W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Informacje Kultura i nauka

Jutro 21 marca – Światowy Dzień Poezji

Wiesław Kulikowski. Nasz Poeta” – wietrzymy poezję –  to nowa wystawa w holu bibliotecznym dostępna dla naszych czytelników, a zarazem akcja rozsmakowania się w poezji.

Międzynarodowy Dzień Poezji to święto obchodzone corocznie, ustanowione przez  UNESCO  w 1999 r. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Święto ma wspierać różnorodności językowe poprzez poetycką ekspresję. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma „dać  nowy impuls, aby docenić poezję poprzez krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.  

Kierując się tym przesłaniem, chcemy docenić poezję naszego rodzimego poety, Wiesława Kulikowskiego. Poeta od wielu lat mieszka w Mielcu. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel języka polskiego w Liceum Medycznym w Mielcu. Jest członkiem krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Przebył długą drogę, od rozpoznania swojej tożsamości w debiutanckim zbiorze „Zbieranie szronu” (1967), po tomik poezji „Drugie lato i trzecie” (2016). Ta droga wyróżnia się nie tylko ciągłym doskonaleniem poetyckiego warsztatu, ale też pasją poznawczą, intelektualną, poszerzaniem horyzontów, od geografii miejsca i serca, aż po pogłębione związki poezji z muzyką, malarstwem, kulturą w ogóle. Jest poetą o odrębnej, pięknej i wyrazistej poetyce. Wiesław Kulikowski dostał w 2003 r. za swoją twórczość nagrodę „Albertus”, a w 2006 r. nagrodę „Nowej Okolicy Poetów” za całokształt twórczości.

Na wystawie znalazły się wszystkie dostępne tomiki poezji gromadzone przez lata w naszej książnicy. Jest ich ponad dwadzieścia, m.in. „Wyprzedaż muzyki”, „Okruchy obrazu”, „Blisko i najbliżej”, „Granice dla jaskółek”, „Schody do winnicy”, „Zakwita już powrót”, „Z muzyki zza rzeki list”, „Drugie lato i trzecie…”.

Wietrzymy poezję! Akcja dla czytelnika. Drogi czytelniku, weź ze sobą wiersz i zasmakuj się w poezji.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Badanie Osteoporozy w Mielcu 22.07.2024

Wiadomości Mielec

Letnia Akademia Artystyczna [FOTO]

Wiadomości Mielec

Stara Cegielnie zwiększa swoje finansowe wsparcie dla klubu FKS Stal Mielec

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa