W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Jubileusz odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce [VIDEO]

Dokładnie 27 maja 2020 roku mija trzydziesta rocznica pierwszych wolnych wyborów do rad gmin, które doprowadziły do odrodzenia w naszym kraju samorządu terytorialnego.

Przygotowanie przez odrodzony Senat RP projektu ustawy o samorządzie terytorialnym, uchwalonej 8 marca 1990 roku, było możliwe dzięki zwycięstwu sił demokratycznych podczas  częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku. W ten sposób został zakończony proces odbudowy demokratycznego ustroju państwa, zaprojektowany w 1981 roku przez wielki ruch społeczny Solidarność.

Dla naszego miasta 30-lecie samorządności to nie tylko powód do świętowania, ale także czas podsumowań. Każde miasto ma w swojej historii różne, raz lepsze, raz gorsze – okresy. Wracając pamięcią do roku 1990 możemy sobie uświadomić jaką drogę przeszliśmy, jakie trudności udało się nam pokonać.

Na początku lat 90-tych priorytetem było zbudowanie struktur zarządzania samodzielnością Gminy – samorządem i  pokonanie ogromnego bezrobocia po upadku WSK-PZL Mielec – wyrwanie miasta z zapaści gospodarczej i społecznej.

To uchwała Rady Miejskiej o zwolnieniu z podatków od nieruchomości obszaru  przemysłowego Mielca była jednym z filarów utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To zbudowane tu firmy stały się źródłem utrzymania i bezpieczeństwa bytowego dla tysięcy mieszkańców regionu mieleckiego. Jednocześnie  po otwarciu granic na świat, wszyscy oczekiwali nadrobienia opóźnień cywilizacyjnych i zdecydowanej poprawy warunków życiowych.

Równolegle do tworzenia warunków dla powstawania nowych miejsc pracy zmieniała się infrastruktura miejska.  Przykładów na to jest wiele: oddanie do użytku stacji uzdatniania wody pitnej, poprawa układu komunikacyjnego, remonty dróg i chodników,  budowa nowych ulic wyprowadzających ciężki transport z centrum miasta, budowa nowoczesnej oczyszczalni ścieków, modernizacja wszystkich placówek oświatowych, przedszkolnych, żłobków, budowa bazy sportowo – rekreacyjnej , ścieżki rowerowe, odbudowanie działalności kulturalnej.

Dorobek 30-lecia mieleckiej samorządności to praca zbiorowa prezydentów naszego miasta, radnych wszystkich kadencji, urzędników i wszystkich mieszkańców, którzy przez minione trzy dekady zmienili Mielec w miasto europejskie, gdzie możemy żyć i się rozwijać.

Obchodzona w dniu 27 maja rocznica jest okazją do podziękowań wszystkim, którzy w minionych latach  dołożyli swoją „cegiełkę” do budowy naszej małej ojczyzny jaką jest Mielec.

Patronem naszego samorządu jest Jan Paweł II, którego przesłanie było i ciągle jest aktualne: Miasto nie jest celem samo w sobie, lecz jego celem ma być człowiek, do którego miasto winno dostosowywać swe struktury i kryteria według których ma się rządzić”.

MIELEC.TV

Trzydziesta rocznica odrodzenia samorządności terytorialnej w Polsce

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Uczennica ZSE wyróżniona w policyjnym konkursie

Wiadomości Mielec

Mielecki Laur Kultury – gala wręczeń nagród [FOTO]

Wiadomości Mielec

Mielczanie na praktykach zawodowych w Sewilli

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa