W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka Materiały video

Harfa zagrała w Kościele – Koncert Cecyliański [FOTO, VIDEO]

Wczoraj w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbył się świetny Koncert Cecyliański w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego ZNP i SCK „Akord”, Chóru Młodzieżowego II LO, Adriana Nowaka i Karola Bika.

Koncerty Muzyki Sakralnej ku czci św. Cecylii stały się w Polsce bardzo popularne. Są organizowane w wielu miastach naszego kraju. W Mielcu pierwszy taki koncert miał miejsce w 2014 r. Odtąd, z wyjątkiem „przerwy pandemicznej”, koncerty odbywają się regularnie, a w każdym z nich uczestniczy Chór „Akord”.

Podczas tegorocznego koncertu usłyszeliśmy dwa chóry: Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord” pod dyrekcją prof. Grzegorza Oliwy, i Chór Młodzieżowy II LO pod dyrekcją Agnieszki Straż. Ponadto w koncercie wystąpili: harfista Adrian Nowak i Karol Bik, który zagrał na cajonie (instrument perkusyjny).

Św. Cecylia z Rzymu jest jedną z najpopularniejszych świętych męczennic początków chrześcijaństwa. Jej świętość uznawana jest zarówno w tradycji katolickiej, jak i prawosławnej. W obu obrządkach jest też patronką muzyki kościelnej.

Żyła najprawdopodobniej na przełomie II i III wieku w Rzymie. Była kobietą nadzwyczajnej urody. Legenda głosi, że mimo iż złożyła przysięgę czystości, zmuszono ją do ożenku z poganinem, którego przekonała do swojej wiary, co stało się powodem jego śmierci, jak i śmierci Cecylii. Zmarła młodo z pieśnią chwalącą Boga na ustach. Szczególną czcią otaczano ją w VI w. U schyłku średniowiecza uczyniono z niej patronkę muzyki i śpiewu kościelnego. Jest patronką chórzystów, muzyków, organistów i zespołów wokalno-muzycznych. Muzyczny kult Cecylii nabrał szczególnego rozmachu, popularyzowany przez bractwa i stowarzyszenia pod jej patronatem. Swoje słynne ody dedykowali jej Henry Purcell i Georg Friedrich Händel. W ikonografii przedstawiana jest jako „orantka”, czyli osoba modląca się na stojąco z rękami wzniesionymi. Niektóre wizerunki ukazują ją grającą na organach. Jej atrybuty to: anioł, cytra, harfa, lutnia, organy, płonąca lampka.

Informacja o wykonawcach

Chór Młodzieżowy II LO im. Mikołaja Kopernika.

Zespół powstał w 2002 r. z inicjatywy byłego dyrygenta Antoniego Stańczyka. Chór posiada w swoim repertuarze utwory – wykonywane a cappella, jak i z akompaniamentem – różnych epok; od średniowiecza do współczesności. Szczególne miejsce zajmuje w nim muzyka polska do słów wybitnych rodzimych poetów m. in. Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego, czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Od początku swego istnienia chór odnosił liczne sukcesy na Festiwalach Chóralnych w Polsce, zajmując pierwsze miejsca na m.in. na Festiwalu „Cantate Deo” w Rzeszowie. Chór uświetnia uroczystości okolicznościowe, religijne oraz państwowe, biorąc czynny udział w życiu artystycznym nie tylko szkoły, ale także i miasta. Dyrygentem chóru od 2019 r. jest Agnieszka Straż obecnie nauczyciel muzyki w mieleckim „Koperniku”, absolwentka Instytutu Muzyki Sakralnej w Przemyślu w klasie ks. dr. hab. Mieczysława Gniadego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale filologicznym. Od 2009 r. założycielka i dyrygentka chóru „Gaudete” w Gawłuszowicach, inicjatorka powstania chóru parafialnego w Ostrowach Tuszowskich. Bierze czynny udział w rozwoju chóru parafialnego na os. Smoczka w Mielcu.

Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord”.

Założony wiosną 1969 roku. Brał udział w wielu znanych projektach muzycznych: msze, koncerty symfoniczne, kantaty, oratoria w Mielcu, Strzyżowie, Rzeszowie, Tarnowie, Dębicy, Norymberdze. Od kilku lat koncertuje z Markiem Bałatą, Włodzimierz Korczem, Alicją Majewską, Olgą Bończyk, Łukaszem Zagrobelnym czy Grzegorzem Wilkiem. W ostatnich trzech latach koncertował na Międzynarodowych Festiwalach Chóralnych między innymi w Paryżu, Pradze i w Toskanii. Zdobywca wielu prestiżowych nagród – 1. miejsca i złote dyplomy – na festiwalach chóralnych w Polsce i zagranicą. Chór „Akord” nagrał 4 płyty z muzyką religijną i rozrywkową. Jest organizatorem cyklicznych koncertów chóralnych w Mielcu. Dyrygentem chóru od października 2018 r. jest Grzegorz Oliwa.

Grzegorz Oliwa jest profesorem sztuk muzycznych, pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 1999 roku jest dyrektorem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Strzyżowie, a od 2006 roku regionalnym koordynatorem Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. W latach 1990-2002 był liderem grupy wokalnej „Fiat Singers” specjalizującej się w wykonawstwie muzyki gospel i spirituals. Założyciel i dyrygent Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, dyrygent Podkarpackiego Chóru Męskiego i Chóru Nauczycielskiego „Akord”. Od 2005 roku współpracuje z Włodzimierzem Korczem oraz Alicją Majewską. Koncertował także z Chórem Filharmonii Śląskiej, Tarnowską oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną. Wspólnie z Rzeszowską Orkiestrą Kameralną nagrał utwory znajdujące się w zbiorach biblioteki Muzeum – Zamku w Łańcucie: „Muzykalia łańcuckie” oraz „Muzykalia łańcuckie – koncerty” z udziałem Joanny Supranowicz, Roberta Naściszewskiego i Tomasza Strahla.

Adrian Nowak – harfa

Urodzony w Rzeszowie harfista, solista, nauczyciel, muzyk kameralny i orkiestrowy. W roku 2019 uzyskał dyplom z wyróżnieniem i tytuł magistra w klasie harfy, pod kierunkiem prof. Florence Sitruk i dr Ireny Czubek-Davidson w Akademii Muzycznej w Krakowie. Aktualnie jest doktorantem Szkoły Doktorskiej na tej samej uczelni oraz kontynuuje edukację na Brescia University of Music we Włoszech, realizując Artist Diploma. Uczestnik licznych kursów mistrzowskich m.in. VII Międzynarodowego Mistrzowskiego Kursu Interpretacji Muzyki Harfowej w Warszawie czy Kursu MEISTERKURSE – Musik Forum Sachrang (prof. Margit Süs-Schellenberger). W czasie swojej edukacji współpracował między innymi z Isabelle Moretti (Francja), Ritą Costanzi (USA/Kanada), Arianną Savall (Hiszpania), Tominą Parvanova (USA), Kateriną Kitsou (Greece), Elżbietą Szmyt (Polska/USA), Joanną Kozielska (Polska/Francja), Agnieszką Gralak (Polska/Niemcy). Laureat prestiżowych konkursów muzyki solowej i kameralnej. Uczestniczył w licznych koncertach orkiestrowych takich jak International Lutosławski Youth Orchestra (Szczecin), BISYOC – Intercultural Youth Orchestra Exchange (Anglia). W 2019 roku wystąpił podczas 14 edycji Festiwalu Muzycznego Santa Caterina w Jaragua do Sul (Brazylia).

Współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą – Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Podkarpacka, Wrocławska Orkiestra Kameralna „Leopoldinum”, ORSO Philharmonic, Berliner Symphoniker, Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt.

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa