W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Kultura i nauka Magiczne miejsca Multimedia Relacje z wydarzeń Rozrywka

„Jesienne zwiedzanie” mieleckich seniorów [FOTO]

Przybywa amatorów „Jesiennego zwiedzania”, turystów chętnie zaglądających w miejsca, gdzie można pocieszyć oczy. Właśnie taką grupą jesiennych turystów są członkowie Klubu Seniora „Pogodna Jesień” działającego pod egidą Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, a mającego swą siedzibę w Domu Dziennego Pobytu. W ubiegły wtorek, 11 października 2016 roku wybrali się wczesnym rankiem do Łańcuta na jesienne zwiedzanie kompleksu pałacowo-parkowego z dawną rezydencją Lubomirskich, należącą do najpiękniejszych polskich pałaców i uważaną za zabytek najwyższej, światowej klasy.

– Każdy, kto choć raz odwiedził tamtejsze muzeum, pozostaje pod wrażeniem urządzonych z przepychem komnat i pięknego parku w stylu angielskim – powiedziała do Seniorów przewodniczka. Taki wygląd pałac zawdzięcza księżnej Izabeli Lubomirskiej, która dawną fortecę przekształciła w bogatą rezydencję.

Wielkim zainteresowaniem Seniorów cieszyła się modernistyczna z elementami klasycznymi Wozownia z kolekcją pojazdów konnych, neobarokowy budynek Stajni Cugowej, Oranżeria i pierwsza w Polsce Storczykarnia, która cieszyła oko Seniorów, uwodziła zapachem i była miejscem, gdzie można było przeżyć niezapomniane romantyczne chwile, bo jak mówi poeta „żadna kobieta nie oprze się mężczyźnie, który przyjdzie do niej ze storczykiem w ręku”.

Następnym punktem jesiennego zwiedzania było jedyne w Polsce i drugie w Europie „Muzeum Gorzelnictwa” w Łańcucie. Siedzibę Muzeum zlokalizowano w zaprojektowanym przez Ludwika Boguchwalskiego klasycystycznym dworku z 1833 roku, którym od 1970 r opiekuje się Fabryka Wódek w Łańcucie. We wnętrzach muzeum Seniorzy oglądali fotografie, dawne dokumenty, dyplomy, stare etykiety, zachowane butelki o wyszukanych kształtach, kielichy degustacyjne, stare maszyny, a na makietach cały proces pracy przy ciągu rozlewniczym. Na ścianach muzeum oglądali eksponaty przedstawiające historię gorzelnictwa na ziemiach polskich – poza Łańcutem.

Po zwiedzeniu muzeum wszyscy udali się na przerwę obiadową, aby w zaciszu przytulnej restauracji lub kawiarni odpocząć, posilić się gorącą strawą, pyszną kawą i wyśmienitymi ciastkami lub lodami. Wypoczęci i głodni turystycznych wrażeń udaliśmy się wygodnym autokarem do Markowej, gdzie w późnych godzinach popołudniowych, ale przy wspaniałej pogodzie zwiedziliśmy „Muzeum Polaków im. Rodziny Ulmów” ratujących Żydów podczas II wojny światowej budowane od 2013 r., a otwarte 17.03. 2016 r. To pierwsza w Polsce instytucja upamiętniająca Polaków, którzy nieśli pomoc Żydom. Przed Muzeum oglądaliśmy pomnik poświęcony ofiarom Zagłady oraz tabliczki z nazwiskami mieszkańców Podkarpacia zamordowanych za pomoc udzielaną Żydom. Na ścianach pamięci czytali Seniorzy wyryte nazwiska Polaków ratujących Żydów na terenie obecnego województwa podkarpackiego ze scenografią i eksponatami opisanymi w językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Wyczytaliśmy, że zbrodnia na Ulmach – gdy cała rodzina została zamordowana wraz z ukrywającymi Żydami – stała się symbolem polskiej ofiary i męczeństwa podczas niemieckiej okupacji, a Józef i Wiktoria Ulmowie w 1995r zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”

– Pełni wrażeń, z ogromnym bagażem przeżyć przy jesiennym zwiedzaniu, zadowoleni, w blasku lamp ulicznych wróciliśmy do naszego ukochanego Mielca. – relacjonują uczestnicy wycieczki.

Jesienne zwiedzanie Seniorów – członków Klubu „Pogodna Jesień” kompleksowo przygotowali: Maria Madej – przewodnicząca Klubu i Andrzej Guzy – opiekun Klubu z ramienia Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

SDK Mielec / red.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prezentacja Zastępców Prezydenta Miasta Mielca [VIDEO]

Wiadomości Mielec

Światowy Dzień Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane [FOTO]

Wiadomości Mielec

Niedźwiedź pojawił się w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa