W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Felietony Informacje

Kiedy czarne jest białe? [FELIETON]

Totalne zamieszanie wokół kolejnej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, zmusza do postawienia przynajmniej dwóch pytań.

Pierwsze, w sumie mniej ważne, to pytanie o powody takiej niesłychanej wolty elit rządzących Polską. Zapewne o jej przyczynach – pewnie złożonych i wywiedzionych z najróżniejszych kątów światowej i polskiej polityki – nie dowiemy się wiele, albo wręcz nic. Pozostają spekulacje.

A to, że jedną z przyczyn jest chwilę wcześniej podpisany kontrakt na dostawę gazu z USA (co ma nas uniezależnić od Putina). A to, że powodem są fatalne i coraz gorsze stosunki z Unią Europejską, mogące skutkować opuszczeniem Unii przez Polskę, a jakiś sojuszników w tym niebezpiecznym świecie mieć trzeba, więc pozostają Żydzi i niezrównoważony Trump.

A to, że w tle sprawy stoi skandal firmy Get Back i jej prezesa, który załatwiał w Izraelu paszport tego kraju i obywatelstwo i nie załatwił. A może to najważniejsze – że bez niej Nasz pan prezydent nie może liczyć na łaskawe przyjęcie przez Ich prezydenta. A tak bardzo chce. Bo to, że ustawa jest fatalna, miał stwierdzić marionetkowy Trybunał Konstytucyjny, ale tak długo stwierdzał, że nawet jego mocodawcy go olali i sami stwierdzili niekonstytucyjność, tfu, nieprzydatność tej ustawy i ją, w tempie niespotykanym w historii parlamentaryzmu, zmienili.

I tu dochodzimy do drugiego pytania. Pamiętając o tym, jak wszyscy, cały PiS, bronili tej ustawy po jej uchwaleniu, jak zapowiadali, że nie pozwolą niczego, nawet joty, w niej zmieniać i tak, jak ją wtedy uchwalili, tak będą ją stosować, zamykając do więzienia jakiś Grossów i Engelkingów, zadać sobie należy pytanie o morale ustawodawców.
Jakie ono jest?

Mój świętej pamięci kolega w takich przypadkach przytaczał polsko – ruskie przysłowie, które brzmiało mniej więcej tak: Zarykałsa miedwiedź, czto nie budiet w postiepierdieć. Zarykałsa i zesrałsa.
Kto kumaty, to sobie sam przetłumaczy. Dla nie znających ruskiego, podaję wolny przekład: „Zapewniał niedźwiedź, że nie będzie w poście pierdział. Zapewniał, a się zesrał”.

I odpowiadam sam sobie: pomijając szeregową poselską brać, która jak za czasów liberum veto, zagłosuje na każdego, kto da się jej opić, pojeść i zapewni ciepły kąt na dworze suwerena, są przecież wśród posłów ludzie na stanowiskach wiążących się z prestiżem, ludzie z dorobkiem naukowym i moralnym, ludzie do tej pory szanowanii cenieni. I co, nie mają twarzy, honoru?

A tu obserwuję postępujący upadek morale tych, którzy mienią się być elitą naszego narodu. Nie wiem, czy istnieje jeszcze coś takiego, jak inteligencja, bo niby kto to jest? Absolwenci tych szajsowatych polskich uczelni, gdzie dyplom kupuje się w Internecie, a zalicza hurtowo?

Ale przecież jakiś autorytetów nam potrzeba. Bez nich, jako Naród, będziemy kręcili się za własnym ogonem, czcili bożków, wbrew dekalogowi, który niektórzy bezrefleksyjnie rozwieszają w marmurze, a inni święcą, jednocześnie w głosowaniach robią ze swojej twarzy dupę.

Jacy jesteśmy, jako Naród? Czy prawo i sprawiedliwość jest dla nas już tylko nazwą partii, czy może jeszcze cokolwiek więcej znaczy? Czy prawda i pamięć są tylko synonimem organizacji, zajmującej się półprawdami i pamięcią wyselekcjonowaną, czy jednak są cechami, które powinien posiadać każdy szanujący sam siebie Polak? Może postawa sędziów Sądu Najwyższego, stających twardo w obronie Konstytucji, będzie takim momentem zwrotnym w odbudowie moralności naszych autorytetów? Bo i sędziowie autorytet w przeszłości stracili.

Właściwie nie ma co czekać, że posłowie i senatorowie Najjaśniejszej przegłosują ustawę, że czarne jest białe, bo takie dostaną polecenie. Nie ma co czekać, bo to już się stało.

Andrzej Talarek

 

Zobacz też...

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa