UOKiK wygrywa w sądzie. Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję Prezesa UOKiK z 2017 r. w sprawie kartelu producentów płyt drewnopochodnych. Cztery spółki biorące udział w zmowie, w tym Kronospan Mielec będą musiały zapłacić ponad 135 mln zł!
Sprawa ma swoje korzenie w wydarzeniach sprzed wielu lat. W kwietniu 2012 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) rozpoczął postępowanie dotyczące zawarcia porozumienia, które ograniczało konkurencję na rynku płyt wiórowych i pilśniowych w Polsce. Zarzuty dotyczyły pięciu spółek działających na terenie Polski: Pfleiderer Grajewo SA, Pfleiderer Prospan SA, Kronospan Szczecinek Sp. z o.o., Kronospan Mielec Sp. z o.o. oraz Kronopol Sp. z o.o. UOKiK oskarżył je o ustalanie wspólnych cen i wymienianie się poufnymi informacjami. Pod koniec 2017 roku na uczestników zmowy Prezes UOKiK nałożył kary finansowe w wysokości ponad 135 mln zł (135 761 340, 25 zł). Jedynym podmiotem, na którego nie nałożono sankcji pieniężnej, jest Swiss Krono. Spółka zdecydowała się na skorzystanie z programu łagodzenia kar leniency i dostarczyła informacje, które pomogły udowodnić istnienie zmowy
Ustaliliśmy, że przedsiębiorcy przez prawie cztery lata ustnie uzgadniali ceny oraz wymieniali poufne informacje, np. o dacie wprowadzenia podwyżek oraz wielkości sprzedaży. Efektem tego typu działań mogą być wyższe ceny płacone przez kontrahentów. Branża meblowa generuje blisko 2 proc. polskiego PKB, dlatego porozumienie mogło mieć negatywny wpływ na krajową gospodarkę – mówił były prezes UOKiK Marek Niechciał.
Przedsiębiorcy dokonywali ustaleń podczas spotkań lub rozmów telefonicznych. Kontakty miały charakter dwu- lub wielostronny. Prezesi, członkowie zarządu oraz dyrektorzy do spraw handlowych spotykali się m.in. w siedzibach spółek, na targach branżowych czy na lotnisku.
Praktyka została wprowadzona w życie. Zdarzało się również, że gdy któraś ze stron zmowy stosowała inne ceny, była wówczas upominana przez pozostałych uczestników porozumienia. Na skutek zmowy przedsiębiorcy wyeliminowali niepewność co do zachowań swoich konkurentów. Zmniejszyli tym samym rywalizację między sobą i zwiększyli swoją pozycję negocjacyjną w stosunku do odbiorców. – informuje UOKiK
Spółki z grupy Kronospan i Pfleiderer odwołały się od wyroku, jednak sądy kolejnych instancji przyznawały rację UOKiK. Wyrok Sądu Apelacyjnego oznacza, że decyzja jest prawomocna, a przedsiębiorcy muszą zapłacić nałożone kary.
Na uczestników zmowy prezes UOKiK nałożył kary finansowe na uczestników zmowy, a kara Kronospan Mielec jest druga największa:
- Kronospan Szczecinek – 60.690.248,87 zł
- Kronospan Mielec – 39.308.643,05 zł
- Pfleiderer Prospan – 19.804.706,50 zł
- Pfleiderer Grajewo – 15.957.741,83 zł
źródło: UOKiK