W Cieniu Jupiterów Mielec
Paliwa Mielec Zbiorniki
Paliwa Mielec
fratelli
Image default
Historia Informacje

Kresowe obrazy z kolekcji rodziny Ruebenbauerów – wystawa plenerowa

Zapraszamy na wystawę fotografii i dokumentów związanych z przedwojenną historią jednej z zasłużonych kresowych rodzin. Wystawę prezentujemy od 17 sierpnia na tarasie Domu Kultury SCK w Mielcu (od strony ulicy Solskiego). Ekspozycja będzie dostępna codziennie w godzinach od 8 do 18.

 

Dokumenty, plany, rękopisy, a zwłaszcza fotografie, które są zapisem życia i pracy poprzednich pokoleń nadal pozostają w rękach rodzin, które nieraz nie są do końca świadome, co fotografie przedstawiają i jak wielką mają wartość dla odtworzenia historii życia codziennego na Kresach – dawnych terenach Polski.

 

Aby ocalić od zapomnienia te pamiątki, powstał projekt ,,Kresowe obrazy”, którego celem jest odnalezienie i udostępnienie odnalezionych zbiorów. W domowych archiwach, na strychach i w pawlaczach wciąż jeszcze jest wiele do odnalezienia i pokazania światu. Dobry przykład dała Ewa Gutowska Małoń, która najpierw przez 10 lat szukała i opisywała pamiątki rodzinne, by teraz publicznie pokazać historię swojej rodziny.

Wystawa dokumentów i fotografii zebranych przez Ewę Gutowską Małoń pokazuje dzieje kilku pokoleń niezwykle zasłużonej rodziny Ruebenbauerów związanych między innymi ze Lwowem, Niemirowem i Lubaczowem. Wśród wybitnych Kresowian z rodu Ruebenbauerów byli wojskowi, urzędnicy, prawnicy i lekarze.

Na jednym ze zdjęć możemy na przykład zobaczyć przodka Ewy Gutowskiej, który 100 lat temu był ordynatorem szpitala dla umysłowo chorych w podlwowskim Kulparkowie. Na zdjęciach utrwalił się też portret innego z krewnych, który odbudowywał Cieszanów i Lubaczów – miasta zniszczone podczas I wojny światowej.

Wiele zdjęć dokumentuje codzienne życie dawnych mieszkańców Kresów, ich prace w polu, czy ogrodzie. Są i ,,perełki”, a więc np. zdjęcie bocznicy kolejowej we Lwowie z 1910 r., a więc obiektu, którego zdjęcia nie było w dotychczasowych zbiorach.

 

Dzięki fotografiom, dokumentom, rękopisom i innym pamiątkom po rodzinie Ruebenbauerów mielczanie będą mogli bliżej poznać życie codzienne mieszkańców dawnych Kresów wschodnich, a konkretnie Lwowa, Niemirowa, Kulparkowa. Dokumenty i zdjęcia obejmują okres od końca XIX do lat 30. XX w.

Zbiory Ewy Gutowskiej Małoń znalazły się w Wirtualnej Izbie Pamięci, którą stworzyli młodzi mołodyczanie.

Młodzież z Mołodycza realizuje projekt, którego celem jest ocalenie od zapomnienia historii, kultury, obrzędowości i obyczajów wielokulturowych Kresów. Chcą zdigitalizować i udostępnić na stronie internetowej jak największą kolekcję pamiątek.

Kresowe obrazy finansowo wspiera samorząd województwa podkarpackiego.

 

uid_9bc216ab08119c34e1e8bcb1ac98cf5d1469028970491_width_940_play_0_pos_0_gs_0_height_528

 

e-leclerc-mielec
Navi

POWIĄZANE POSTY

Jak Mielec i mielecki Oddział ARP stracili 4 lata [FELIETON]

Wiadomości Mielec

PZL Mielec będzie serwisował wojskowe odrzutowce

Wiadomości Mielec

Ostatnia sesja mieleckiej Radny Powiatu

Wiadomości Mielec

Napisz komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa