W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Paliwa Mielec
Image default
Informacje

Klub Radnych PiS w sprawie propozycji podniesienia opłat podatkowych

Stanowisko Radnych Klubu Prawo i Sprawiedliwość Rady Miejskiej w Mielcu z dnia 29 listopada 2019 r. dotyczące propozycji Prezydenta Miasta Mielca pana Jacka Wiśniewskiego w sprawie podniesienia opłat podatkowych na 2020 rok.

Szanowni Państwo, Mielczanie

Pragniemy odnieść się do propozycji podwyżek opłat podatkowych,
zaprezentowanych przez Prezydenta Miasta Mielca – Pana Jacka Wiśniewskiego, które w sposób drastyczny miały obciążyć budżety domowe Mielczan w 2020 roku.

Chcielibyśmy przedstawić nasze stanowisko w związku wysokością propozycji podatków, trybem ich przygotowania, sposobem ich przedstawienia i uzasadnienia oraz sposobem prowadzenia debaty poświęconej tym najważniejszym sprawom, co w rezultacie doprowadziło do odrzucenia propozycji podwyżek podatków przez Radę Miejską w Mielcu; w tym przez radnych naszego Klubu.
Proces ustalania przez Pana Prezydenta propozycji przyszłorocznych stawek podatkowych, ale także informowania radnych i procedowania oceniamy jako przygotowany nienależycie, a nawet chaotycznie. O planach wprowadzenia tak drastycznych podwyżek podatków lokalnych proponowanych przez Pana Prezydenta jako radni dowiedzieliśmy się z zawiadomienia o zwołaniu XIV sesji Rady Miejskiej. Nie odbyły się żadne wcześniejsze rozmowy i konsultacje na poziomie Rady Miasta, takowych według naszego rozeznania nawet nie proponował Pan Prezydent.

Komisja Gospodarki i Finansów nie wydała pozytywnej opinii w sprawie prezydenckiego projektu przyszłorocznych stawek podatkowych.
Podatki wiążą się w sposób ścisły z budżetem. Projekt przyszłorocznego budżetu został przekazany radnym przez Pana Prezydenta w niezgodnym z ustawą o finansach publicznych terminie, z blisko tygodniowym opóźnieniem. Jak dowiedzieliśmy się na sesji – wynikało to z pobytu Pana Prezydenta w USA, gdzie uczestniczył w wydarzeniu poznawczo -edukacyjnym.

Projekt budżetu udostępniony został dopiero po stanowczej interwencji Klubu PiS.

Z prezydenckiego projektu budżetu wynika, iż magistrat z tytułu podatku PIT spodziewa się w roku 2020 większych wpływów niż w roku 2019 – wbrew temu, co przekazywał Prezydent w swoich komunikatach medialnych do Mieszkańców, uzasadniając swoje pomysły podatkowe. Jednym z głównych powodów takiego wzrostu obciążeń miała być m.in. prognozowana podwyżka energii elektrycznej, tyle tylko, że podwyżkami cen energii elektrycznej Prezydent argumentował podwyżki podatków już w roku ubiegłym – miało to dać i dało dodatkowe 4,5 mln złotych. Podwyżki cen prądu jednak nie nastąpiły, a środki te wydatkowane zostały na inne cele.
Oczywistym też jest, że z podwyżką stawek podatków lokalnych wiążą się w sposób proporcjonalny inne podwyżki wynikające z nich samych; w całym obszarze kosztów życia związanych z towarami i usługami.

Przedsiębiorcy, producenci i sprzedawcy dóbr oraz usług będą zmuszeni kompensować te podwyżki wzrostem cen towarów i usług w naszym Mieście.
Warto również przypomnieć, że w połowie 2019 roku pojawiły się tzw „wolne środki”, apelowaliśmy wówczas, aby gospodarować nimi mądrze i wstrzemięźliwie, tak się jednak nie stało…
Wnioski Komisji Gospodarki i Finansów oraz oddźwięk społeczny wywołany zapowiadanymi podwyżkami spowodowały, iż trakcie trwania ostatniej sesji Rady Miejskiej Prezydent przedstawił autopoprawkę projektu uchwały podnoszącej stawki podatkowe w Mielcu. Była to jednak tylko „kosmetyka”, wysokości poszczególnych stawek były jedynie nieznacznie mniejsze od tych zaproponowanych wcześniej przez Prezydenta.

Na pytanie, dlaczego ów projekt uchwały nie posiada stosownego uzasadnienia usłyszeliśmy, że „ono wybrzmiało”…
Te i inne argumenty rzeczowe podnosili radni Klubu PiS podczas debaty nad proponowanymi przez Prezydenta podwyżkami na tyle skutecznie, że przeciw tej uchwale zagłosowali prócz nas, także radni niezrzeszeni. Również radni skupieni bezpośrednio wokół Prezydenta nie udzielili poparcia tym pomysłom podatkowym wstrzymując się od głosu w tej sprawie.
Podsumowując, zarówno sam pomysł tak wysokich stawek podatkowych, jak i sposób jego procedowania oceniamy negatywnie co wyraziliśmy głosując przeciw propozycji Prezydenta.

Z poważaniem

Radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość
Rady Miejskiej w Mielcu

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

„Rzeka życia – miłość” – promocja tomiku

Wiadomości Mielec

Zderzenie na drodze Mielec – Radomyśl Wielki [FOTO]

Wiadomości Mielec

Czeczeńcy przegrali z beniaminkiem. Handball Stal Mielec – KPR Żukowo 30:34 [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

1 Komentarz

Lukasz 30 listopada 2019 (sobota) at 20:00

Wszystko ok tylko co proponujecie w zamian? Fajnie jest brylowac w mediach ze sie jest przecuw podwyzkom tulko powiedzcie ze ti iznacza cięcie pieniędzy na sport, kulture czy inwestycje

Odpowiedz

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa