W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Informacje Kultura i nauka

Kolejny Mielecki Festiwal Nauki i Techniki [FOTO]

W piątek, 17 maja, oficjalnie otwarto XIV Mielecki Festiwal Nauki i Techniki. Potrwa do 21 maja.

Głównymi organizatorami Festiwalu są: Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu oraz Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Technicznych Leonardo.

Zarys programu wydarzenia zaprezentował przed zebranymi gośćmi Zdzisław Nowakowski, Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Na wydarzenie złożyło się m.in. I Ogólnopolski Konkurs Robotyki Przemysłowej, panel specjalistyczny poświęcony sztucznej inteligencji, II Mielecki Konkurs modelarski „Lotnicze klimaty” czy Podkarpacki Hackathon Lotniczy AviaTech Challenge. – Ostatnie z wymienionych wydarzeń jest zdecydowanie najważniejszym spośród proponowanych, największym w Polsce, a może i Europie. – podkreślił Zdzisław Nowakowski.

Program bogaty będzie także w liczne atrakcje dla młodzieży i dzieci – takie, które pozwolą im zgłębić fascynujący świat nauki i techniki. Wśród szeregu warsztatów i pokazów dla uczniów znajdą się m.in.:
– Poznaj świat fizyki i techniki „Eksperymentarium 3Z – Zobacz, Zbuduj, Zademonstruj”
– Warsztaty z wirtualnej rzeczywistości
– Warsztaty z budowy modeli latających – samoloty i rakiety
– Symulatory lotnicze i spadochronowe
– Planetarium astronomiczne
– Stoiska szkół oraz firm z branży lotniczej i robotycznej
– Triatlon „Laury olimpijskie i poezja”

– Jesteśmy dumni, że to właśnie w Mielcu organizowane są tak znakomite spotkania z techniką. To bezcenna inicjatywa dla edukacji młodych ludzi, dla rozwoju przedsiębiorstw, dla poznania nowych możliwości i wskazania tego, jak może wyglądać przyszłość – zaznaczył podczas otwarcia Festiwalu Starosta Powiatu Mieleckiego Kazimierz Gacek. – Powiat Mielecki od okresów przedwojennych jest zaszczepiony przemysłem. Dziś bardzo ważnym jest, by zachęcać młodzież do współtworzenia platformy do rozwoju nowoczesności, do działalności naukowej, do badań i wszelkich innych działań, które sprzyjać będą rozwojowi naszego przemysłu. I temu, między innymi, służy festiwal – podkreślił.

Głos podczas otwarcia zabrali także: Poseł na Sejm RP Krystyna Skowrońska, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Mielca Radosław Swół i reprezentująca Politechnikę Rzeszowską dr hab. prof PRz Iwona Włoch, Prorektor ds. kształcenia.  

Festiwal rozpoczął się od panelu specjalistycznego na temat wyzwań Przemysłu 5.0.

Równocześnie wystartowały zmagania finalistów I Ogólnopolskiego Konkursu Robotyki Przemysłowej. W mieleckim finale tego wydarzenia udział brało 30 dwuosobowych zespołów z całej Polski wyłonionych po przeprowadzeniu, jeszcze w marcu br., pierwszego etapu konkursu polegającego na rozwiązaniu testów. Zmagania oparte zostały głównie o praktyczne umiejętności programowania robotów przemysłowych. Rywalizacja wystartowała o godzinie 10:00 i potrwa do godzin popołudniowych.

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Seniorzy zakończyli rok akademicki MUTW [FOTO]

Wiadomości Mielec

Kolejny oprysk przeciwko Afrykańskiemu Pomorze Świń w powiecie mieleckim

Wiadomości Mielec

Nowy punkt Pakersi przy ul. Chopina 2 w Mielcu

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa