W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

II OGÓLNOPOLSKA NOC BIBLIOTEK W FILII BIBLIOTECZNEJ W CHORZELOWIE.

4 czerwca Filia Biblioteczna w Chorzelowie już po raz drugi zorganizowała Noc Bibliotek.

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury, z których zasobów warto korzystać.

Dla bibliotek to okazja do niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów i wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych i rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka.
Hasłem drugiej edycji Nocy Bibliotek było „WOLNO CZYTAĆ!”.


Dlaczego? Bo nigdy nie mamy na to czasu.
 „Szybko, zbudź się, szybko wstawaj!
  Szybko, szybko, stygnie kawa!
  Szybko, zęby myj i ręce!
  Szybko, światło gaś w łazience!
  Szybko, tata na nas czeka!
  Szybko, tramwaj nam ucieka!
  Szybko, szybko, bez hałasu!
  Szybko, szybko, nie ma czasu!” – tak pisała w swoim wierszu „Szybko” Danuta Wawiłow.
„Szybko”- to wiersz, który był wspólnie czytany w bibliotekach biorących udział w Nocy Bibliotek – odpowiedź na tegoroczne hasło akcji.

W sobotę 4 czerwca wszystko zwolniło, ponieważ warto czytać wolno, czyli uważnie, bez pośpiechu. Hasło „Wolno czytać” ma jeszcze inny wymiar. Przypomina, że czytanie powinno być naszym wyborem.
„Nas, wolnych ludzi, którzy czytają, co chcą, co lubią, co im się podoba, co ich porusza, co im się przyda, co ich wzbogaca. Wolno, bo dobra literatura uświadamia nam naszą wolność jako ludzi i nasze prawo wyboru życia, wartości i obecności w życiu publicznym” – tak napisali
organizatorzy akcji na stronie internetowej Nocy Bibliotek.

Po wprowadzeniu dzieci w tematykę Nocy Bibliotek, jak w wielu bibliotekach biorących udział w akcji, został wyświetlony film w reżyserii Andrzeja Maleszki- jednego z najlepszych
w Europie twórców filmów  dla młodej widowni, który odniósł bezprecedensowy sukces na całym świecie pt. „Magiczne Drzewo”.
„Magiczne drzewo” to film pełen przygód i magicznych zdarzeń. Akcja dzieje się współcześnie a zdjęcia realizowane były w kilkunastu miejscach na terenie Polski a także na morzu. Mimo fantastycznych motywów, film dotyka ważnego społecznie tematu dzieci, których rodzice wyjechali do pracy za granicę, pozostawiając dzieci na wiele miesięcy.
Wielkim walorem filmu jest oryginalna, bliska dzieciom opowieść, prawdziwe emocje
i znakomita, autentyczna gra aktorów dziecięcych. Jednak przede wszystkim film „Magiczne Drzewo” jest cudowną baśnią, pełną niezwykłych zdarzeń i specyficznego humoru.
Było również głośne czytanie. Pani Bożena przeczytała dzieciom książeczkę Zofii Staneckiej
i Marianny Oklejak pt. „Basia i wolność”. Jest to jedna z serii książeczek o przygodach Basi.
Rodzina Basi wybiera się na wystawę. To ostatnia rzecz, na jaką Basia ma ochotę! W końcu daje się przekonać i wcale tego nie żałuje. Przy okazji wizyty w muzeum Basia dowiaduje się
jaka jest różnica między zakazami a zasadami i na czym polega wolność. Przygody Basi pomagają dziecku zrozumieć świat, swym humorem rozśmieszają i dzieci i dorosłych.

Podczas cudownego wieczoru nie zabrakło również innych atrakcji.
Dzieci tworzyły różne maski od dzikich zwierząt jak: tygrys, lew i inne – po straszne potwory
i stwory. Dużo śmiechu wzbudziły wymyślane i opowiadane przez dzieci straszne historie.
Nocy Bibliotek towarzyszyła akcja „Przynieś książkę do biblioteki” oraz wystawka bajeczek dla dzieci. Po tak wyczerpującym wieczorze dzieci zaproszone zostały na mały poczęstunek.
Impreza była bardzo udana. Dzieci wraz z rodzicami wyszły zadowolone i uśmiechnięte. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy wspólnie spędzić ten sobotni wieczór. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w II Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek i już dzisiaj zapraszamy
na kolejną już za rok.

 

Zdjęcie0629

 

Zdjęcie0632

 

Zdjęcie0634

 

Zdjęcie0640

 

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa