W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

Kolejny projekt Odrodzonego Mielca! Upamiętnią Żołnierzy Wyklętych

Stowarzyszenie Odrodzony Mielec rusza z kolejnym projektem pt. „Mieleccy Patrioci”. Tym razem przy deptaku na Smoczce powstaje mural upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Pierwsze kształty powstaną już w poniedziałek 30 października.

– Na muralach chcemy przedstawić sylwetki mieleckich patriotów, którzy zasłużyli się dla Ojczyzny oraz lokalnej społeczności w czasach II wojny światowej oraz w okresie powojennym.– mówi Grzegorz Ziomek, prezes Stowarzyszenia Odrodzony Mielec.

Mural będzie przedstawiał m.in. sylwetkę Wojciecha Lisa pseud. „Mściciel” (1913-48) – żołnierza Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, dowódcy oddziału partyzanckiego walczącego przeciw Niemcom i Sowietom. Projekt będzie rozszerzany o kolejne postaci takie jak Stanisław Dolina (1909-72), który od 1939 roku należał do Organizacji Orła Białego pod pseudonimem „Ignac”. Kierował siatką sabotażową w zakładach lotniczych w Mielcu, przez pewien czas dysponował nadajnikiem radiowym, przy pomocy którego utrzymywano kontakt z ambasadą Polski na Węgrzech. Był dowódcą Związku Odwetu rejonu Mielec oraz należał do Armii Krajowej.

Jak podkreślają członkowie Stowarzyszenia Odrodzony Mielec projektu nie udałoby się zrealizować, gdyby nie pomoc sponsorów, stąd kolejny raz serdeczne podziękowania kierowane są pod adresem:  firm Greinplast i Termico, oraz Urzędowi Miejskiemu w Mielcu. Malowanie jest realizowane w dwóch etapach, w ubiegłym tygodniu zakończył się pierwszy z nich – bielenie ścian garażu na którym ma powstać mural. Prace zostały wykonane przez członków Stowarzyszenia Odrodzony Mielec, członków Patriotycznego Mielca oraz mieszkańców Mielca. Przed nami drugi etap – malowanie, które rozpocznie się w poniedziałek30 października i zostanie zakończone w przeciągu tygodnia. Kolejny raz finalne prace zostały zlecone Wojciechowi Rokosz – znanemu artyście wywodzącemu się z naszego miasta.

Stowarzyszenie Odrodzony Mielec powstało w końcu 2015 roku. Jak mówią jego członkowie, jest to bezpartyjna, neutralna organizacja, tworzoną przez mieszkańców Mielca, którzy chcą stabilnej i pewnej przyszłości dla swojego miasta. – Patrzymy politykom na ręce, rozkręcamy akcje społeczne i wspieramy naszych mieszkańców. Chcemy pomagać! – przekazują członkowie Stowarzyszenia Odrodzony Mielec przy pomocy swojej strony internetowej.

– Cele, jakie nam przyświecają to integracja mieszkańców oraz odrodzenie inicjatywy społecznej wśród naszych sąsiadów i  to powoli staje się faktem – powiedział Grzegorz Ziomek, Prezes Stowarzyszenia Odrodzony Mielec.

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa