W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka

Koncert Kolęd i Pastorałek w Bazylice Mniejszej

Chór Nauczycielski „Akord” oraz Stowarzyszenie Chórów Młodzieżowych „Resonet” organizuje Koncert Kolęd i Pastorałek w bazylice Św. Mateusza w Mielcu.

Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord” oraz Chór Młodzieżowy I LO im. S. Konarskiego w Mielcu zaśpiewają kilkanaście pięknych kolęd i pastorałek stwarzając dla słuchaczy wyjątkowy muzyczny klimat. Historia kolęd sięga XV wieku, śpiewali je nasi przodkowie za czasów Władysława Jagiełły;
Fryderyk Chopin podkreślał, że kolędy mają wyjątkowy charakter – przede wszystkim z powodu treści w nich zawartych.
Kolęda pierwotnie była pieśnią noworoczną. Sam termin wywodzi się od łacińskiego słowa kalende – które oznaczało pierwszy dzień w roku. Rzymska tradycja odwiedzania i składania sobie życzeń i obdarowywania się prezentami została przeszczepiona do chrześcijaństwa.
Trudno sobie wyobrazić święta bez kolędowania, w tym przypadku bez znaczenia jest fakt czy umiemy śpiewać czy nie, najważniejsze jest, by w ten sposób dzielić się radością. 

Informacja o wykonawcach

Chór Młodzieżowy I LO im. Stanisława Konarskiego.

Chór mieszany I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu istnieje od 1978 roku. Od początku swego istnienia, chór aktywnie włączył się w życie kulturalne szkoły, miasta i województwa, koncertując podczas świąt i uroczystości państwowych i środowiskowych. Pod batutą byłego już dyrygenta Pawła Lisa chór brał udział w licznych przeglądach i konkursach, zostając laureatem wielu nagród i wyróżnień min. złote i srebrne kamertony na konkursach chóralnych w Bydgoszczy, Kaliszu i Częstochowie, Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie. W 1991 i 1998 roku chór koncertował w zaprzyjaźnionym z Mielcem, francuskim mieście Douchy – les Mines a w 2000 roku w południowych Niemczech. Chór dokonał  kilku nagrań dla Polskiego Radia w Rzeszowie i kolęd dla TV-Rzeszów. Od 2020 roku dyrygentem chóru jest mielczanin Maciej Fijałkowski.

Maciej Fijałkowski dyrygent, trębacz oraz nauczyciel muzyki w szkołach w Mielcu. Ukończył Państwową Szkolę muzyczną I i II st. w Mielcu, studia na Uniwersytecie Rzeszowskim na wydziale Muzyki oraz w 2016 roku Akademię Muzyczną w Poznaniu na wydziale dyrygentury. Jest dyrygentem Mieleckiej Orkiestry Dętej oraz Chóru Męskiego i Mieszanego „Melodia”. Współpracował jako trębacz z big bandami, orkiestrami dętymi, Zespołem Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”  oraz zespołem „Piersi”. 

Chór Nauczycielski ZNP i SCK „Akord”.                  

Założony wiosną 1969 roku. Brał udział w wielu znanych projektach muzycznych: msze, koncerty              symfoniczne, kantaty, oratoria  w  Mielcu, Strzyżowie, Rzeszowie, Tarnowie, Dębicy, Norymberdze. Od kilku lat koncertuje z Markiem Bałatą, Włodzimierz Korczem, Alicją Majewską, Olgą Bończyk, Łukaszem Zagrobelnym czy Grzegorzem Wilkiem. W ostatnich trzech latach koncertował na Międzynarodowych Festiwalach Chóralnych między innymi w Paryżu, Pradze i w Toskanii. Zdobywca wielu prestiżowych nagród – 1-sze miejsca i złote dyplomy –  na festiwalach chóralnych w Polsce i zagranicą.   Chór „Akord” nagrał 4 płyty z muzyką religijną i rozrywkową. Jest organizatorem cyklicznych koncertów chóralnych w Mielcu. Dyrygentem chóru od października 2018 r. jest Grzegorz Oliwa. 

Grzegorz Oliwa jest profesorem sztuk muzycznych, pracownikiem naukowym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 1999 roku jest dyrektorem w Państwowej Szkole Muzycznej  I stopnia w Strzyżowie, a od 2006 roku regionalnym koordynatorem Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”.  W latach 1990-2002 był liderem grupy wokalnej „Fiat Singers” specjalizującej się w wykonawstwie muzyki gospel i spirituals.  Założyciel i dyrygent Strzyżowskiego Chóru Kameralnego, dyrygent Podkarpackiego Chóru Męskiego i Chóru Nauczycielskiego „Akord”.  Od 2005 roku współpracuje z Włodzimierzem Korczem oraz Alicją Majewską.  Koncertował  także z Chórem Filharmonii Śląskiej, Tarnowską oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną. Wspólnie z Rzeszowską Orkiestrą Kameralną nagrał utwory znajdujące się w zbiorach biblioteki Muzeum – Zamku w Łańcucie:  „Muzykalia łańcuckie” oraz „ Muzykalia łańcuckie – koncerty” z udziałem Joanny Supranowicz, Roberta Naściszewskiego  i Tomasza Strahla.

Koncert odbędzie się 22 stycznia / niedziela / 2023 roku godz. 19.00

Three wise men silhouette over a full moon
e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa