W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Paliwa Mielec
Image default
Historia

Husaria broń wschodnia

Muzeum-Zamek w Baranowie Sandomierskim i Fundacja Pro Arte et Historia mają zaszczyt zapraszają do odwiedzenia unikatowej, w pełni oryginalnej wystawy „Husaria. Broń wschodnia”.

Wystawa z kolekcji Krzysztofa Ledwonia, Ryszarda Janiaka i Janusza Piotrowicza jest niewątpliwie jednym z najciekawszych wydarzeń tego roku w Zamku w Baranowie Sandomierskim. Prezentacja militariów z okresu od XVII do XIX wieku ma wymiar jakiego nie powstydziłyby się muzea narodowe. Zbiory wymienionych wcześniej kolekcjonerów składają się na ekspozycję liczącą kilkaset przedmiotów o niezwykłej randze. Układ wystawy i jej realizacja jest autorskim pomysłem Pana Krzysztofa Ledwonia, miłośnika historii i kolekcjonera z Częstochowy.

Husaria przez wieki była dumą polskiego oręża. Niejednokrotnie przesądzała o wynikach bitew w wojnach z Moskwą, Szwecją czy Turcją. Jej istnienie było fenomenem w europejskiej kulturze wojskowej, żaden inny kraj nie mógł poszczycić się posiadaniem w swoich szeregach takiej formacji. Jednocześnie husaria była pewnym symbolem dawnej I Rzeczypospolitej. Jej otwartości na wpływy kulturowe, zwłaszcza wschodnie. Pomimo zmieniających się w dziejach sposobów walki, pamięć zbiorowa o husarii została w Polakach do dziś. Mit skrzydlatego jeźdźca jest obecny również we współczesnej symbolice militarnej.

Wystawa licząca ponad 700 eksponatów jest niezwykłym i niepowtarzalnym świadectwem dawnej potęgi państwa polskiego i posiada bardzo cenną, niekiedy wręcz unikalną wartość historyczną. Znakomita większość eksponatów jest oryginalna i była przez lata pozyskiwana głównie z Europy Zachodniej. Historia zatoczyła więc koło i przedmioty te po latach „tułaczki” wróciły do domu. Naprawdę warto je obejrzeć nie tylko ze względu na ich wiek czy pochodzenie, ale też ogromną wartość estetyczną. Są to po prostu piękne przedmioty, choć służyć miały w celach z pięknem niezwiązanych.

Wystawę będzie można obejrzeć w naszym muzeum od września do czerwca przyszłego roku.  Później wyrusza w dalszą podróż, odwiedzać kolejne muzea.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Radomyślu Wielkim [FOTO]

Wiadomości Mielec

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [FOTO]

Wiadomości Mielec

Sześć lat temu odszedł Prezydent Daniel Kozdęba

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa