W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Interpelacja poselska w sprawie wysokich cen nawozów sztucznych

Do naszej redakcji dotarła interpelacja Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Krystyny Skowrońskiej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wysokich cen nawozów sztucznych.

Pan

Henryk Kowalczyk

Wiceprezes Rady Ministrów

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Interpelacja

w sprawie horrendalnie wysokich cen nawozów sztucznych w Polsce w porównaniu z cenami w innych krajach Unii Europejskiej.

Szanowny Panie Ministrze,

kolejny raz rolnicy i producenci rolni informują mnie, że dalej trwa chaos cenowy na runku nawozów sztucznych. Chaos spowodowany jest działaniem polskich producentów nawozów Anwil S.A z Grupy PKN Orlen S.A.  i Grupy Azoty – spółek państwowych.

Gdy we wrześniu 2022 roku w interpelacji poselskiej (nr 36065) pytałam Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pomoc rządu dla polskich rolników, w związku z horrendalnie wysokimi cenami nawozów, poinformowano mnie m.in., że „zmiany cen nawozów mineralnych na krajowym rynku podążają za tendencjami obserwowanymi na rynku światowym…”.

Obecnie jednak to rolnicy wskazują rządowi, że nawozy od polskich producentów Anwil i Grupy Azoty są znacznie droższe niż takie same produkty sprzedawane w Niemczech. Informują mnie, że gdy w 2022 roku ceny gazu zaczęły rosnąć w związku z kryzysem energetycznym, cena nawozów od razu wzrosła trzykrotnie. Uzasadniano to wzrostem cen gazu. Teraz notowania cen gazu wróciły do poziomu sprzed wojny, a polskie zakłady azotowe zwlekają z obniżkami cen nawozów. Na razie poradą dla polskich rolników jest, by nawozy kupowali w Niemczech, jak tam jest dużo taniej – taką radę polskim rolnikom publicznie wskazał w mediach społecznościowych jeden z połów PiS.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na pytanie:

– Jakie działania w trybie pilnym podejmuje Rząd, by obniżyć cenę nawozów sztucznych?

 Z poważaniem,

Krystyna Skowrońska

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Nowy punkt Pakersi przy ul. Chopina 2 w Mielcu

Wiadomości Mielec

100-lecie urodzin mieszkanki Gminy Radomyśl Wielki

Wiadomości Mielec

Niedługo Leśny MiniRajd Rowerowy

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa