W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty Informacje Materiały video

Kolędowanie z Hanną Banaszak [FOTO, VIDEO]

Wczoraj w kościele pw. Ducha Świętego wystąpiła wraz z zespołem Hanna Banaszak.

Oprócz kolęd artystka wykonała swoje kompozycje. W wypełnionym po brzegi kościele pw. Ducha Św. na Borku, rozbrzmiały najpiękniejsze kolędy. Śpiewali wszyscy tworząc w kościele niesamowita wspólnotę z artystami.

Hanna Banaszak to gwiazda polskiej piosenki od wielu lat, dziś rzadko pokazuje się na koncertach. Jej charakterystyczny wokal jest rozpoznawalny przez prawie wszystkich melomanów.

 Na rynku dostępna jest płyta pt. „Wigilia z Hanną Banaszak” z wykonaniami kolęd. 

Można było mieć obawy, czy 9 stycznia publiczność dopisze na koncercie kolęd w kościele p.w. Ducha św. Czy zwycięży magia nazwiska gwiazdy, czy kilkunastostopniowy mróz w ten poniedziałkowy, dość późny wieczór. Okazało się, że Hanna Banaszak jest wciąż wokalistką na tyle elektryzującą, że przyciągnęła kilkuset mielczan, którzy nie zważając na wyzywające okoliczności pogody przez ponad godzinę słuchali najpiękniejszych kolęd we wspaniałym wykonaniu.

Hanna Banaszak z kolędą w Mielcu

Artystka, czy – jak kończąc koncert nazwał ją proboszcz parafii p.w. Ducha św. – profesor polskiej piosenki wykonała zapowiadane w programie kolędy i pastorałki, ale i kilka utworów nastrojem odpowiadających powadze wnętrza, w którym koncert się odbył. Obok dynamicznych ,,Gdy się Chrystus rodzi”, ,,Dzisiaj w Betlejem”, ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki”, ,,Oj, maluśki” rozbrzmiały także rzewne ,,Lulajże Jezuniu”, „Cicha noc”, ,,Mizerna, cicha”, ,,Gdy śliczna panna”. Do tych nastrojowych, wyciszonych należała też kolęda ,,Lulaj synku, lulaj”  autorstwa poznańskiego kompozytora Mariusza Matuszewskiego. Był też utwór skomponowany do wiersza Karola Wojtyły ,,Cóż Ci oddam”, przepiękna wokaliza ,,Zapomnienie”  Astora Piazzolli, kompozycja Banaszak z tekstem Wojciecha Młynarskiego, a na koniec ulubiony utwór wokalistki – ,,Modlitwa” (,,Dopóki ziemia kręci się”) Bułata Okudżawy.

Oczywiście w trakcie koncertu wielokrotnie odzywał się chór mielczan zachęcany przez wokalistkę do wspólnego śpiewania. Na koniec piękne kwiaty i burza oklasków pożegnały gwiazdę. Oczywiście po obowiązkowym bisie.

Koncert otworzył szef działu organizacji imprez artystycznych Domu Kultury SCK, Krzysztof Urbański, który podziękował mielczanom za obecność na koncercie. Przypomniał, że kolędowanie z gwiazdami to już mielecka tradycja, a Samorządowe Centrum Kultury dba o to, aby co roku zapraszać do naszego miasta naprawdę wybitnych wykonawców. Urbański podziękował prezesom firm MPGK, MPEC, MZBM, ZUOK, którzy co roku wspierają kolędowanie z gwiazdami.

Kilka słów na pożegnanie wygłosił też gospodarz, proboszcz parafii Ducha św. Waldemar Ciosek, który podziękował Bogu za piękną muzykę, liczne odwiedziny w świątyni i za  obecność ,,profesor polskiej piosenki, czyli Hanny Banaszak.

 

 

 

Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości