W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Paliwa Mielec
Image default
Sport

Kardiolodzy walczą o kontrolowanie wysiłku

 Podczas niedzielnego Maratonu Rzeszowskiego medycy z Medicarpathii – będą pomagać oceniać sportowcom stan zdrowia i kontrolować ich wysiłek – będą przeprowadzać bezpłatne badania. Zapraszamy jak najwięcej sportowców do skorzystania z tej szansy, zwłaszcza w świetle dramatycznych tegorocznych wydarzeń na innych maratonach.

Na Maratonie Rzeszowskim synchroniczny pomiar ciśnienia i indywidualny profil ryzyka zdrowotnego

Aktywność fizyczna zastępuje wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi aktywności fizycznej – to prawda. Ale to, że ludzi aktywnych nie dotyczy temat chorób układu krążenia jest groźnym mitem. Usypia czujność, a statystycznie na 1 na 15000 biegaczy podczas zawodów doznaje nagłego zgonu. – Środowisko kardiologów jest bardzo poruszone ostatnimi tego typu tragediami.

Wiemy, że czas najwyższy głośno mówić o tym, że wysiłek fizyczny musi być kontrolowany – mówi lek. Adam Młodziankowski  – internista, kardiolog  z mieleckiego szpitala reprezentujący także  Podkarpackie Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych  Medicarpathia, które będzie bezpłatnie badać biegaczy na maratonie w najbliższą niedzielę.

Jak mówi lekarz, środowisko medyczne w pełni popiera regularną aktywność fizyczną jako ważny element prozdrowotnego stylu życia, zmniejszającego ryzyko wielu poważnych chorób. – Jednak z drugiej strony, jako doświadczony kardiolog, mam świadomość, że nieprzygotowany wysiłek fizyczny może prowadzić do groźnych incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał mięśnia sercowego, zatrzymanie krążenia, arytmia serca, kryza nadciśnieniowa, udar mózgu, pęknięcie tętniaka aorty czy też zator tętnicy płucnej. I o tym niestety trzeba zacząć głośno mówić. Nie, żeby straszyć, lecz by takich zdarzeń uniknąć  – mówi Młodziankowski.

Jak tłumaczy, w trakcie wysiłku dochodzi do znacznego pobudzenia układu adrenergicznego prowadzącego do wzrostu tętna, ciśnienia tętniczego krwi, aktywacji płytek krwi i układu krzepnięcia, redystrybucji przepływu krwi w poszczególnych łożyskach naczyniowych, odwodnienia z utratą jonów potasu i magnezu, z możliwymi wyżej wymienionymi zagrożeniami dla zdrowia i życia. To sprawia, że, zwłaszcza w początkowej fazie uprawiania sportu, ryzyko tych nagłych zdarzeń może przewyższać długofalową korzyść dla zdrowia.

– Warto podkreślić, że choroby układu krążenia przebiegają podstępnie, nie powodując objawów w codziennej aktywności, a ujawniają się podczas ekstremalnych wysiłków. Wiosną jeden przypadek śmierci w trakcie zawodów i kolejny w czasie ostatniego Maratonu Warszawskiego muszą skutkować zmianą podejścia do wyzwań sportowych. My, pracując w Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych, pragniemy pomóc sportowcom, proponując fachowe i bezpłatne przebadanie biegaczy Maratonu Rzeszowskiego wszystkim zainteresowanym. Zwłaszcza obciążonych przebytymi chorobami, czynnikami ryzyka lub nagłymi zgonami czy zawałami w rodzinie – wyjaśnia lekarz.

Biegacze w niedzielę, pod hasłem „Ruszajmy się z głową”, będą mogli zmierzyć ciśnienie innowacyjnym oburęcznym ciśnieniomierzem synchronicznym (pomagającym diagnozować miażdżycę), oznaczyć poziom glukozy we krwi oraz określić indywidualny profil ryzyka sercowo-naczyniowego biegacza i docelowy próg wydolności.

Sportowcy będą mieli szansę zasięgnąć porad medycznych i prozdrowotnych. 

 

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Medialna afera dosięgnęła nasz portal

Wiadomości Mielec

Utrzymanie w Tauron Lidze dokonane. ITA Tools Stal Mielec – Pałac Bydgoszcz 3 : 0 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Młode Mielczanki na Mistrzostwach Województwa Podkarpackiego w Lekkoatletyce

Wiadomości Mielec

1 Komentarz

Iwona 23 czerwca 2018 (sobota) at 08:49

.

Odpowiedz

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa