14 sierpnia 2018, 13:00
Slider
Image default
Informacje Zapożyczone

Internetowe mielczan rozmowy o KOD-zie

KOD (pocztowy) Mielec i podobne wyszukiwania

 

Obserwując stosunkowo wielką, jak na Mielec, manifestację z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych, w której obok weteranów i (starszych) ludzi zaangażowanych politycznie, wzięło udział wielu ludzi młodych, czy to jako uczestnicy marszu i biegu, czy jako obserwatorzy, zamyśliłem sobie poszukać coś o młodych mielczanach z przeciwnej strony ideowej barykady i wpisałem w przeglądarkę hasło „KOD Mielec”. Oczekiwałem, że znajdę informację o Komitecie Obrony Demokracji w Mielcu, gdyż młodych ludzi z Mielca widziałem na zdjęciach z manifestacji KOD w Rzeszowie.

 

Na pierwszej stronie znalazłem jednak tylko hasła opisujące kod pocztowy Mielca. Dopiero na dole był napis „Wyszukiwania podobne do KOD Mielec – komitet obrony demokracji mielec”

 

No i otworzyłem to hasło i wyświetlił się adres https://www.facebook.com/Komitet-Obrony-Demokracji-Mielec-768416196593470/ , pod którym wyczytałem apel, że „W związku z ostatnimi wydarzeniami, zarówno ogólnopolskimi jak i regionalnymi, które bardzo nam się nie podobają pragniemy poinformować, że nie jesteśmy powiązani z Komitetem Obrony Demokracji.

 

Nikt nie ma i nie może mieć monopolu na obronę demokracji, promowanie tolerancji i postaw liberalnych.

Okazało się, że ta strona, niezależnie od nazwy w adresie, jest stroną „Obrońców Demokracji Mielec”. Ilość jej facebookowych lajków wynosi 15. Piętnaście z skojarzeniu z kilkuset młodymi uczestnikami marszu nie brzmi dumnie. Nawet jak w realu większa jest nieco liczba młodych ludzi lubiących KOD.

 

Sporo bym dał, by wiedzieć, jaka będzie przyszłość. Także ta polityczna. Powoduje mną obywatelska ciekawość, a nie potrzeba wyboru właściwej opcji politycznej do popierania, bo w mojej sytuacji nie ma to żadnego znaczenia. Chciałbym po prostu wiedzieć, jakie trwałe będą tendencje w młodej społeczności mielczan (i Polaków), która postawa weźmie górę.

 

Czy postawa patriotyczna – co by to dla każdego nie znaczyło – i w jakiejś mierze prawicowa, czy też postawa liberalno-lewicowa, uzewnętrzniana choćby w popieraniu takich inicjatyw, jak Komitet Obrony demokracji czy fejsbukowa grupa Nie dla PiS w Mielcu.

 

Mnie samego kilkakrotnie zapisywano do tej grupy, a nawet zamieszczono na niej mój felieton o podwyżce diet dla radnych. Kilkakrotnie też się z niej wypisywałem. Choćby dlatego, żepopieram budowę pomników na Górce Cyranowskiej, a to już dla niektórych objaw zmoherowienia całkowitego i nieprzystosowania do nowoczesności.

 

W sumie – jak już pisałem – cieszy mnie, że różni ludzie, z różnych opcji, znajdują w moich felietonach coś dla siebie i myślą, że myślę jak oni.

 

Jednak mam wrażenie, że aktualnie pośród mieleckiej młodzieży górę bierze opcja prawicowo – patriotyczna. Aktywiści liberalno-lewicowi są w wyraźnym odwrocie, niezależnie od medialnego wsparcia, udzielanego samym sobie. Do mieleckiego KOD – jak wyczytałem na jednym z portali – należy około 50 osób, którzy za swój cel – jak mówią – przyjęli obronę demokracji. Bo wszyscy teraz bronią demokracji, tyle tylko, że każdy innej. Bo każdy ma inną demokrację, inną żonę i innego Boga. Chociaż prócz żony, dwa pozostałe pojęcia winny być wspólne. A nie są. A żony czasami tak.

 

Reasumując, rejestrujemy dużą, może wielką falę wzmożenia patriotycznego, wyrosłą z tradycji historycznych, do tej pory tłumionych lub młodym ludziom nieznanych, i falę innego wzmożenia, patriotycznego inaczej, będącą w dużej mierze odbiciem wstrząsów kadrowych, po przejęciu władzy przez PiS. Która nas porwie i poniesie? Mam nadzieję, że ta wielka. Bo czas idzie niespokojny, można by rzec – niedobry. I bardziej od gorącej wody w kranie potrzebne będzie gorące serce.

 

Andrzej Talarek

 

KOD jest stowarzyszeniem zarejestrowanym 1 marca 2016 nie ma jeszcze oficjalnie członków a jedynie sympatyków, jest organizacją nową w trakcie tworzenia struktur regionalnych.

 

KOD Mielec ma około 70 sympatyków zgromadzonych w grupie na FaceBooku i poza nią, nie rozumiem próby porównania Nas młodej organizacji terenowej do święta z okazji dnia Żołnierzy Wyklętych  co ma wspólnego młode stowarzyszenie KOD z żołnierzami wyklętymi i obchodami ich święta?

 
Co ma liczba  osób na manifestacjach KOD w Rzeszowie do tej z okazji dnia ŻW w Mielcu?  Dlaczego próbuje Pan przeciwstawiać dwie sprawy nie mające z sobą bezpośredniego przełożenia i nie  kolidują ze sobą.  Nie  słyszałem złego słowa ze strony KOD na temat ŻW. Dlaczego dzień ŻW ma być wyłącznie świętem środowisk patriotycznych i związanych z władzą a nie może  być świętem wszystkich Polaków?  
 
To jest zawłaszczanie symboli, ŻW też walczyli o demokrację jak dziś KOD.  Strona Obrońców Demokracji na FB którą przedstawia Pan nie ma nic wspólnego z KOD Mielec a całkiem  niedawno wyglądała jak Nasza strona i była podróbką, po mojej interwencji i groźbie zgłoszenia sprawy na  Policję przekształciła się w Obrońców Demokracji.
 
Niestety środowiska Nam nieprzyjazne często stosują na FB metody nie demokratyczne oraz często nie z godne z prawem do oczerniania i zdyskredytowania Naszej organizacji.  Młodzież czy ma tendencje prawicowe czy lewicowe to jest kwestia względna i uzależniona od wielu  czynników.
 
Młodzież nie jest głupia i sama zaczyna szukać prawdy i nie wierzy w hasła o cyklistach, gorszym sorcie  KOD nie jest ruchem wyłącznie liberalno-lewicowym i wśród nas są osoby ze środowisk post –  Solidarnościowych o poglądach prawicowych którzy nie zgadzają się z dzisiejszą retoryką rządu i  środowiskom im sprzyjających.  Jednocześnie chcemy się stanowczo odciąć od wszelkich skrajnych działań oraz nie zgodnych z  obowiązującym prawem.  
 
Nie mamy nic wspólnego ze stronami czy grupami na FB: „Obrońcy Demokracji Mielec”, „Nie dla PiS w  Mielcu”, „MRM w Mielcu” i osobom z nimi związanymi gdyż ich metody „walki” politycznej nie są Nam  bliskie i nie zgodne z maksymą KOD Łączy a nie dzieli.
 
Szymon Ryniewicz 
 
 
ukku
 
Slider

Zobacz też...

1 comment

Anna piątek, 11 Marzec 2016 at 22:10

Ten Ryniewicz to od razu widać na zdjęciu czy był u koryta. Mógłby gość wziąć się za siebie. Po oczach i gębie sądzę, że to krętacz. Tylko co tam robi to niewinne dziecko.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zaloguj

Nie masz konta?Zarejestruj się tutaj
X

Rejestracja