W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Felietony

Internetowe mielczan rozmowy o KOD-zie

KOD (pocztowy) Mielec i podobne wyszukiwania

 

Obserwując stosunkowo wielką, jak na Mielec, manifestację z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych, w której obok weteranów i (starszych) ludzi zaangażowanych politycznie, wzięło udział wielu ludzi młodych, czy to jako uczestnicy marszu i biegu, czy jako obserwatorzy, zamyśliłem sobie poszukać coś o młodych mielczanach z przeciwnej strony ideowej barykady i wpisałem w przeglądarkę hasło „KOD Mielec”. Oczekiwałem, że znajdę informację o Komitecie Obrony Demokracji w Mielcu, gdyż młodych ludzi z Mielca widziałem na zdjęciach z manifestacji KOD w Rzeszowie.

 

Na pierwszej stronie znalazłem jednak tylko hasła opisujące kod pocztowy Mielca. Dopiero na dole był napis „Wyszukiwania podobne do KOD Mielec – komitet obrony demokracji mielec”

 

No i otworzyłem to hasło i wyświetlił się adres https://www.facebook.com/Komitet-Obrony-Demokracji-Mielec-768416196593470/ , pod którym wyczytałem apel, że „W związku z ostatnimi wydarzeniami, zarówno ogólnopolskimi jak i regionalnymi, które bardzo nam się nie podobają pragniemy poinformować, że nie jesteśmy powiązani z Komitetem Obrony Demokracji.

 

Nikt nie ma i nie może mieć monopolu na obronę demokracji, promowanie tolerancji i postaw liberalnych.

Okazało się, że ta strona, niezależnie od nazwy w adresie, jest stroną „Obrońców Demokracji Mielec”. Ilość jej facebookowych lajków wynosi 15. Piętnaście z skojarzeniu z kilkuset młodymi uczestnikami marszu nie brzmi dumnie. Nawet jak w realu większa jest nieco liczba młodych ludzi lubiących KOD.

 

Sporo bym dał, by wiedzieć, jaka będzie przyszłość. Także ta polityczna. Powoduje mną obywatelska ciekawość, a nie potrzeba wyboru właściwej opcji politycznej do popierania, bo w mojej sytuacji nie ma to żadnego znaczenia. Chciałbym po prostu wiedzieć, jakie trwałe będą tendencje w młodej społeczności mielczan (i Polaków), która postawa weźmie górę.

 

Czy postawa patriotyczna – co by to dla każdego nie znaczyło – i w jakiejś mierze prawicowa, czy też postawa liberalno-lewicowa, uzewnętrzniana choćby w popieraniu takich inicjatyw, jak Komitet Obrony demokracji czy fejsbukowa grupa Nie dla PiS w Mielcu.

 

Mnie samego kilkakrotnie zapisywano do tej grupy, a nawet zamieszczono na niej mój felieton o podwyżce diet dla radnych. Kilkakrotnie też się z niej wypisywałem. Choćby dlatego, żepopieram budowę pomników na Górce Cyranowskiej, a to już dla niektórych objaw zmoherowienia całkowitego i nieprzystosowania do nowoczesności.

 

W sumie – jak już pisałem – cieszy mnie, że różni ludzie, z różnych opcji, znajdują w moich felietonach coś dla siebie i myślą, że myślę jak oni.

 

Jednak mam wrażenie, że aktualnie pośród mieleckiej młodzieży górę bierze opcja prawicowo – patriotyczna. Aktywiści liberalno-lewicowi są w wyraźnym odwrocie, niezależnie od medialnego wsparcia, udzielanego samym sobie. Do mieleckiego KOD – jak wyczytałem na jednym z portali – należy około 50 osób, którzy za swój cel – jak mówią – przyjęli obronę demokracji. Bo wszyscy teraz bronią demokracji, tyle tylko, że każdy innej. Bo każdy ma inną demokrację, inną żonę i innego Boga. Chociaż prócz żony, dwa pozostałe pojęcia winny być wspólne. A nie są. A żony czasami tak.

 

Reasumując, rejestrujemy dużą, może wielką falę wzmożenia patriotycznego, wyrosłą z tradycji historycznych, do tej pory tłumionych lub młodym ludziom nieznanych, i falę innego wzmożenia, patriotycznego inaczej, będącą w dużej mierze odbiciem wstrząsów kadrowych, po przejęciu władzy przez PiS. Która nas porwie i poniesie? Mam nadzieję, że ta wielka. Bo czas idzie niespokojny, można by rzec – niedobry. I bardziej od gorącej wody w kranie potrzebne będzie gorące serce.

 

Andrzej Talarek

 

KOD jest stowarzyszeniem zarejestrowanym 1 marca 2016 nie ma jeszcze oficjalnie członków a jedynie sympatyków, jest organizacją nową w trakcie tworzenia struktur regionalnych.

 

KOD Mielec ma około 70 sympatyków zgromadzonych w grupie na FaceBooku i poza nią, nie rozumiem próby porównania Nas młodej organizacji terenowej do święta z okazji dnia Żołnierzy Wyklętych  co ma wspólnego młode stowarzyszenie KOD z żołnierzami wyklętymi i obchodami ich święta?

 
Co ma liczba  osób na manifestacjach KOD w Rzeszowie do tej z okazji dnia ŻW w Mielcu?  Dlaczego próbuje Pan przeciwstawiać dwie sprawy nie mające z sobą bezpośredniego przełożenia i nie  kolidują ze sobą.  Nie  słyszałem złego słowa ze strony KOD na temat ŻW. Dlaczego dzień ŻW ma być wyłącznie świętem środowisk patriotycznych i związanych z władzą a nie może  być świętem wszystkich Polaków?  
 
To jest zawłaszczanie symboli, ŻW też walczyli o demokrację jak dziś KOD.  Strona Obrońców Demokracji na FB którą przedstawia Pan nie ma nic wspólnego z KOD Mielec a całkiem  niedawno wyglądała jak Nasza strona i była podróbką, po mojej interwencji i groźbie zgłoszenia sprawy na  Policję przekształciła się w Obrońców Demokracji.
 
Niestety środowiska Nam nieprzyjazne często stosują na FB metody nie demokratyczne oraz często nie z godne z prawem do oczerniania i zdyskredytowania Naszej organizacji.  Młodzież czy ma tendencje prawicowe czy lewicowe to jest kwestia względna i uzależniona od wielu  czynników.
 
Młodzież nie jest głupia i sama zaczyna szukać prawdy i nie wierzy w hasła o cyklistach, gorszym sorcie  KOD nie jest ruchem wyłącznie liberalno-lewicowym i wśród nas są osoby ze środowisk post –  Solidarnościowych o poglądach prawicowych którzy nie zgadzają się z dzisiejszą retoryką rządu i  środowiskom im sprzyjających.  Jednocześnie chcemy się stanowczo odciąć od wszelkich skrajnych działań oraz nie zgodnych z  obowiązującym prawem.  
 
Nie mamy nic wspólnego ze stronami czy grupami na FB: „Obrońcy Demokracji Mielec”, „Nie dla PiS w  Mielcu”, „MRM w Mielcu” i osobom z nimi związanymi gdyż ich metody „walki” politycznej nie są Nam  bliskie i nie zgodne z maksymą KOD Łączy a nie dzieli.
 
Szymon Ryniewicz 
 
 
ukku
 
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Jak kręgarz i radiesteta Borek dokonał cudu [FELIETON]

Wiadomości Mielec

Rodem z mieleckiego, przeżył Nagasaki [FELIETON]

Wiadomości Mielec

O „japońskim PKP” słów kilka (cz.1) [FELIETON]

Wiadomości Mielec

1 Komentarz

Anna 11 marca 2016 (piątek) at 22:10

Ten Ryniewicz to od razu widać na zdjęciu czy był u koryta. Mógłby gość wziąć się za siebie. Po oczach i gębie sądzę, że to krętacz. Tylko co tam robi to niewinne dziecko.

Odpowiedz

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa