Slider

W dniu 15 marca 2017 roku na auli szkolnej w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu odbędzie się konferencja podsumowującą działania uczniów w projekcie edukacyjnym dotyczącym upamiętniania mieleckich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w lokalnym środowisku.

Planowana konferencja odbędzie się w związku z przypadającym 6 marca br. Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz 9 marca, w którym przypadała 75. rocznica Zagłady Żydów mieleckich.
Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu uczestniczyli aktywnie w realizacji od grudnia ub. roku do marca 2017 roku VIII Ogólnopolskiej Edycji Projektu Edukacyjnego – Kamienie Pamięci. Życie za życie.

W ramach projektu, którego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w  Rzeszowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, przedstawiali i upamiętniali w środowisku lokalnym  postacie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z regionu mieleckiego.

W ramach projektu uczniowie – Dominik Brożyna, Michał Czaja, Wojciech Stachów z klasy 1 AI dotarli do mieleckich Sprawiedliwych – m.in. 94-letniego Eugeniusza Szyfnera. Kolejni uczniowie z tej szkoły – Maciej Dudzik, z klasy 2 LM, przedstawiał swojego pradziadka Macieja Dudzika, a uczennica Aneta Ćwik, z klasy 2 EG, omawiała swoją prababcię Genowefę Ćwik.

Uczniowie wykonywali zadania w ramach projektu pod opieką Pawła Wala jako nauczyciela historii, wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu.
Uczestnicy projektu przeprowadzili na początku grudnia 2016 roku wywiad z Eugeniuszem Szyfnerem oraz wzięli udział w Jego 94. urodzinach. Jednocześnie dzięki współpracy i pomocy ze strony Jego rodziny – córki Haliny oraz wnuczki Katarzyny uzyskali skany materiałów, dokumentów, które wykorzystali przy tworzeniu prezentacji multimedialnej oraz portfolio ukazującego życie i działalność mieleckiego bohatera.

Udział w projekcie podsumował uczeń Michał Czaja, stwierdzając: Jako, że niezwykle lubię historię bardzo ucieszyłem się z możliwości spotkania z Panem Eugeniuszem, jednakże obawiałem się iż zastanę przygnębionego, małomównego staruszka mocno dotkniętego piętnem wojny i ciężkich czasów. Jednak gdy wraz z nauczycielem historii zawitaliśmy w domu Pana Eugeniusza u Jego progu przywitał nas uśmiechnięty i rozgadany staruszek, który nie wyglądał na swój wiek. Naszą wizytę mogę porównać do najzwyklejszych odwiedzin u własnego dziadka.

Pan Eugeniusz przywitał nas serdecznie mocnym, prawdziwie męskim uściskiem dłoni, a także ciepłym uśmiechem.  Podarował na powitaniu coś słodkiego, po czym zapytany o swoją przeszłość zaczął snuć barwnie historię swego życia. Opowiadał donośnym głosem, przedstawiając historię uratowania i przechowywania 9 Żydów z najdrobniejszymi szczegółami jakby wszystko to działo się wczoraj.

Gdy zapytaliśmy co skłoniło go do pomocy Żydom odparł, że gdy usłyszał, że u nas w Mielcu spalono synagogę z ludźmi wewnątrz nie mógł uwierzyć, więc postanowił że sam przyjdzie się przekonać. Gdy dotarł zobaczywszy zgliszcza poczuwszy smród spalonych ciał. Zapłakał wówczas,  powiedział, że nie rozumie jak można zrobić coś takiego drugiemu człowiekowi. Wtedy przysiągł, że będzie pomagał Żydom, by nie spotkał ich przykry koniec. Baliśmy się tej rozmowy. Nie wiedzieliśmy, jak zostaniemy przyjęci.

Tym bardziej, że czasy II wojny światowej to bolesny temat, a nasze spotkanie mogło otworzyć jeszcze nie do końca zagojoną ranę. Jednak okazało się, że rozmowa przebiegała w bardzo dobrej atmosferze – podsumował Michał Czaja.
Uzyskane materiały, wykorzystane w prezentacji multimedialnej, uczniowie przedstawiali w styczniu 2017 roku na licznych konferencjach naukowych i prelekcjach.

 

 

W związku z przypadającą w styczniu 2017 roku 75. rocznicą konferencji w Wannsee, podczas której Niemcy podjęli decyzję o zagładzie Żydów oraz dniem 27 stycznia 2017 roku jako Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, uczestniczyli jako główni prelegenci w dwóch konferencjach naukowych. W dniu 12 stycznia br. Michał Czaja z klasy 1 AI wystąpił jako prelegent w naukowej prelekcji w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rzeszowie – Filia w Mielcu.

Młodzi uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu po raz kolejny wystąpili jako prelegenci 25 stycznia 2017 roku podczas konferencji naukowej zorganizowanej w Muzeum Regionalnym – Pałacyku Oborskich w Mielcu. Podczas konferencji, zostały wręczone uczestnikom wlepki z fotografią Eugeniusza Szyfnera jako mieleckiego Sprawiedliwego oraz rozdane numery pisma „Czas Stefczyka”, w którym został opublikowany artykuł przedstawiający biografię mieleckiego Sprawiedliwego.

Uczniowie ZST w Mielcu Michał Czaja, Aneta Ćwik i Maciej Dudzik przedstawili losy Eugeniusza Szyfnera, Genowefy Ćwik oraz Macieja Dudzika jako trzech mieleckich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy podczas II wojny światowej ratowali przed Zagładą Żydów. Gościem honorowym konferencji był 94 – letni Sprawiedliwy wśród Narodów Świata Eugeniusz Szyfner wraz ze swoją rodziną, a który w swoim okolicznościowym przemówieniu powiedział, że życie ludzkie jest zawsze bezcenne, stanowiąc najcenniejszą wartość dla każdego człowieka i należy je ratować w każdej okoliczności i sytuacji.

Jednocześnie ten jeden z najstarszych Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w Polsce i na świecie podziękował wszystkim za przybycie, a także zaznaczył, że pomagając ukrywać 9 Żydów podczas niemieckiej okupacji zawsze kierował się altruizmem i głęboko pojętym humanizmem nakazującym pomagać drugiemu człowiekowi w każdej sytuacji, w której życie ludzkie jest zagrożone.

Podkreślił On także, że po wojnie Ocaleni z Zagłady Żydzi utrzymywali z Nim kontakt listowny, składając Mu życzenia imieninowe oraz pamiętając o Jego kolejnych urodzinach.
W następnych tygodniach  uczniowie ZST w Mielcu podjęli się realizacji kolejnych działań w projekcie, występując i organizując liczne prelekcje o mieleckich Sprawiedliwym w gimnazjach i szkołach średnich na terenie Mielca. Mieli także możliwość wystąpienia na początku lutego br. z okolicznościowym wykładem w Miejskiej Bibliotece Publicznej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Swoją wiedzę o mieleckich bohaterach mieli możliwość przedstawiać na początku marca 2017 roku podczas lekcji historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego, którego absolwentem jest Eugeniusz Szyfner. Zostały one przeprowadzane w związku z przypadającym 6 marca br. Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz przypadającą 9 marca br. 75. Rocznicą deportacji Żydów z Mielca i likwidacji przez Niemców mieleckiego sztetl jako żydowskiej gminy wyznaniowej.

Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się ich prelekcja podczas zorganizowanych 3 lekcji w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, gdzie odpowiadali na liczne pytania zainteresowanej tematem młodzieży szkolnej. Z podobnym zainteresowaniem spotkali podczas 2 lekcji się w Zespole Szkół Budowlanych, a także w mieleckim Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 2.
Tematyka przedstawianych prelekcji, połączonych z prezentacją multimedialną, dotyczyła mieleckiego Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, którym jest 94-letni Eugeniusz Szyfner. Należy On do grona najstarszych osób odznaczonych tym medalem i tytułem od Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Mielecki bohater jest ostatnim żyjącym świadkiem historii, który we wrześniu 1939 roku widział ruiny spalonej w Mielcu przez Niemców synagogi przy ulicy Lelewela.

 

 

W toku prelekcji uczniowie ZST omawiali biografię Eugeniusza Szyfnera, ukazując Jego bezinteresowną pomoc w ratowaniu i ukrywaniu wraz z rodzicami Katarzyną i Józefem Szyfnerami dziewięciu Żydów w chorzelowskim kurniku w latach 1942 – 1944. Przedstawiali oni także okres powojenny w życiu mieleckiego bohatera, w którym Eugeniusz Szyfner jako społeczny edukator Holokaustu w latach 1966 – 2000organizował każdego roku wyjazdy do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, gdzie przedstawiał młodzieży i pracownikom mieleckich zakładów pracy ogrom hitlerowskiego bestialstwa.

Prelegenci zwracali także uwagę i podkreślali, że bezinteresowna pomoc w ukrywaniu przez Szyfnerów, podczas okupacji hitlerowskiej, dziewięciu Żydów została doceniona przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie, który 6 listopada 1996 roku przyznał Eugeniuszowi Szyfnerowi i pośmiertnie Jego Matce Katarzynie Szyfner tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

W końcowej części prezentacji multimedialnej uczniowie przedstawiali uhonorowanie naszego bohatera przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w dniu 17 marca 2016 roku w Łańcucie odznaczył Eugeniusza Szyfnera Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W kolejnych prelekcjach Maciej Dudzik i Aneta Ćwik przedstawili losy innych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, tj. Macieja Dudzika i Genowefy Ćwik. Prelegenci są w prostej linii prawnukami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Przedstawiali oni wojenne losy swoich rodzin, a także pomoc udzielaną ukrywanym Żydom. Podkreślali zwłaszcza bezinteresowny charakter pomocy dla Ocalonych ze strony Ratujących, a także omówili okoliczności, w których ich przodkowie otrzymali medal i tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

W swoich prelekcjach omówili oni także relacje powojenne pomiędzy polskimi rodzinami i Ocalonymi. Jednocześnie przedstawili fakty związane z realiami okupacji hitlerowskiej w regionie mieleckim w nawiązaniu do losów swoich przodków.

 

Realizując projekt, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu, 17 lutego 2017 roku w Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim uczestniczyli w spotkaniu z Dawidem Hallmannem, który jest jednym z głównych organizatorów akcji „German Death Camps”, która polega na uświadomieniu opinii światowej prawdy historycznej o niemieckich zbrodniach wojennych, a także na zwróceniu uwagi na właściwe słownictwo i terminologię wobec zbrodniarzy.

Działacze kampanii protestowali w Niemczech przeciwko fałszywym, nieprawdziwym oraz niehonorowym oskarżeniom Polski i Polaków o współudział w niemieckich zbrodniach wojennych i zmuszaniu Polski do ponoszenia historycznej współodpowiedzialności za Holokaust przy jednoczesnym przypisywaniu Polakom bierności w ratowaniu Żydów podczas II wojny światowej.

Uczniowie ZST w Mielcu aktywnie włączyli się w styczniu br. w internetową kampanię polegającą na umieszczaniu na swoich profilach hasztagu #GermanDeathCamps na Facebooku, ilustracji z napisami ukazującymi Niemców jako zbrodniarzy wojennych, polubili stronę kampanii na Faceboooku, komentując poszczególne posty i wyrażając swoje zdanie i sprzeciw przeciwko fałszowaniu historii II wojny światowej. Jednocześnie uczniowie ZST w styczniu 2017 roku włączyli się aktywnie w internetową akcję #WeRemember zorganizowaną przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie celem upamiętniania 75. rocznicy niemieckiej operacji Reinhardt mającej na celu zagładę Żydów.

Ponadto klasa 3 BL w dniu 5 stycznia br. była na wizycie studyjnej w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie podczas lekcji historii mogła zapoznać się ze skalą Holokaustu dokonanego przez Niemców podczas minionej wojny.
Na zakończenie każdej prelekcji uczniowie prezentowali także profil Mielecki Sprawiedliwy na Facebooku, gdzie zamieszczane są wszystkie informacje o podejmowanych przez uczniów ZST działaniach i akcjach mających na celu przywrócenie w świadomości społecznej pamięci o mieleckich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jako bohaterach z okresu II wojny światowej.

 

 

Podczas realizacji projektu nawiązana została współpraca z władzami samorządowymi naszego regionu. W dniu 94 urodzin Eugeniusza Szyfnera wójt Gminy Mielec Józef Piątek oraz Jan Kołodziej, jako przewodniczący Rady Gminy Mielec, wręczyli okolicznościową tablicę z podziękowaniem dla dostojnego Jubilata, którą w imieniu pradziadka odebrała Jego prawnuczka Wiktoria. Do życzeń dołączył się także prezydent miasta Mielca Daniel Kozdęba, który wręczył 29 grudnia 2016 roku kwiaty najstarszemu na Podkarpaciu i w Polsce Sprawiedliwemu wśród narodów Świata.

Kilka tygodni później, 21 lutego 2017 roku, podczas XVII sesji Rady Powiatu Mieleckiego, starosta powiatu mieleckiego Zbigniew Tymuła , wręczył Halinie i Lidii jako córkom Eugeniusza Szyfnera list z podziękowaniem oraz statuetkę z podziękowaniem. W okolicznościowym liście wystosowanym dla Eugeniusza Szyfnera starosta mielecki podziękował mieleckiemu Sprawiedliwemu za: za bezinteresowną pomoc, empatię jako człowieka, który na trwałe wpisał się na karty historii w roli niezłomnego bohatera II wojny światowej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Slider

Slider
Slider
Slider
Redaguj z nami…
napisz
Slider
Slider
Slider