W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje Materiały video

Konferencja prasowa Starosty w sprawie walki z COVID-19 [VIDEO]

Najważniejsze informacje dotyczące walki samorządu Powiatu Mieleckiego z wirusem COVID-19 przekazane zostały podczas konferencji prasowej w czwartek, 19 listopada.

W powiecie mieleckim, od początku epidemii aż do dziś, odnotowano łącznie 2601 zakażeń. Ich liczba gwałtownie rosnąć zaczęła końcem października. Niestety, wraz ze wzrostem stwierdzonych przypadków, nastąpił znaczny przyrost spowodowanych koronawirusem zgonów.

Gwałtowny przyrost liczby zakażonych i co za tym idzie – liczby osób wymagających hospitalizacji, doprowadził do licznych utrudnień w funkcjonowaniu lokalnej służby zdrowia. Jak wyliczył starosta mielecki na przestrzeni tych tygodni powiatowy szpital borykał się m.in. z brakiem osocza ozdrowieńców czy leków hamujących rozwój wirusa; sprawnemu niesieniu pomocy potrzebującym na przeszkodzie stały także braki kadrowe. W ostatnich dniach liczba zakażeń wśród personelu medycznego waha się w okolicach 100 osób.

Wszystkim pracownikom placówek medycznych podległych mieleckiemu starostwu – a więc szpitala i pogotowia – podziękowania za pracę w trudnych warunkach złożyli obaj starostowie: Stanisław Lonczak i Andrzej Bryła.
Zakres zadań, jakie spoczęły na tych służbach, w czasie pandemii znacznie się poszerzył. Dla przykładu, mieleckie pogotowie obsługujące pięć powiatów, ma 16 karetek systemowych, cztery karetki transportowe służące do przewozu osób zakażonych koronawirusem oraz dwa ambulanse pobraniowe – wyliczał Wicestarosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Bryła. Jak podkreślał, w pogotowiu, tak jak i w każdym innym miejscu pracy, zdarzają się zakażenia ratowników dekompletujące załogę. – Musimy wykonać wiele starań, aby wszystkie z wymienionych ambulansów miały pełną obsadę. Są sytuacje, w których, by utrzymać tabor, do karetki wsiada dyrektor pogotowia i koordynator medyczny. Ponadto duża część pracowników pogotowia została przeszkolona w zakresie pobierania wymazów. Podczas gdy więc wiele samorządów sygnalizuje, że na wymazy trzeba długo czekać, my mamy ten komfort, że udaje się je pobierać w sposób sprawny – mówił o zastosowanych rozwiązaniach wicestarosta.

Nie były to jednak jedyne podjęte działnaia. By walczyć z wirusem, 23 października br. Zarząd Powiatu Mieleckiego na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu podjął decyzję o zwiększeniu liczby tzw. łóżek covidowych w mieleckim szpitalu do 110. Zmiana wymagała organizacji szpitala „po nowemu” – wiązała się z ponowną organizacją sal, innym rozlokowaniem sprzętu oraz zmianą systemu pracy personelu. Pomysł, z powodzeniem, został jednak wdrożony w życie.

Zarząd Powiatu Mieleckiego podjął także decyzję o zakupie 30 przenośnych koncentratorów tlenu, które stanowić będą doraźną pomoc dla chorych, a także 92 sterylizatorów powietrza – ulokowanych już w ciągach komunikacyjnych w podległych starostwu jednostkach. Władze skierowały też środki na zakup laptopów dla edukujących się zdalnie niepełnosprawnych dzieci, a wcześniej, kiedy jeszcze edukacja odbywała się w trybie stacjonarnym, zadecydowały o refundacji zakupu przyłbic dla wszystkich uczniów i pracowników szkół będących jednostkami organizacyjnymi powiatu.

Kończąc konferencję starostowie zaapelowali o to, by zagrożenia w postaci koronawirusa nie lekceważyć. – Warto, byśmy stosowali się do obowiązujących zasad sanitarnych, nosząc maseczki, dezynfekując dłonie i zachowując dystans społeczny – przypominali.

Prezentujemy całe wystąpienie Starosty Stanisława Lonczaka w sprawie walki samorządu Powiatu Mieleckiego z wirusem COVID-19.

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa