odniósł jej musical „W tym roku świat nie będzie”, który podbił nie tylko mielecką publiczność, ale też widzów w kilku miastach Podkarpacia. 

Jej kolejna propozycja reżysersko-choreograficzna to „Siostrzyczki”. Akcja musicalu rozgrywa się w zakonie, a głównymi bohaterkami są tytułowe siostrzyczki zakonne. Na scenie zobaczymy 42 wykonawców w wieku od 13 do 70 lat. 

Muzycznie spektakl oprawiła Małgorzata Pazdro. Ona także objęła opieką muzyczną wokalistów.

Jeśli pamiętamy fantastyczną oprawę scenograficzną „W tym roku świąt nie będzie”, wiemy, że trudno będzie przebić tamte widowiskowe dekoracje, ale Małgosia Zając-Waga i Agnieszka Szala-Jagiełło, zapewniają, że zrobią wszystko, żeby publiczność nie wyszła zawiedziona scenografią do musicalu. „Siostrzyczki” już prawie gotowe do premiery, na którą czekamy z niecierpliwością.

15 grudnia

Musical „Siostrzyczki” – 15 grudnia, godz. 15 i 17.30, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

15 grudnia

Rodzinne warsztaty twórcze – świąteczne ozdoby, 15 grudnia, godz. 10-12, Dom Kultury SCK. 

Wstęp wolny.

* * *

Już po raz drugi w Domu Kultury SCK organizujemy rodzinne świąteczne warsztaty twórcze. Nasze plastyczki, Małgorzata Waga-Zając i Agnieszka Szala-Jagiełło zapraszają dzieci z rodzicami lub opiekunami na wspólne tworzenie ozdób świątecznych. Kolorowe bombki, łańcuchy, świecidełka.

Materiały potrzebne do wykonywania ozdób zapewnia Dom Kultury.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia na warsztaty należy kierować do Działu Organizacji Imprez Artystycznych – nr tel. 17 5835639. 

22 grudnia

Koncert świąteczny ZPiT „Rzeszowiacy”,  Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy” oraz ZPiT „Mali Rzeszowiacy” – 22 grudnia (niedziela), godz. 16, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.

Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie kina „Galaktyka” (dni robocze od godziny 12, w soboty i niedziele – godzinę przed seansem kinowym, w środy – kasa nieczynna).

* * *

Tradycja zobowiązuje. Wie o tym nasz sztandarowy zespół folklorystyczny ZPiT „Rzeszowiacy”, który od lat pokazuje się mieleckiej publiczności w czasie, gdy szykujemy się do świąt Bożego Narodzenia. W tym roku będzie podobnie, a z ZPiT „Rzeszowiacy” wystąpią także „Rzeszowiacy” seniorzy i „Mali Rzeszowiacy”. Międzypokoleniowy koncert będzie miał jak zwykle także świąteczne akcenty. Będą kolędy i pastorałki, także z udziałem publiczności. Zapraszamy serdecznie!

31 grudnia 2019/1 stycznia 2020

Sylwester na placu Armii Krajowej – 31 stycznia, godz. 22 – 1 stycznia 2020, godz. 1.30. 

* * *

Spotykajmy się znów na placu AK, aby pożegnać stary i powitać nowy rok. Życzenia złoży prezydent Mielca Jacek Wiśniewski, a Dom Kultury SCK jak zwykle zadba o atrakcje dla tych, którzy będą z nami. Będzie muzyka i animacje, konkurs „butelkowy” oraz sylwestrowy mapping 3D na fasadzie Domu Kultury. 

Wystawy w Muzeum Regionalnym SCK

Wystawa „II wojna światowa w Mielcu i okolicy” – Muzeum Historii Regionalnej  „Pałacyk Oborskich” – zapraszamy do zwiedzania do lutego 2020. 

Wystawa „Sztetl Mielec” – Muzeum Fotografii „Jadernówka” – zapraszamy do zwiedzania do 31 stycznia 2020 roku.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Seniorzy na scenie w Gminie Tuszów Narodowy [FOTO]

Wiadomości Mielec

Słowa dają moc – szkolenie z zakresu przeciwdziałaniu przemocy domowej [FOTO]

Wiadomości Mielec

II Mielecka Gala Wolontariatu na scenie SCK [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa