W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Grypa znów w natarciu

Wiemy, jak się bronić! – podkreśla Pogotowia Ratunkowe w Mielcu

Ostatnie dwa lata pozwoliły nam nieco zapomnieć o grypie, ponieważ obowiązywały maseczki, kontakty społeczne były ograniczone, powszechnie odkażaliśmy dłonie lub też po prostu myliśmy je bardzo starannie. – Ten sezon jest zupełnie inny. Grypa szaleje, covid-19 też wcale nie zniknął, więc apelujemy, by w uzasadnionych przypadkach wrócić do zwyczajów, które wielu ludziom wręcz uratują życie – mówi dr n. med. Grzegorz Gałuszka, dyrektor Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Niestety bardzo szybko po tym, gdy grypa trochę odpuściła, przestało się mówić o tym, że jest bardzo groźna i warto robić wszystko co się da, by jej uniknąć. – W tym sezonie interweniujemy u pacjentów, u których już sam przebieg choroby jest bardzo ciężki. A często to dopiero początek. Grypa może pozostawić powikłania, których jest cała masa, począwszy od zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego, anginy, aż po zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenie mięśnia sercowego czy posocznicę. I tu nie chodzi o to, by straszyć, ale aby sobie uświadomić, że niedogodności związane ze szczepieniem, noszeniem maseczek, częstym odkażaniem rąk, czy unikaniem wychodzenia w większe skupiska ludzi są niczym w porównaniu z tym, co może nam grozić w związku z grypą. Znacznie zaostrza ona także przebieg infekcji koronawirusem – alarmuje Grzegorz Gałuszka.

Zwykle szczyt zachorowań na grypę przypada pomiędzy styczniem a marcem, choć sezony grypowe mogą przebiegać każdego roku inaczej. Jednak ważne, by np. ze szczepieniem zdążyć przed kumulacją zachorowań. Już teraz jest ich bardzo wiele, a nie mamy pewności, że to już szczyt. Na szczepienie powinny się zdecydować szczególnie osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania, czyli osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby o obniżonej odporności oraz chorujące przewlekłe. Zaszczepić można się nawet w niektórych aptekach, gdzie jest możliwość poddania się badaniu kwalifikacyjnemu.

Ale warto sobie przypomnieć wszystko to, co chroniło nas m.in. przed grypą w latach ubiegłych.

1. W miejscach publicznych noś maseczkę, a jeśli już źle się czujesz to nawet w trakcie kontaktu z domownikami, od których jednak warto się w miarę możliwości odizolować.

2. Jesteś chory? Pozostań w domu! Dziecko źle się czuje? Nie posyłaj go do przedszkola lub szkoły.

3. Na zakupy wybieraj miejsca jak najmniej uczęszczane, używaj rękawiczek jednorazowych. Jeśli już jesteś chory, jeśli możesz, poproś kogoś aby zrobił ci zakupy.

4. Na co dzień unikaj tłumów, w ten sposób zminimalizujesz ryzyka zarażenia się.

5. Noś przy sobie środki odkażające, często i starannie myj ręce.

– Przy pierwszych objawach warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który ma również możliwość realizować wizyty domowe. W weekendy i święta zastępuje go Ambulatorium Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, które w Mielcu mieści się w budynku szpitala – podkreśla dyrektor PSPR Mielec.

Dr n. med. Grzegorz Gałuszka, dyrektor Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Policjanci zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę w Izbiskach

Wiadomości Mielec

Znani zasłużeni nauczyciele obchodzili jubileusz

Wiadomości Mielec

Dofinansowanie DPS w Mielcu

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa