W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Galerie Materiały video

Koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka „Podziemna Armia powraca” [FOTO, VIDEO]

To tytuł koncertu, jaki w Mielcu dał bard Paweł Piekarczyk i Leszek Czajkowski z Warszawy. Część śpiewanych przez nich piosenek powstała na podstawie prawdziwych opowieści, historii i osób związanych z polskim podziemiem, niektóre ułożyli i śpiewali sami niezłomni.

Duet Piekarczyk-Czajkowski wydał płytę „Podziemna Armia powraca” i to właśnie z utworami z tego albumu przyjechali do Mielca. Zarówno muzykę, jak i teksty do wszystkich utworów napisał Leszek Czajkowski.
Koncert wokalno-gitarowy „Podziemna Armia powraca” to hołd dla uczestników Powstania Warszawskiego i żołnierzy tzw. drugiej konspiracji. Pierwszą konspiracją była działalność podziemnej armii w czasie wojny, a drugą konspiracją nazwano aktywność podziemną żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej w Polsce nie złożyli broni, nie godząc się na przechwycenie władzy przez podległych Rosjanom polityków. Koncert przypomina i upomina się o pamięć żołnierzy skazanych na infamię w czasach PRL.

Czwartkowe spotkanie i koncert zakończyły tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Mielcu obchodzono bowiem dni, a nie dzień pamięci i obejmowały one kilka wydarzeń od 2 do 21 marca. Obok seansów filmowych, biegu „Tropem wilczym”, składania wieńców pod pomnikiem AK, mszy w intencji wyklętych, dioramy historycznej, rajdu rowerowego, nadania dębom imion niezłomnych, odbyły się też koncerty muzyczne i spotkania. Kulminacją było spotkanie młodzieży z mieleckich szkół średnich z Jackiem Rozenkiem, członkiem Fundacji „Virtuti Artis”, która zajmuje się m.in. historią żołnierzy wyklętych. Właśnie o nich opowiadał młodym mielczanom podczas spotkań w Domu Kultury SCK.

Finałowym wydarzeniem związanym z obchodami Pamięci Żołnierzy Wyklętych był koncert „Podziemna Armia powraca”, którego publiczność wysłuchała w czwartkowy wieczór (21 marca). Koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka był złożony z piosenek o konkretnych ludziach. Muzycy każdą piosenkę poprzedzali krótką opowieścią o dramatycznych, często tragicznych wydarzeniach związanych z konkretnym bohaterem naszej wojennej i powojennej historii. Dodatkowe wrażenie na słuchaczach robiły zdjęcia żołnierzy wyklętych, które tworzyły scenograficzne tło koncertu.

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych współorganizowało Samorządowe Centrum Kultury.


Zobacz też...

W Cieniu Jupiterów Mielec
Mielec: Informacje, Relacje, Wiadomości, Wydarzenia, Ogłoszenia, Nowości