W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

Jutro przypada 78 rocznica śmierci generała Sikorskiego

. W tym dniu władze samorządowe złożą kwiaty pod pomnikiem generała przed domem jego urodzenia.

Natomiast na korcie tenisowym przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Tuszowie Narodowym odbędzie się Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Wójta Gminy Tuszów Narodowy https://www.facebook.com/events/489538832145458/?ref=newsfeed  

W najbliższych dniach w sali audiowizualnej Gminnej Biblioteki Publicznej będzie można obejrzeć materiały dotyczące tragicznej śmierci naszego Rodaka, m.in.: publikacje, artykuły, zdjęcia. Śmierć Generała Sikorskiego, stała się śmiercią sprawy polskiej na arenie międzynarodowej w czasie II wojny światowej. Czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy zaplanowany zamach, wykonany w tak doskonałym stylu, że do dzisiaj pomimo upływu ponad 70 lat od tragedii Gibraltaru, nie znamy jego sprawców i organizatorów. Istnieją liczne niedomówienia, wątpliwości, ślady zbrodni, które historycy, dziennikarze, pasjonaci, starają się wyjaśniać i udokumentować. 

Artykuły i książki o generale Sikorskim stanowią bardzo ciekawą lekturę i pozwalają na wyrobienie osobistego zdania na temat jego osoby, jego roli i znaczenia w historii Rzeczypospolitej, szczególnie lat 1939-1943, jak również ukazują podłoże domniemanego zamachu i jego sprawców.

Zostały one wyeksponowane w Centrum Pamięci Generała Sikorskiego, mieszczącego się w domu jego urodzin przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Tuszowie Narodowym. Do zapoznania się z nimi serdecznie zapraszamy. Zachęcamy również  do głębszego przestudiowania biografii generała i jego roli w tak trudnym okresie dziejów jak II wojna światowa, której początek wiąże się z kolejnym rozbiorem II Rzeczypospolitej w dniu 17 września 1939 roku poprzedzonym paktem Ribbentrop – Mołotow. 

Fakt nawiązania stosunków dyplomatycznych Sikorskiego z Moskwą w lipcu 1941 r. – budzący tak wiele emocji w kręgach skrajnej prawicy- był wielkim dziełem dyplomatycznym i udowodnił, że generał to nie tylko żołnierz, lecz to również mądry i przewidujący polityk, który dla swojego narodu czyni i wybiera to, co w danym momencie najlepsze.

 https://www.tuszownarodowy.pl/asp/pliki/strona/co_wiemy_o_katastrofie_4_lipca_1943_roku.pdf

created by dji camera
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa