Otrzymaliśmy informację od Departamentu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, że w dniu 15 lutego 2019 roku spółka Kronospan Mielec zwróciła się do Marszałka Województwa Podkarpackiego z wnioskiem o zmianę w części pozwolenia zintegrowanego, które obowiązuje od czerwca 2018 roku.
Spółka wnioskuje m.in. o udzielenie pozwolenia na emisję metali ciężkich do powietrza pochodzących z instalacji suszarni wiórów i włókien – I stopnia, w skład której wchodzą także jednostki spalania energetycznego.
Skąd nagle po 20 latach emisja metali ?
Emisję metali stwierdzono w pomiarach okresowych do których zakład został zobligowany w nowym pozwoleniu z 2018 roku. Zakład pierwszy raz otrzymał obowiązek realizowania okresowych pomiarów w zakresie metali ciężkich i ich związków takich jak: As, Cd, Co, Cr, Cu, Hg, Mn, Ni, Pb, Sb, Tl, V z częstotliwością co najmniej raz na dwa tygodnie przez pierwsze 6 miesięcy, potem co najmniej raz w miesiącu. W zakres pomiarów wchodzą także dioksyny i furany. Tu warto przypomnieć, że spółka odwoływała się od narzuconej częstotliwości pomiarów metali ciężkich oraz dioksyn i furanów, proponując zasadę co najmniej raz na kwartał przez pierwsze 6 miesięcy, następnie raz na pół roku, a po dwóch latach eksploatacji raz na rok. Na dzień dzisiejszy odwołanie spółki zostało odrzucone przez WSA w Warszawie.
O jakie wielkości wnioskuje Kronospan
W związku z tym, że została ujawniona emisja metali ciężkich, to koniecznością stało się podjęcie starań przez spółkę o zgodę na ich odprowadzanie do powietrza i ustalenie dopuszczalnych poziomów emisji. Wnioskowane poziomy emisji metali ciężkich do powietrza przedstawiają się zgodnie z poniższą tabelą:
Spółka informuje w swoich dokumentach, że proponowane wielkości emisji metali są wynikiem analizy wykonanych pomiarów okresowych. Na ich podstawie ustalono rzeczywiste wielkości i zawnioskowano do Marszałka o dopuszczalne poziomy. Takich pomiarów przeprowadzono już 8 serii na obciążeniu źródła od 60% do max. 92% z tym, że maksymalne obciążenie wystąpiło tylko raz i tylko dla emitora E5.
Duża, czy mała emisja ?
Nie sposób ustalić czy proponowane przez spółkę wartości są proporcjonalne względem sąsiednich zakładów ponieważ brakuje relatywnego odniesienia. Mimo, że na terenie SSE Euro-Park Mielec działa wielu potencjalnych emitentów metali ciężkich do powietrza to dla żadnego z nich nie ustalono tak obszernego katalogu związków metali jak dla zakładu Kronospan.
Chcąc jednak porównać dopuszczalną wielkość emisji rocznej np. ołowiu (Pb) z firmą P.P.U.H AutoPart to wynik jest następujący:
Kronospan wnioskuje o max. 330 kg/rok,
Auto-Part otrzymał zgodę max. 30 kg/rok
Obie firmy funkcjonują na podstawie zmienionego pozwolenia zintegrowanego wydanego przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie niemal w tym samym czasie.
Na jakim etapie jest procedura?
Prowadzone postępowanie w sprawie kolejnej zmiany pozwolenia zintegrowanego zostało tymczasowo zawieszone przez Marszałka. Powodem wstrzymania było trwające postępowanie odwoławcze spółki Kronospan i Fundacji ClientEarth przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie.
Kilkanaście dni temu sąd w Warszawie wydał wyrok oddalający w całości obie skargi, a tym samym procedura w sprawie dopuszczenia emisji metali ciężkich do powietrza z instalacji Kronospan może zostać wznowiona przez Marszałka.