W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje Materiały promocyjne

Jak wziąć kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie?


Zakup mieszkania lub domu wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego wiele osób na realizację takiej inwestycji musi zaciągnąć kredyt hipoteczny. Jeżeli również interesuje Cię to rozwiązanie, dowiedz się, jak wybrać korzystną ofertę kredytową oraz w jaki sposób ubiegać się o finansowanie w banku.


Kredyt hipoteczny ( https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne ) może być zaciągnięty na różny cel, dlatego należy go określić we wniosku kredytowym. Niektóre banki proponują oddzielnie kredyt na zakup mieszkania, na budowę domu, na zakup działki, czy z przeznaczeniem na remont nieruchomości, a niektóre mają jeden uniwersalny produkt. Poszczególne instytucje określają też nieco inne warunki zaciągnięcia zobowiązania.
Ze względu na to, że kredyt mieszkaniowy bierze się średnio na 20 lat, warto wybrać taką ofertę, by spłata zobowiązania była jak najmniej uciążliwa dla domowego budżetu. Przy porównaniu ofert wystarczy więc zwrócić uwagę na następujące parametry:
• marża – jest to stała część oprocentowania, która wpływa na wysokość odsetek,
• prowizja od udzielenia kredytu – niektóre banki kuszą kredytami bez prowizji, jednak takie oferty zazwyczaj wiążą się z koniecznością zapłacenia wyższej marży bądź wykupienia dodatkowego ubezpieczenia,
• koszty związane z ubezpieczeniem,
• dodatkowe opłaty widniejące w szczegółowym cenniku – może być to opłata przygotowawcza, opłata (prowizja) za wcześniejszą spłatę zobowiązania itp.,
• rodzaj rat – raty malejące obniżają koszt zaciągnięcia zobowiązania, ale w początkowym okresie są dość wysokie i mogą zanadto obciążać domowy budżet; raty równe są łatwiejsze do spłaty, ale zwiększają całkowitą kwotę zobowiązania,
• wysokość wkładu własnego – banki wymagają go w wysokości co najmniej 20%, tylko niektóre instytucje oferują finansowanie do 90% wartości nieruchomości pod warunkiem wykupienia dodatkowego ubezpieczenia (ta opcja zwiększa koszt zaciągnięcia zobowiązania).
Korzystną ofertę pomaga znaleźć ranking kredytów hipotecznych dostępny w Internecie. Jest to nic innego jak lista najlepszych ofert bankowych w danym miesiącu. Są one najczęściej uszeregowane według wysokości RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, która odzwierciedla całościowo koszty zaciągnięcia zobowiązania. Kredyt hipoteczny o najniższym RRSO jest najtańszy.
Ważne!
Najtańsze oferty dość często skierowane są wyłącznie do tych klientów, którzy w zamian za atrakcyjne warunki finansowania są gotowi skorzystać z innych produktów banku np. przenieść swój rachunek osobisty lub wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Nie zawsze się to opłaca, dlatego warto zawsze zapoznać się ze szczegółami wybranej oferty bezpośrednio na stronie banku.
Jak ubiegać się o kredyt hipoteczny krok po kroku?
Jeżeli udało Ci się wybrać atrakcyjną ofertę kredytową, możesz przystąpić do składania wniosku o finansowanie. Oto kolejne czynności, jakie trzeba wykonać, by ubiegać się o kredyt mieszkaniowy (zakładamy, że masz już wybraną nieruchomość do zakupu):

  1. Pierwszy kontakt z bankiem
    Przed złożeniem wniosku warto skontaktować się z 2-3 bankami oferującymi najkorzystniejsze kredyty hipoteczne, by uzyskać szczegółowe informacje na temat warunków kredytowania oraz listy wymaganych dokumentów.
  2. Złożenie wniosku o kredyt hipoteczny
    Coraz więcej banków umożliwia złożenie wniosku o kredyt hipoteczny przez Internet, choć wciąż najpopularniejsze jest dopełnienie formalności bezpośrednio w placówce. Oprócz wypełnienia gotowego formularza należy dostarczyć kilka dokumentów – zazwyczaj banki wymagają:
    • dokumentu tożsamości,
    • dokumentu potwierdzającego dochody – np. zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy, historii rachunku bankowego, czy deklaracji PIT za ostatni rok,
    • dokumentów dotyczących nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie kredytu – np. numeru księgi wieczystej, umowy przedwstępnej kupna mieszkania itp.,
    • operat szacunkowy dotyczący wyceny nieruchomości – niektóre banki wykonują go na własną rękę i wówczas wymagają uiszczenia z tego tytułu dodatkowej opłaty.
    W przypadku ubiegania się o kredyt na budowę domu niezbędne jest dostarczenie m.in. numeru KW działki, pozwolenia na budowę, kosztorysu oraz planu użytkowego budynku.
  3. Decyzja kredytowa
    Decyzja o przyznaniu finansowania podejmowana jest w ciągu 2-3 tygodni. Zależy ona od wielu czynników, głównie od oceny zdolności kredytowej oraz tego, czy dopełnione zostały wszystkie formalności.
    Wraz z pozytywną decyzją kredytową bank przedstawia konkretne warunki umowy, które są ważne przez 30 dni. Jest to czas na to, by przemyśleć kwestię zaciągnięcia zobowiązania, ewentualnie podjąć negocjacje z bankiem, a także porównać oferty otrzymane z innych instytucji.
  4. Zawarcie umowy i uruchomienie środków
    Podpisanie umowy kredytowej nie oznacza automatycznego uruchomienia środków. Są one przelewane na konto sprzedawcy dopiero po dopełnieniu pewnych formalności m.in. po dostarczeniu do banku umowy notarialnej zakupu nieruchomości oraz kopii wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej, a także uiszczeniu wymaganych opłat i prowizji.

Materiał Partnera

POWIĄZANE POSTY

Kierowca bmw pędził 108 km/h w terenie zabudowanym

Monika Kopeć

Niezwykle udani ,,NieuUdacznicy”

Monika Kopeć

Inauguracja questu pieszego w Mielcu

Monika Kopeć

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa