Mundury terytorialsów 23 kwietnia założyło ponad 80 ochotników, którzy jeszcze tego samego dnia trafili do 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy, gdzie rozpoczęli od razu szkolenie.
Mają już za sobą pierwsze strzelanie bojowe z 5,56 mm karabinka GROT, poznali podstawy taktyki czy medycyny pola walki. Kolejnych ponad 50 chętnych właśnie do nich dołączyło – 7 maja odbyło się już czwarte powołanie do podkarpackich terytorialsów od początku roku.
Powołanie to pierwszy dzień tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego. Udział w szkoleniu biorą ochotnicy, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową. Pierwszy dzień to przyjęcie żołnierzy na ewidencję, umundurowanie i wyekwipowanie. Również w tym dniu wcieleni kandydaci zostają poddani testowi oceny sprawności fizycznej tzw. „test wejściowy” oraz badaniu współczynników budowy ciała. Ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze adresowane jest do tych, którzy już mieli styczność z wojskiem i złożyli przysięgę wojskową albo byli funkcjonariuszami służb bezpieczeństwa publicznego.
Szesnastodniowe szkolenie to dopiero początek drogi , jaką muszą przejść ochotnicy. Po przysiędze czekają ich obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się w weekendy. By osiągnąć pełną gotowość i uzyskać status „combat ready” żołnierz WOT szkoli się trzy lata. Żołnierze będą powoływani na ćwiczenia do batalionów, które są zlokalizowane najbliżej ich miejsca zamieszkania.
Decyzję o założeniu munduru od stycznia podjęło ponad 300 ochotników, jest to przejawem ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo oraz ojczyznę. Zakończeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 22 maja w Rzeszowie. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną skierowani do etatowych batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku, Jarosławiu i Przemyślu.
W sposób ciągły trwa rekrutacja dla chętnych, którzy zgłaszają chęć służby w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ochotnicy, którzy podjęli decyzję wstąpienia w szeregi podkarpackiej Brygady już dzisiaj mogą zgłaszać się do rekruterów lub właściwego terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji.