W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Już we wrześniu druga edycja projektu edukacyjnego „Shalom Mielec”!

Czeka nas wrzesień z kulturą żydowską! Stowarzyszenie kulturalne JARTE i Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu serdecznie zapraszają na drugą edycję projektu „Shalom Mielec”.

Projekt edukacyjny „Shalom Mielec” to próba pokazania mieszkańcom Mielca współczesnej kultury żydowskiej w nawiązaniu do historii naszego miasta, w którym przed wojną mieszkało wielu Żydów. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Woj. Podkarpackiego Władysława Ortyla i Pełniącego Funkcję Prezydenta Mielca Fryderyka Kapinosa.

W drugiej edycji „Shalom Mielec” przygotowaliśmy sześć wydarzeń. Zaczynamy energetycznym koncertem zespołu klezmerskiego „Neoklez”, następnie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii z Żydowskiego Muzeum „Galicja” z Krakowa. Organizujemy także spacery edukacyjne śladami kultury żydowskiej w Mielcu we współpracy z regionalistą Stanisławem Wanatowiczem, a także Muzeum Regionalnym w Mielcu. Zapraszamy także na bardzo ciekawy film „Viviane chce się rozwieść”, który przedstawia specyficzne aspekty relacji małżeńskich w kulturze żydowskiej. Finałem naszego projektu będzie pierwsza w historii Mielca rekonstrukcja kolacji szabatowej, którą poprowadzi dla nas Jarosław Banyś z Fundacji OR Chaim z Katowic. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. (Na kolację szabatową rozdamy bezpłatne wejściówki, które będą dostępne w kasie kina „Galaktyka”)

„Shalom Mielec” udało się zrealizować dzięki pomocy finansowej Urzędu Miejskiego w Mielcu, a także środków finansowych zebranych w ramach 1 proc. na rzecz Stowarzyszenia JARTE.

PROGRAM WYDARZEŃ:

7.09 – koncert zespołu NEOKLEZ – sala nr 1 SCK godz. 19, (wstęp wolny)

14.09 – wernisaż wystawy „Ludzie Schweitzera. Mieszkańcy przedwojennego Śniatynia” – Galeria JARTE, godz. 19, (wstęp wolny)

15.09 i 22.09 – spacer śladami kultury żydowskiej w Mielcu, początek rynek starego miasta,
prowadzenie Stanisław Wanatowicz, godz. 11, (wstęp wolny)

22.09 – „Viviane chce się rozwieść” (projekcja filmu), sala nr 1 SCK, godz. 19.00, (wstęp wolny)

28.09 – Rekonstrukcja kolacji szabatowej. Prowadzenie Jaroslaw Banys – Fundacja OR Chaim, sala nr 1 SCK Mielec godz. 19, (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie kina „Galaktyka”)

Organizator:

Stowarzyszenie Kulturalne JARTE i Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu

Partner: Muzeum Regionalne w Mielcu, II Liceum Ogólnokształcące w Mielcu

Specjalne podziękowania dla Stanisława Wanatowicza za organizację spacerów śladami kultury żydowskiej w Mielcu.

Opisy poszczególnych wydarzeń:

NeoKlez – 7 września godz. 19 (sala nr 1, SCK), wstęp wolny

NEOKLEZ „Energetyzująca i bezkompromisowa grupa NeoKlez „Takimi słowami najczęściej zaczynają się zapowiedzi ich koncertów. Po sukcesie debiutanckiego albumu „Pięć stron świata” młodzi muzycy z Lublina: Stanisław Leszczyński (skrzypce), Damian Szymczak (klarnet), Piotr Tomala (akordeon), Kacper Bardzki (gitara basowa), Kamil Wróblewski (perkusja) podróżują po zakątkach Polski i Europy prezentując własne spojrzenie na muzykę klezmerską. Łobuzerski styl i wibrująca energia są wizytówką NeoKlez. Ich własne kompozycje charakteryzuje nieregularne metrum, przesunięcia rytmiczne oraz łączenie tradycyjnego brzmienia z elementami współczesnej muzyki popularnej, jak: drum’n’bass, jazz, funk, rock. Każdy ich koncert, to potężna dawka mocy klezmersko-bałkańskich dźwięków. „

„Chcemy aby nasza muzyka trafiała do bardzo szerokiego grona publiczności i aby nie ograniczało się ono do miłośników muzyki klezmerskiej.” Zespół prócz występów na terenie całej Polski prezentował się również za granicą. Wielokrotnie pojawiał się w radiu i telewizji, do dnia dzisiejszego dał blisko 300 koncertów na terenie całego kraju. występował na takich imprezach jak: Duna Carnival – Budapeszt, Węgry, Ambasadory województwa Lubelskiego, Noc Kultury, V, VI, VII Festiwal Tradycji i Muzyki Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym (zespół dwukrotnie został mianowany gwiazdą festiwalu), Festiwal Filmowy „Dwa Brzegi” powodzianom, Śląski Festiwal Kultury Żydowskiej – Gliwice, Festiwal dobrego smaku w Poznaniu, Międzynarodowe Poleskie lato z Folklorem, Otwarcie klubu lubelaków w stałym przedstawicielstwie RP – Bruksela, Belgia, Festyn Trzech Polonii 2010 – Aachen, Drielandenpunt, Festiwal Mikołajki Folkowe, Jazzda 2010, Nowa tradycja, Kazimiernikejszyn oraz wiele innych. Był też zapraszany na takie festiwale jak: Schwerin BUGA 2009 – National Garden Festival – Niemcy czy Kaustinen – Finlandia, Kosher Festiwal – Miami, USA.

W grudniu 2015 ukazała się nowa płyta zespołu „Manowce”, na której gościnnie występują między innymi: Czesław Mozil jako Sztefan Wons, Paprodziad z zespołu Łąki Łan, grupa Chonabibe, Ifi Ude oraz Jan Niezbendny. Produkcja ta, jest bardzo entuzjastycznie przyjmowana przez szerokie grono odbiorców i cieszy się uznaniem wśród wielu krytyków muzycznych.

Na specjalne zamówienie pięciu ogólnopolskich rozgłośni radiowych, zespół NeoKlez stworzył muzykę do Serialu Audio „Filip” Leopolda Tyrmanda w reżyserii Krzysztofa Czeczota. W Superprodukcji udział wzięli najwybitniejsi aktorzy polskiej sceny: Paweł Królikowski, Antoni Pawlicki, Włodzimierz Press, Jacek Braciak, Cezary żak, Izabela Kuna, Olga Bołądź, Antoni Królikowski, Anna Próchniak, Józef Pawłowski i wielu innych.

Skład zespołu:

Stanisław Leszczyński – skrzypce

Damian Szymczak – klarnet

Piotr Tomala – akordeon/gitara

Kacper Bardzki – gitara basowa/kontrabas

Kamil Wróblewski – perkusja

14 września – wernisaż wystawy (Galeria JARTE, ul. Chałubińskiego 7, godz. 19), wstęp wolny

LUDZIE OD SCHMITZLERA. MIESZKAŃCY PRZEDWOJENNEGO ŚNIATYNA

Wystawa opowiada o różnych aspektach życia barwnej, wielokulturowej społeczności niewielkiego miasteczka. Została ona oparta przede wszystkim na zachowanych przedwojennych zdjęciach, wykonanych przez lokalnego fotografa Ignacego (Jidla) Schmitzlera oraz wspomnieniach mieszkańców i ich rodzin.

Śniatyn, miasteczko na terenie dzisiejszej Ukrainy, położone na granicy dawnej Galicji Wschodniej i Bukowiny, przed II wojną światową zamieszkiwali przedstawiciele różnych narodowości, grup etnicznych i wyznań. Dziś mieszkańcy przedwojennego Śniatyna i ich potomkowie – Polacy, Ukraińcy, Żydzi – są rozsiani po całym świecie, jednak nadal żywe są w ich pamięci obrazy rodzinnego miasteczka.

15 i 22 września – spacer śladami kultury żydowskiej w Mielcu
(start godz. 11, rynek starego miasta), wstęp wolny
prowadzenie: Stanisław Wanatowicz

Trasa naszego spaceru wiedzie przez miejsca ściśle związane z przedwojennym życiem wspólnoty żydowskiej w Mielcu. Nasz przewodnik – Stanisław Wanatowicz – opowie gdzie znajdowały się dawne domy żydowskie, synagoga, czy dom rabinów. Spacer odkryje całkowicie inne oblicze mieleckiej starówki, która skrywa wiele niezwykłych miejsc i zakamarków związanych z życiem żydowskim. Niezwykle ciekawym elementem spaceru będzie możliwość zobaczenia starych fotografii, a także przedmiotów codziennego użytku, które pozostały po społeczności żydowskiej i są w posiadaniu Muzeum Regionalnego w Mielcu. W działanie angażują się obie placówki naszego muzeum – „Jadernówka” – oddział fotograficzny, a także „Pałac Oborskich”.

22 września – projekcja filmu „Viviane chce się rozwieść” (sala nr 1, SCK, godz. 19)
współpraca: Kino „Galaktyka” w Mielcu, wstęp wolny

„Viviane chce się rozwieść”

Opis filmu: Kobieta i jej prawnik muszą zmierzyć się z bezkompromisową postawą Elizeusza, który ignoruje nawet zawiadomienia rabinów o zwołaniu. Kiedy w końcu nie będzie mógł wymigać się od przyjścia do sądu, wciąż uparcie odmówi przyznania żonie rozwodu (czyli tytułowego gett), mimo że już od lat żyją w separacji. Zbliża się ostateczna rozprawa. Świadkowie zostają wezwani, procedury ciągną się, a Viviane nadal nie jest w stanie odzyskać utraconej godności.

Premiera filmu miała miejsce w 2014 roku. Produkcja: Izrael. Reżyseria: Shalomi Elkabetz

28 września – Rekonstrukcja kolacji szabatowej (sala nr 1, SCK, godz. 19), wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek (dostępne w kasie kina „Galaktyka”)
prowadzenie: Jarosław Banyś

Świętowanie Szabatu – rekonstrukcja kolacji szabatowej

Stowarzyszenie kulturalne JARTE zaprasza na Świętowanie Szabatu – rekonstrukcję kolacji szabatowej. Trzygodzinną uroczystość poprowadzi Jarosław Banyś, znawca kultury żydowskiej z Fundacji Or Chaim.

Kolację szabatową rozpocznie zapalenie świec. To przywilej kobiet. Po wszystkich szabatowych błogosławieństwach przystąpimy do jedzenia. Na kolacji zostaną przygotowane koszerne, jakżeby inaczej, sałatki, owoce i ciasta.

Istotą tego spotkania będzie przypomnienie obrzędów szabatowych, które kiedyś przed wojną były codziennością w naszym mieście. Rekonstrukcja jest ciekawą formą wykładu w którym każdy uczestnik będzie brał żywy udział.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie kina „Galaktyka” w Mielcu. Ilość miejsc ograniczona!

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Koncert Solo Act Michała Limboskiego [FOTO]

Wiadomości Mielec

Niedługo upływa termin składania wniosków o dodatek osłonowy

Wiadomości Mielec

Ekspertki z Urzędu Skarbowego w Mielcu spotkały się z seniorami Dziennego Domu „Senior – Wigor” w Przykopie

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa