W Cieniu Jupiterów Mielec
Image default
Informacje

Kronospan odpowiada na zarzuty Agnieszki Treli

Tydzień temu w mieleckim Sądzie Rejonowym na wokandę trafiła pierwsza w historii naszego miasta sprawa wytoczona z pozwu prywatnego firmie Kronospan.

Mieszkanka Mielca Agnieszka Trela jako powód żąda od Kronospanu Mielec prawa do życia w czystym powietrzu. Dziś otrzymaliśmy komentarz firmy w tej sprawie.

Kronospan nie będzie komentował sprawy, która toczy się przed Sądem Rejonowym w Mielcu z powództwa pani Agnieszki Treli. Musimy jednak odnieść się do wypowiedzi, których pani Trela udziela w lokalnych mediach:

„Jest coraz więcej kominów, coraz więcej spalania biomasy, która tak naprawdę nie wiadomo z czego pochodzi. Budowane są silosy, firma się rozwija, a my niestety tu mieszkamy. Nie tak to miało wyglądać, nie tak wyglądać miała ta firma. To miał być zakład produkujący tylko płyty drewnopochodne, a to co się tam teraz dzieje to nie jest to, co było nam przedstawiane lata temu – mówiła mielczanka.”

Te wypowiedzi nie są zgodne z prawdą. Kronospan nie tylko nie buduje „nowych kominów”, a zgodnie z polityką proekologiczną konsekwentnie likwiduje kolejne emitory. Już zlikwidowano pięć emitorów, a w planach jest likwidacja kolejnych dwóch. Zakład sukcesywnie zmniejsza ich liczbę.

Nie ulega zwiększeniu ilość spalanej biomasy w instalacjach energetycznych Kronospan Mielec, a pochodzenie biomasy wykorzystywanej energetycznie w instalacjach spółki Kronospan Mielec jest znane i pewne. Biomasa pochodzi z obróbki surowego drewna i powstaje z kory, zrzyn, kawałków drewna, jest kupowana od dostawców zewnętrznych, którymi są tartaki, pozostały przemysł przetwarzający drewno oraz Lasy Państwowe. Kronospan Mielec posiada certyfikat FSC, który jest gwarantem legalności pochodzenia surowca do produkcji płyt drewnopochodnych.

Budowane obecnie dwa silosy służyć będą do  zmagazynowania w nich surowca  drzewnego i jednocześnie ograniczenia  ilości surowca składowanego obecnie  na otwartych placach.

Od początków istnienia zakładu, czyli od 21 lat Kronospan Mielec zajmuje się wyłącznie produkcją płyt drewnopochodnych surowych oraz uszlachetnionych. W profilu produkcji zakładu na przestrzeni lat nic się nie zmieniło w zakresie jego poszerzania. Asortyment został wręcz ograniczony – zlikwidowano produkcję paneli ściennych oraz podłogowych. Co najważniejsze, Kronospan Mielec na przestrzeni kilku ostatnich lat zmodernizował swoją instalację tak, by minimalizować oddziaływanie produkcji na środowisko naturalne. Na inwestycję w modernizację instalacji spółka zainwestowała ok. pół miliarda złotych.

Kronospan Mielec Sp. z o.o.

DCIM105GOPRO

Zobacz też...

Wystawa poplenerowa: Łańcut, Niedzica, Kolbuszowa

Redaktor naczelny

Atrakcja na mieleckim Rynku

cien

Mielczanie posłami na Sejm Dzieci i Młodzieży!

Redaktor naczelny

1 Komentarzy

Edith 6 sierpnia 2019 (wtorek) at 08:53

U siebie nie zbudują ponieważ nie mają pozwolenia . My mieszkańcy Mielca dopóki będzie krono będziemy walczyć dotąd aż zniknie

Odpowiedz

Zostaw komentarz