W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Paliwa Mielec
Image default
Informacje

Klub dla seniorów

W poniedziałek, 27 listopada, w Radomyślu Wielkim odbyło się oficjalne oddanie do użytku Klubu Seniora.

W otwarciu klubu oprócz seniorów z Radomyśla Wielkiego i okolicznych miejscowości udział wzięli również pracownicy ośrodka pomocy społecznej, samorządowcy reprezentujący gminę i powiat oraz przedstawicielka wojewody – Agnieszka Lew, kierownik działu pomocy społecznej w Wydziale Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Poświecenia klubu dokonał ks. Jerzy Bulsa, proboszcz radomyskiej parafii.

Potrzeba chwili
Podczas otwarcia burmistrz Józef Rybiński podkreślał, że dla szeroko rozumianej polityki senioralnej gminy jest to bardzo ważny dzień. – Oddajemy bowiem obiekt, który będzie służył na potrzeby seniorów. Jeszcze kilkanaście lat temu o tego typu placówkach w terenach wiejskich i małomiasteczkowych nie myślano, bo seniorzy mieszkali w ramach rodzin wielopokoleniowych, pomagali w wychowywaniu wnuków. Dziś sporo osób starszych jest samotnych, bo dzieci wyjechały do dużych miast lub na obczyznę. Stąd potrzeba takich miejsc jest ogromna – stwierdził. – Dobrze się stało, że u nas powstało takie miejsce, do którego seniorzy będą mogli przyjść ze swoich domów. Będą mogli tu posiedzieć, porozmawiać, uczestniczyć w różnych zajęciach, które zostaną dla nich zorganizowane. Działający w ramach stowarzyszenia Nasze Miasto Radomyśl Wielki Klub Seniora, zebrał mocne doświadczenia, które teraz będzie można jeszcze efektywniej wykorzystać – dodał burmistrz Rybiński, który podziękował za współpracę wojewodzie i pracownikom Urzędu Wojewódzkiego, a także władzom powiatu, za udostępnienie lokalu, który został zaadaptowany na potrzeby Klubu Seniora.

By spełniać jeszcze marzenia
– W imieniu pani wojewody, swoim i pracowników naszego wydziału życzę wam, aby ten czas, który będziecie tu spędzać był czasem wyjątkowym, pełnym radości uśmiechu. Żebyście teraz właśnie zaczęli spełniać te marzenia, których kiedyś nie mogliście realizować, bo były dzieci, wnuki, praca i inne obowiązki. Teraz macie ten czas, żeby się na nowo realizować, żeby się integrować. Na Podkarpaciu jest już 11 takich klubów, więc może nawiążecie jakieś kontakty i będzie realizować wspólne przedsięwzięcia seniorami z innych miejscowości – zachęcała Agnieszka Lew.

Tak działali dotychczas
Podczas uroczystości Andrzej Ziobroń ze stowarzyszenia „Nasze Miasto Radomyśl Wielki” przedstawił dotychczasową działalność seniorów w ramach klubu „Jak w rodzince”. Przez niemal 10 lat odbyło się wiele wycieczek w różne zakątki Polski, spotkań z ciekawymi ludźmi, imprez, spotkań opłatkowych, szkoleń komputerowych i innych. Kilkudziesięciu seniorów skorzystało także z bezpłatnych badań u okulisty w Rzeszowie, po których u około 20 usunięto zaćmę.

Senior+
Utworzenie klubu było możliwe dzięki środkom otrzymanym przez radomyską gminę od wojewody podkarpackiego w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-20, który został uruchomiony przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Dotacja wyniosła blisko 59 tys. zł, a gmina dołożyła do tej inwestycji niespełna 15 tys. zł.

Klub w byłym ośrodku kultury
Na klub zaadaptowana została kamienica w centrum Radomyśla Wielkiego przy ul. Rynek 1, w której niegdyś mieścił się ośrodek kultury. Wyremontowane zostały w nim pomieszczenia przeznaczone na salę spotkań, salę do gier stolikowych, pomieszczenia na aneks kuchenny, szatnię. Wejście do budynku dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Placówka została wyposażona m.in. w telewizor, wieżę Hi-Fi, sprzęt nagłośnieniowy, meble i kuchenkę elektryczną indukcyjną.
W nowej siedzibie Klub Seniora rozpocznie działalność od grudnia. Będzie otwarty we wtorki i czwartki w godz. 14.-18. Przez trzy najbliższe lata będzie działał w ramach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

 

 

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Derby Podkarpacia bez sensacji. Rysice Rzeszów – ITA Tools Stal Mielec 3:0 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Bieg Wilczym Tropem 2024 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

„Rzeka życia – miłość” – promocja tomiku

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa