W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Materiały video

Komunikat organizatorów blokady Kronospanu 12/13/14 kwietnia 2019 [FOTO, VIDEO]

Od piątkowego popołudnia do niedzieli wieczór, 12-14 kwietnia 2019 r., w trakcie trwającej 53 godziny blokady, ok 2500 mieszkańców Mielca i okolicznych miejscowości przyszło pod Kronospan i wykrzyczało ponownie „DOŚĆ” dokuczliwemu sąsiadowi.

W mediach społecznościowych ludzie napisali tysiące wspierających komentarzy, spontanicznie przynosili ciepłe posiłki dla protestujących, a ponad setka osób wspomogła zgromadzenie finansowo i materialnie udostępniając np. energię i nagłośnienie oraz namioty wojskowe do celów techniczno-organizacyjnych.

Mamy dość działań, które tylko pozorują chęć rozwiązania problemu nieznośnego odoru, duszącego nasze dzieci i nas samych. Zaprotestowaliśmy ponownie z mieszkańcami Mielca, bo widzimy i czujemy, że niewiele się zmieniło. Kronospan nieprzerwanie uprzykrza życie w Mielcu, a nasze dzieci coraz częściej chorują. Nie chcemy stąd wyjeżdżać, więc będziemy protestować do skutku. Chcemy oddychać powietrzem wolnym od chemicznego smrodu i niebezpiecznych gazów, szczególnie w czasie wycieczki rowerowej z rodziną czy porannego biegania. Protestujemy przeciwko zakładowi, który już dawno utracił proporcje względem pozostałych sąsiadów, a w szczególności pod względem wielkości emisji zanieczyszczeń i oddziaływania powierzchniowego. Przeciwko korporacji, która wskazuje innych sąsiadów jako winnych, nie dostrzegając swojej uciążliwości.

Cieszymy się, że na blokadzie Kronospanu byli mieszkańcy wszystkich osiedli Mielca, nawet tych najodleglejszych. Niektórzy pierwszy raz zobaczyli zakład z bliska. Na co dzień nie widzą dymiących kominów, choć czują szczypiący w oczy i gardło smród. Były z nami media lokalne w tym hej.mielec, Tygodnik Regionalny KORSO i W Cieniu Jupiterów, regionalne: TVP 3 Rzeszów, Radio Leliwa, Głos24 i Gazeta Wyborcza, ogólnopolskie: Telewizja Trwam i TVN oraz SmogLAB i Krakowski Alarm Smogowy. O nasze bezpieczeństwo zadbały także służby mundurowe. Ciepło na zimne noce dostarczyły nam służby Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Do Mielca przyjechali również mieszkańcy z innych regionów, także tych, w których sytuacja bardzo przypomina naszą. Byli z nami: Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych TERRA ze Szczecinka, Skawiński Alarm Smogowy i Lubuski Alarm Smogowy. W Szczecinku i Żarach ludzie także codziennie zmagają się z uciążliwościami zakładu Kronospan i SWISS KRONO. Do koalicji dołączył także Biskupiec oraz inne miasta, w których przemysł niszczy środowisko i wydziela nieznośne odory. Związana koalicja miast, w których żyjemy, to zwiększona moc działań na rzecz ochrony mieszkańców przed destrukcyjnym oddziaływaniem przemysłu. Zdecydowanie i konsekwentnie będziemy dążyć do ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz uruchomienia ciągłego monitoringu źródeł emisji szkodliwych gazów. Tylko tak możemy się uchronić od patologii służb odpowiedzialnych za kontrole i interwencje u uciążliwych i bardzo bogatych podmiotów.

W trakcie kwietniowego zgromadzenia prowadzone były wyliczenia uczestników w tzw. rytmicznych interwałach poparte obszernym materiałem foto i video. Ze szczegółowej analizy wynika, że w 3-dniowym proteście wzięło udział ok 2500 osób, przy czym ok 400 osób protestowało regularnie biorąc udział więcej niż 1 raz. Nocne warty blokady utrzymywała stała grupa ok. 8 osób, częściowo wymieniania w porach późno-nocnych i wczesno-porannych. W kulminacyjnym marszu pod bramę zakładu, który odbył się w niedzielę 14 kwietnia o godz. 15:00 udział wzięło ok 500 osób. Na terenie blokady mieszkańcy mogli wpisać własne przemyślenia do „Czarnej Księgi” i wyrazić niezadowolenie z obecnej sytuacji. W kolejnych protestach zostanie ona użyta ponownie. Jej zawartość skierujemy do lokalnych i ponadlokalnych władz w formie apelu.

Dziękujemy mieszkańcom za wsparcie płynące ze wszystkich stron, za udział w blokadzie i za trwanie w tym wspólnym sprzeciwie. Apelujemy do wszystkich o wzmacnianie atmosfery wspólnoty. Jeżeli w dążeniu do celu nie będziemy działać razem i damy się dzielić, to wywieranie wpływu będzie trudniejsze i dłuższe. Mielczanie nadal są z nami, bo ok 2500 osób przyszło na blokadę w miniony weekend, a 15 tyś osób jest na naszej grupie „Blokada truciciela-Melnoxu. Czas najwyższy rozwiązać ten śmierdzący problem”. Dziesiątki osób na co dzień angażują się w uświadamianie innym tego poważnego problemu. Dziękujemy! Razem do celu!

Strona Społeczna

YouTube player
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Filmowo – rozrywkowo – koncert PSM w Mielcu [FOTO]

Wiadomości Mielec

Konkurs – Baw się z nam [FOTO]

Wiadomości Mielec

Gala “Młodzi Nieprzeciętni” 2024 [FOTO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa