W Cieniu Jupiterów Mielec
fratelli
Image default
Historia Imprezy masowe i koncerty Informacje Kultura i nauka

Koncert urodzinowy pokoleń „Rzeszowiaków” [FOTO]

Drugi dzień 70.urodzin Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” był wielkim tanecznym wydarzeniem. W Domu Kultury SCK odbył się wielki KONCERT POKOLEŃ, w którym obok ZPiT „Rzeszowiacy”, ZPiT „Mali Rzeszowiacy” wystąpili członkowie chóru i baletu dawnych składów zespołu.

Trzeci dzień rzeszowiackich urodzin adresowany był do mielczan, którzy lubią potańcówki pod gołym niebem z muzyką na żywo.

Trzydniowe obchody 70. urodzin mieleckiego zespołu folklorystycznego zaczęto 1 lipca uroczystym odsłonięciem tablicy upamiętniającej nadanie imienia ZPiT „Rzeszowiacy” parkowi za Domem Kultury (1 lipca). W świętowaniu tego wydarzenia wzięli udział: kapela, orkiestra i chór ZPiT „Rzeszowiacy”. 

Najbardziej widowiskowym, reprezentacyjnym wydarzeniem obchodów był dzień drugi (2 lipca), czyli KONCERT POKOLEŃ. Trzygodzinne, barwne muzyczno-taneczne widowisko przed pełną widownią okazało się prawdziwym sukcesem. Na scenie pojawiali się w kolejnych odsłonach byli i obecni członkowie ZPiT „Rzeszowiacy”, najmłodsze pokolenia rzeszowiackiego narybku reprezentowali tancerze wszystkich grup wiekowych ZPiT „Małych Rzeszowiaków”, od kilkulatków do nastolatków. W pięknym prologu na scenie i przed nią pokłonili się publiczności wszyscy występujący, a więc ok. 120 osób. 

Koncert rozpoczęli ZPiT „Rzeszowiacy” oraz absolwenci chóru „Rzeszowiaków” wykonaniem mazura i walca w strojach z epoki Księstwa Warszawskiego. Potem wystąpili kolejno: tancerze Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiaków w polce warszawskiej, ZPiT „Mali Rzeszowiacy” w suicie tańców żywieckich, ZPiT „Rzeszowiacy” w suicie tańców spiskich, średnia grupa „Małych Rzeszowiaków” w krakowiaku, chór „Rzeszowiaków” z przyśpiewkami dziewczęcymi, seniorzy „Rzeszowiacy” wraz z absolwentami baletu w kujawiaku, „Rzeszowiacy” w oberku, starsi „Mali Rzeszowiacy” w suicie tańców opolskich, najmłodsi „Mali Rzeszowiacy” w poleczce, chór „Rzeszowiaków” z utworem „Płynie woda”, „Rzeszowiacy” w krakowiaku.

W drugiej części koncertu publiczność mogła podziwiać kolejno: „Rzeszowiaków” w suicie tańców rzeszowskich, absolwentów chóru „Rzeszowiaków” w utworach: „Ej, wy baby”, „Już mi minęło” oraz „Diabeł; „Rzeszowiaków” seniorów w suicie tańców przeworskich, absolwentów baletu „Rzeszowiaków” w suicie tańców lasowiackich, starszych „Małych Rzeszowiaków” w suicie tańców kaszubskich, balet i chór „Rzeszowiaków” oraz absolwentów w suicie tańców lubelskich, absolwentów w tańcach zagłębia dąbrowskiego, starszych „małych Rzeszowiaków” w suicie tańców wielkopolskich, absolwentów chóru w utworze „Zielona murawka”, chór ZPiT w utworze „Szewczyku, szewczyku”, „Rzeszowiaków” w suicie tańców sądeckich. Koncert zakończył się widowiskowym, tanecznym finałem wszystkich „dorosłych” uczestników KONCERTU POKOLEŃ, który publiczność nagrodziła gorącą owacją na stojąco. 

Potem na scenę wchodziły kolejne delegacje, które składały życzenia i gratulacje wszystkim pokoleniom ZPiT „Rzeszowiacy”, którzy przez 70 lat tworzyli piękną, nieprzerwaną historię zespołu. Z życzeniami pospieszyli osobiście: marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, wiceprezydent Mielca Adriana Miłoś, kierownik zespołu „Chorzelowiacy” Bożena Telega, delegacja zespołu „Hanka” z Głogowa Małopolskiego, delegacja studenckiego zespołu „Połoniny” z Rzeszowa, Stowarzyszenie Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy”. Prowadzący koncert kierownik Działu Zespołów Artystycznych, Bartosz Kramarz, odczytał też list gratulacyjny od posłanki Krystyny Skowrońskiej. 

Za piękny, wymagający wielu przygotowań i treningów, koncert podziękowała dyrektor Samorządowego Centrum Kultury Joanna Kruszyńska, a słowa uznania i podziękowań dla wszystkich uczestników KONCERTU POKOLEŃ przekazał także choreograf ZPiT „Rzeszowiacy”, który przygotował całe sobotnie wydarzenie – Mariusz Bożek.

W niedzielę, 3 lipca, Dom Kultury SCK, który zorganizował obchody jubileuszu 70-lecia ZPIT „Rzeszowiacy”, zaprosił mielczan na potańcówkę na Rynek Starego Mielca. Wystąpiły kapele: „Grochowiacy” (Gminny Ośrodek Kultury w Tuszowie Narodowym) i „Chorzelowiacy” (Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie). Pomiędzy występami kapel dyskotekę w stylu folk poprowadził też Sławomir Stan. 

2 lipca w godzinach przedpołudniowych odbyła się też Msza św. w intencji wszystkich pokoleń ZPiT „Rzeszowiacy” w kościele pod wezwaniem MBNP. 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Prace drogowe w Łączkach Brzeskich

Wiadomości Mielec

Mielecka Gwiazda Sportu będzie drugi raz na olimpiadzie

Wiadomości Mielec

Spędź wakacje z wojskiem

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa