W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty Materiały video

Jerzy Maksymiuk w Mielcu [VIDEO]

Z okazji 21. Mieleckiego Festiwalu Muzycznego koncert finałowy uświetnił swoją obecnością powszechnie znany od lat światowej sławy muzyk i kompozytor Jerzy Maksymiuk.

Maestro spotkał się z dziennikarzami i udzielił obszernego wywiadu, który prezentujemy poniżej.

Ponadto publikujemy obszerne fragmenty koncernu, który prawie komplet publiczności miał okazje podziwiać, gotując mistrzowi owacje na stojąco.

Do historii kulturalnej Mielca to wydarzenie zostanie dopisane jako niezmiernie wyjątkowe.

Na scenie umiejscowionej na ołtarzu Kościoła św. Ducha zagrali:

SILESIAN CHAMBER PLAYERS

Agnieszka i Piotr Kopińscy – piano

Maestro Jerzy Maksymiuk – dyrygent

6 września 2018

Kościół pw. Ducha Świętego (os. Lotników – Borek)

 

SILESIAN CHAMBER PLAYERS

Orkiestra Silesian Chamber Players (śląscy kameraliści) to zespół, którego trzon stanowią instrumentaliści Śląskiej Orkiestry Kameralnej oraz Kwintetu Śląskich Kameralistów, koncertujący na krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych, takich jak: Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Le Festival des Voutes – Sud-Vendée, Schubertiade – Schloss Eyb, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Rialp, Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Organowej” w Gliwicach, Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach. Muzycy współpracowali także z takimi znakomitościami jak: Kevin Kenner, Ivan Monighetti, Bruno Canino, Marianna Vasilieva, Wolfgang Güttler, Adam Sobierajski, Adam Zdunikowski, Leszek Możdżer, Paul Esswood, Jerzy Maksymiuk, Szymon Bywalec i Robert Kabara, Marcin Wyrostek oraz Grzegorz Turnau. W ramach programu „Młodzi Kompozytorzy w Hołdzie Fryderykowi Chopinowi” orkiestra dokonała nagrań utworów młodych kompozytorów dla wytwórni DUX.

Agnieszka i Piotr Kopińscy tworzą od 1996 roku duet fortepianowy. W obszarze ich zainteresowań znajduje się muzyka XX-wieczna, a także współczesna – klasyczna, jazzowa oraz szeroko pojęta improwizowana. Oprócz występów w kraju mają za sobą również koncerty w Niemczech, we Francji, na Ukrainie i w USA. W 2000 roku wystąpili z recitalem na dwa fortepiany w Central Washington University oraz poprowadzili masterclass dla studentów tej uczelni. W 2013 roku wydali płytę CD z własną wersją na dwa fortepiany i zespół perkusyjny Pietruszki i Święta wiosny Igora Strawińskiego. Na płycie, która była przypomnieniem Święta w stulecie jego premiery wystąpili również muzycy NOSPR: Piotr Połaniecki i Michał Żymełka.

Agnieszka Kopińska – pianistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. W roku 2011 uzyskała tytuł doktora sztuki w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prowadzi działalność koncertową solistyczną oraz kameralną w Polsce i za granicą (USA, Francja, Niemcy, Czechy, Ukraina). Dokonała nagrania płytowego kompletu dzieł Witolda Lutosławskiego na fortepian solo (wraz z Sonatą z 1934 r.), jego wszystkich kompozycji na fortepian w składzie kameralnym, a także – z solistką Ewą Biegas – 20 kolęd oraz cyklu pieśni Chantefleurs et chantefables. Jest autorką publikacji Fortepian w twórczości Witolda Lutosławskiego. Rola czynnika percepcyjnego w interpretacji wykonawczej.

Interesują ją zwłaszcza wykonawstwo muzyki dwudziestowiecznej i współczesnej oraz tematyka percepcji muzycznej w aspekcie teoretycznym i praktycznym.

Piotr Kopiński – pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i Ecole Normale de Musique w Paryżu (dyplom z wyróżnieniem). Dwukrotny stypendysta Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie (1991, 1993) oraz rządu francuskiego (1994–1995 i 2002–2003), a także Comité du A. Roussel (1995–1996). W roku 2007 obronił pracę doktorską w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie pracuje jako wykładowca w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Jako solista i kameralista, a także etatowy pianista NOSPR, występował w niemal wszystkich krajach Europy, Libanie i USA. Piotr Kopiński pochodzi z Mielca.

JERZY MAKSYMIUK Legenda polskiej dyrygentury, pochodzi z kresów. W 1947 r. wraz z najbliższą rodziną przybył do Polski z Grodna. Najpierw mieszkał w Białymstoku, a po ukończeniu podstawówki Maksymiuk wyjechał do Warszawy gdzie kontynuował naukę w liceum muzycznym.

Następnie studiował kompozycję, grę na fortepianie oraz dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej W 1961 został zwycięzcą pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego.

W latach 1970–1972 był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie. W 1972 stanął na czele zespołu złożonego z członków Warszawskiej Opery Kameralnej, który – od 1973 znany jako Polska Orkiestra Kameralna – zyskał międzynarodową sławę.

W 1973 Maksymiuk rozpoczął pracę z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W 1979 wystąpił z Polską Orkiestrą Kameralną w Carnegie Hall, w Nowym Jorku, a w 1981 odbył z nią koncerty w Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. W latach 1983–1993 kierował BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow. W 1990 debiutował na koncertach BBC Proms w Royal Albert Hall, w Londynie. Podjął też współpracę z English National Opera, z którą przygotował premiery „Don Giovanniego” Wolfganga Amadeusa Mozarta (w 1991) i „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa (w 1993). Jerzy Maksymiuk jest promotorem muzyki współczesnej. Przez wiele lat współtworzył „Warszawską Jesień”, jako członek komisji repertuarowej Festiwalu. Od 2006 Członek Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Jest stałym felietonistą miesięcznika „Charaktery”.

Otrzymał następujące tytuły: w 1990 – doctora honoris causa Strathclyde University w Glasgow i dwukrotnie laureata Gramophone Award: w 1993 – za „The Confession of Isobel Gowdie” Jamesa MacMillana (EMI) oraz w 1995 – za II i III Koncert fortepianowy Nikołaja Medtnera (Hyperion). W 1993 otrzymał honorowy tytuł Conductor Laureate BBC Scottish Symphony Orchestra. W 2000 otrzymał tytuł Honorowego obywatela Miasta Białegostoku. W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2011 Polska Akademia Fonograficzna uhonorowała go Złotym Fryderykiem. W 2013 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii kultura), przyznawaną przez redakcję Polish Market.

Skomponował muzykę do ponad stu filmów, m.in. do filmu Sanatorium pod klepsydrą w reżyserii Wojciecha Hasa.

Zapraszamy do oglądnięcia obszernych fragmentów tego wydarzenia.

 

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Filmowo – rozrywkowo – koncert PSM w Mielcu [FOTO]

Wiadomości Mielec

Konkurs – Baw się z nam [FOTO]

Gala “Młodzi Nieprzeciętni” 2024 [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa