22 października 2024 r. I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu zorganizowało III Forum Academicum Język a Kultura pod hasłem „Dobro, piękno, prawda,…”.
„Dobro, piękno, prawda,…”
Konferencja popularnonaukowa, objęta patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego oraz patronatem honorowym Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie, odbyła się w Sali Królewskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu.
W wydarzeniu wzięli udział: dyrektor tarnobrzeskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Rzeszowie Dariusz Bożek, starosta Powiatu Mieleckiego Kazimierz Gacek, przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego Marek Paprocki, zastępca Prezydenta Miasta Mielca Tomasz Leyko, dyrektor Biura Poselskiego posła na Sejm RP Fryderyka Kapinosa Kamil Kagan, rektor Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania w Mielcu dr Tadeusz Matuszkiewicz, księża mieleckich parafii, dyrektorzy placówek kulturalno-oświatowych, nauczyciele i młodzież szkół ponadpodstawowych z powiatu mieleckiego,
Uroczystość rozpoczęła się od występu młodzieżowego chóru szkolnego I Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu pod batutą Macieja Fijałkowskiego. Artyści wykonali trzy utwory: Gaudeamus igitur, Dumka na dwa serca oraz Zacznij od Bacha..
Inauguracji konferencji dokonał przewodniczący Forum Academicum dr Marek Paduch (Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie), który podkreślił znaczenie aspektów aksjologicznych w języku i kulturze. Zachęcił też do podążania za słynną sentencją „Sapere aude” (tł.: „Miej odwagę być mądrym”).
Pierwszą prelekcję przeprowadził dr Antoni Stańczyk (Tarnowska Szkoła Wyższa Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie) nt. „Porządek ruchu imperatywem piękna w muzyce i języku”. Pan Doktor skupił się na związkach pomiędzy muzyką i językiem na bazie ruchu periodycznego, nawiązując do triady platońskiej.
Punktem kulminacyjnym III Forum Academicum był wykład prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga (Uniwersytet Rzeszowski) nt. „Wartości uniwersalne w języku i kulturze polskiej”. Pan Profesor skoncentrował się na fundamentalnych wartościach w kulturze polskiej – dobru, pięknie, miłości, wolności, rodzinie i przyjaźni na przestrzeni wieków i w odniesieniu do starożytnych idei filozoficznych.
W sympozjum aktywnie uczestniczyli uczniowie I LO w Mielcu: Wiktor Smagacz (recytacja i fortepian), Karolina Lazur (skrzypce, akompaniator: pan Sławomir Kusek) oraz Ewa Pietras (aria operowa w języku włoskim, akompaniator: pani Dominika Serafińska).
W organizację III Forum Academicum zaangażowani byli nauczyciele „Konarskiego”: Marek Paduch (scenariusz, słowo wstępne i prowadzenie), Elżbieta Żelazko (prowadzenie i konsultacja scenariusza), Elżbieta Poloczek (logistyka i dokumentacja fotograficzna),ks. Mateusz Florek (logistyka i media), Łukasz Molak (logistyka i konsultacja scenariusza), Maciej Fijałkowski (chór) oraz Elwira Przewoźnik (oprawa sceniczna).
III Forum Academicum zostało przeprowadzone w ścisłej współpracy z panem dyrektorem Radosławem Kluzą i panią wicedyrektor Moniką Cisło.