17 listopada 2019 (niedziela) - 8:32
Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan
Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan
Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan
Informacje

Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan

,,Hortus Musicus” wrócił z XXXIX Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „SCHOLA CANTORUM” ze srebrną Harfą Eola. W tegorocznym festiwalu wzięło udział 25 zespołów z 9 województw.

Nasz mielecki zespół muzyki dawnej ,,Hortus Musicus” przywiózł z festiwalu Schola Cantorum” kolejną nagrodę – srebrną ,,Harfę Eola”.

I choć zespół ma w swoim posiadaniu już złotą oraz wiele srebrnych i brązowych ,,Harf Eola”, co roku wraca do Kalisza, gdyż Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej ,,Schola Cantorum” jest najbardziej prestiżową imprezą tego typu w Polsce.

,,Hortus Musicus” działa przy Domu Kultury Samorządowego Centrum Kultury, a w jego skład wchodzą uczniowie Gimnazjum nr 2.

 

Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan

 

Zespołowo i indywidualnie

Oprócz statuetki Eola zespół otrzymał także nagrodę pieniężną Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a dwoje mielczan otrzymało dodatkowo nagrody indywidualne: osobowością festiwalu został Patryk Skrzypek, a stypendium Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży otrzymała Kalina Rokosz, która gra w zespole na skrzypcach, fletach i cornamuse.

– Myślę, że kto raz pojedzie do Kalisza i weźmie udział w Scholi Cantorum, ten nigdy nie zapomni o przeżyciach, wzruszeniach i radościach związanych z odkrywaniem przeszłości muzyki. Festiwal Muzyki Dawnej to miejsce nawiązywania nowych przyjaźni i poznawania wspaniałych ludzi – twierdzi Kalina Rokosz. – Najbardziej podobało mi się tegoroczne zapoczątkowanie nowej tradycji, czyli nocne muzykowanie. Dopiero w Kaliszu dostrzegłam, jak bardzo muzyka łączy ludzi.

Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan

 

Także Patryk Skrzypek jest zauroczony kaliską imprezą. Dla niego to nowość, bo gra w zespole od niedawna. Wspomina, jak podejmował decyzję o wejściu do Hortus Musicus. – Zawsze byłem otwarty na różne gatunki muzyczne, więc gdy dostałem propozycję dołączenia do zespołu, pomyślałem: co mi szkodzi?

Wyjazd do Kalisza był niesamowitym przeżyciem, którego nie da się zapomnieć. Wszystko co tam się działo, było niesamowite: stres przed przesłuchaniem, radość po otrzymaniu harfy oraz wyróżnienia, koncerty świetnych zespołów, próby do późnych godzin, integracja, spotkania z pionierami muzyki dawnej, warsztaty. To wszystko umocniło także moje przywiązanie do tego gatunku i z pewnością wpłynie na moją edukację muzyczną – twierdzi osobowość festiwalu Patryk Skrzypek.

 

Konkurs, warsztaty, koncerty…

Mielczanie wraz z założycielem zespołu i jego opiekunem muzycznym, Tomaszem Nowakowskim, byli obecni w Kaliszu od 8 do 11 lutego. – To wielka radość i satysfakcja,  że kolejne pokolenie połknęło bakcyla muzyki dawnej i dobrze radzi sobie na ogólnopolskiej scenie – z zadowoleniem podsumowuje udział w konkursie nauczyciel Gimnazjum nr 2.

Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan

Oprócz przesłuchań konkursowych, uczestnicy kaliskiej imprezy mieli wiele różnych muzyczno-artystycznych atrakcji, które są specjalnością tego festiwalu. – W Kaliszu najbardziej podobało mi się to, że cały dzień był wypełniony różnymi zajęciami: występami innych zespołów, warsztatami, niesamowitymi koncertami. Jednak najbardziej zapamiętam moment, w którym wyczytano nas, jako zdobywców srebrnej harfy Eola – wspomina Kamil Leśniak, także muzyk Hortus Musicus.

– Kalisz to niezwykłe miasto, które daje inspirację, jeśli chodzi o muzykę dawną. Powstają tu nowe tradycje i zawierane są nowe przyjaźnie. Mam nadzieję, że wspomnienia z tego roku zostaną ze mną jak najdłużej – opowiada Agnieszka Guła (flety, cornamuse).

 

Wybitne jury, długa historia

W tegorocznym festiwalu w jury zasiadali znani muzycy i nauczyciele akademiccy: Agata Sapiecha – przewodnicząca Jury, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie i Fundacja Concert Spirituel w Warszawie; Krystyna Stańczak Pałyga – główny specjalista w Ministerstwie Edukacji Narodowej; Cezary Szyfman – profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie; Marcin Bornus Szczyciński, prowadzący międzynarodowy festiwal muzyki dawnej ,,Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu; Jacek Urbaniak – współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie; Tomasz Dobrzański – szef zespołu Ars Cantus – wokalnej grupy związanej z Wrocławskimi Kameralistami; Romana Agnel – prowadząca profesjonalny balet dworski „Ardente Sole”, organizatorka pierwszego w świecie Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza” w Krakowie; Dariusz Dyczewski – rektor Akademii Sztuki w Szczecinie.

Pierwszy Ogólnopolski Przegląd Uczniowskich Kameralnych Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” odbył się w Kaliszu w 1978 r. Z czasem impreza się rozrastała, aby zyskać swoją obecną formę i bardzo wysoki poziom artystyczny. Podczas festiwalu organizowane są liczne imprezy towarzyszące. W kalendarz imprezy na stałe wpisał się Konkurs Twórczości Plastycznej Inspirowanej Muzyką Dawną, a wystawa nagrodzonych w konkursie prac plastycznych otwiera coroczny Festiwal.

Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan

Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan

Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan
Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan
Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan
Kaliski festiwal znów szczęśliwy dla mielczan

Zobacz też...

Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości