W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Galerie Imprezy masowe i koncerty Materiały video

Koncert „Po nocnej rosie płyń wdzięczny głosie …” – pieśni Stanisława Moniuszki w Mielcu [FOTO, VIDEO]

18 maja 2019 roku odbył się wspaniały koncert zorganizowany z okazji 200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, którego współorganizatorem byli: Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, Akademia Muzyczna w Krakowie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Mielcu. Koncert zatytułowano „Po nocnej rosie płyń wdzięczny głosie …”.

Pieśni Stanisława Moniuszki zaśpiewali studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie: Magdalena Drozd – sopran, Maria Róża Brzukała – sopran, Urszula Kosiec – sopran ,Monika Biederman-Pers – mezzosopran, Rafał Kuźma – baryton, Anton Hrynewich – baryton.

Śpiewakom towarzyszyła Emilia Bernacka na fortepianie oraz Orkiestra Kameralna PSM II stopnia w Mielcu, którą dyrygował maestro dr  Ryszard Kusek- dyrektor PSM w Mielcu. Koncert prowadziła Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, światowej sławy śpiewaczka Katarzyna Suska- Zagórska, która zaśpiewała także wraz ze swoimi studentami. Koncert otworzył Dyrektor PSM Ryszard Kusek a sylwetkę i niezwykle bogaty dorobek artystyczny Profesor Katarzyny Suskiej przedstawił Prezes TMZM Janusz Chojecki. Pieśni Stanisława Moniuszki zostały entuzjastycznie przyjęte przez mielecką publiczność. Można wyrazić w pełni uzasadnione przekonanie, że o młodych artystach, którzy dziś zaprezentowali się w Mielcu, jeszcze niejednokrotnie usłyszymy.

Było to niewątpliwie jedno z niepowtarzalnych wydarzeń artystycznych w Mielcu w bieżącym roku, a Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej było jego współorganizatorem.

Dossier Prof. Katarzyny Suskiej-Zagórskiej – pomysłodawczyni koncertu:

Wybitna polska śpiewaczka wykonująca szeroki repertuar dzieł oratoryjnych , operowych i pieśniowych (nazywana  „anielskim głosem z Częstochowy” ), która nie tak dawno obchodziła jubileusz 30-letniej działalności artystycznej na scenach operowych Polski i świata.

Długoletnia Solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalno –Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest również absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (Wydziału Filmoznawstwo).

Już jako studentka rozpoczęła swoją karierę w gatunku muzyki oratoryjno – kantatowej, stając się jedną z najbardziej cenionych śpiewaczek w tej dziedzinie muzyki.

W swoim dorobku ma blisko 80 utworów oratoryjnych, które wykonuje w Polsce i całej Europie. Współpracuje ze wszystkimi filharmoniami w kraju oraz z licznymi zespołami za granicą. Wielokrotnie brała udział w koncertach Filharmonii Narodowej w Warszawie, uczestnicząc między innymi w obchodach stulecia tej instytucji. Uczestniczyła także w turnee zagranicznych i koncertach polskich Orkiestry Sinfonia Varsovia i WOSPR i TV w Katowicach.

Katarzyna Suska jest laureatką I Nagrody oraz trzech nagród specjalnych na II Konkursie Ady Sari w Nowym Sączu. Była także finalistką Konkursu L. Pavarottiego w Filadelfii w USA.. Była stypendystką Fonds Alex de Vries w Antwerpii (Belgia) oraz polskiego Ministerstwa Kultury (studia w Mediolanie)

W 1992 roku zadebiutowała w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie rolą Rozyny w Cyruliku sewilskim Giacomo Rossiniego. Tutaj wykonuje czołowe partie mezzosopranu liryczno – koloraturowego, m.in. w Cyruliku Sewilskim i Tancredzie Giacomo Rossiniego, „Don Giovannim”- W. A. Mozarta, „Kawalerze srebrnej róży” R. Straussa (Octavian), „Madamie Butterfly”-  Giacomo Pucciniego, „Carmen”- G. Bizeta (rola tytułowa). Na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie dotychczas zaśpiewała w 420 przedstawieniach, wykonując 25 partii operowych (razem w repertuarze posiada 33 role).

Współpracowała z wybitnymi osobowościami sceny operowej m.in. z wspomnianym już wcześniej Placido Domingo, Jose Curą, Marią Fołtyn, Bohdanem Paprockim, Andrzejem Hiolskim, z którym nagrała płytę. W roku 1999 została uhonorowana Złotą Płytą za udział w nagraniu Halki St. Moniuszki z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie.

Jest laureatką nagrody Złota Maska za główną rolę w operze Carmen G. Bizeta.

W ostatnich sezonach brała udział w nowych inscenizacjach oper: „Łucja z Lammermooru”- Getano Donizettiego, „Faust” Charlsa Gounoda,  „Borys Godunow”- Modesta  Musorgskiego „Elektra”  Ricarda Strausa,  w „Onieginie” P. Czajkowskiego pod batutą Valerego Gergieva.

Śpiewaczka występowała gościnnie w operach w USA, Ankarze , Lyonie, Lizbonie, Brukseli, Luxemburgu i w operach niemieckich. Była także solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej i Teatru Wielkiego w Łodzi. Z tym ostatnim wykonała główne partie mozartowskie, a także role Claire w „Diabłach z Loudun”  i Ubicy w „Królu Ubu”  K. Pendereckiego..

Występowała pod batutą takich słynnych dyrygentów jak: Karol Stryja, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała, Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jerzy Katlewicz, Alberto Zedda, Helmuth Rilling, Michael Zilm, Roman Kofman, Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Mykola Diadiura, Jerzy Swoboda, Marek Pijarowski, Tomasz Bugaj.

W roku 2011 wystąpiła jako solistka w koncercie Orkiestry Narodowej Filharmonii Ukraińskiej w Kijowie, w ramach programu Ministerstwa Kultury RP w związku z przewodnictwem Polski w UE.  

Katarzyna Suska ma w swoim dorobku 13 płyt kompaktowych, w tym nagrania Requiem, Mszy c-moll Mozarta i dwa recitale pieśni z pianistą Maciejem Zagórskim (Debussy, Szymanowski, Satie  oraz płyta Schubert, Hensel, Brahms).

Kompozytorzy muzyki współczesnej: Wojciech Kilar, Juliusz Łuciuk, Kazimierz  Rozbicki, Krzysztof Penderecki, Paweł Łukaszewski, Andrzej Nikodemowicz, Jerzy Maksymiuk, Romuald Twardowski, wielokrotnie zapraszali artystkę do współpracy, w tym również do prawykonań swoich utworów. W roku 2015 była solistką w prawykonaniach dwóch oratoriów: Juliusza Łuciuka – „Jan Długosz – dziejopisarz polski „ oraz Michała Groteckiego – „Oblężenie Jasnej Góry”.

Recitale pieśniowe są osobnym i znaczącym nurtem w działalności artystki. Wykonywała je m.in. w Amsterdamie, Bergen, Monachium, Lourdes, Antwerpii, a w 2007 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie w ramach obchodów Roku Szymanowskiego, wraz z pianistą Maciejem Zagórskim. Repertuar artystki obejmuje pieśni niemieckie, francuskie, rosyjskie, hiszpańskie, czeskie oraz słowackie. Szczególne miejsce zajmują tu pieśni polskie (Chopin, Szymanowski, Moniuszko, Karłowicz, Lutosławski, Paderewski, Bacewicz, Świder).

Katarzyna Suska prowadzi działalność pedagogiczną – liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą (Litwa, Czechy, Słowacja). Jest jurorem w wielu znanych i uznanych konkursach wokalnych, krajowych oraz międzynarodowych. Jest autorką publikacji naukowych z dziedziny wokalistyki oraz teatru operowego. W roku 2015 otrzymała medal Ministra Kultury RP za zasługi dla kultury polskiej Gloria Artis.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu koncertu a także wywiadu jaki z tej okazji udzielił nam prezes TMZM Janusz Chojecki.

YouTube player


Więcej na:

http://tmzm.mielec.pl/archiwum/akt19/1905_18_tmzm_koncert_20-lat-moniuszko.htm
e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Przemysław Pawłowski zagra na Rynku Starego Miasta

Wiadomości Mielec

Seniorzy w Portugali na programie miast partnerskich [FOTO]

Wiadomości Mielec

Rynek Starego Miasta podczas minionego weekendu [FOTO, VIDEO]

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa