W Cieniu Jupiterów Mielec
Dentysta Mielec
EsteticDent Dentysta Mielec
fratelli
Image default
Informacje

Kryminalistycy z Mielca – ambitni studenci i ich ciekawa pasja

Mieleccy pasjonaci zrzeszeni w ramach Koła Naukowego Kryminalistyki to niewielka grupa ambitnych młodych ludzi. Ich działalność, prowadzona pod doświadczonym okiem płk. Józefa Kubasa zyskała już uznanie nawet wśród pracowników WSPol w Szczytnie. Pani Ewelina, która jest v-ce liderem koła opowiada nam o priorytetach na niedaleką przyszłość:
 
„Planów mamy wiele, główny priorytet to wzięcie udziału w Zjeździe Kół Naukowych Kryminalistyki, wygłoszenie w jego ramach referatu na temat działalności nielegalnych sklepów funkcjonujących w sieci jak również uczestnictwo w ogólnopolskim konkursie kryminalistycznym, w którym nasze koło startowało już dwukrotnie zajmując za pierwszym razem trzecie, a rok później drugie miejsce – w tym roku liczymy na najwyższy stopień na podium. Staramy się też promować uczelnię, głównie na wyjazdach takich jak ten. Nasz pomysł na tą kwestię jest typowy, choć rzadko spotykany w dzisiejszych czasach – nie stawiamy na komercję i reklamy, staramy się pracować u podstaw.”

 

Trójka młodych Mielczan wzięła również udział w dniach otwartych XVI LO w Tarnowie, które odbyły się 7 kwietnia br. Tam jako specjaliści, w asyście policji, straży pożarnej oraz uczniów liceum wtajemniczali przyszłych absolwentów pobliskich gimnazjów w tajniki pracy służb. Całe przedsięwzięcie cieszyło się sporą popularnością, a ich lekcje daktyloskopii, traseologii, osmologii czy mechanoskopii na pewno pomogą przyszłym licealistom w dokonaniu wyboru i przybliżeniu profilu tarnowskiej szkoły. XVI Liceum im. Armii Krajowej to elitarna szkoła w której od lat organizowane są rekrutacje do klas sprofilowanych pod kształcenie przyszłych funkcjonariuszy służb mundurowych.

 

Każdy uczeń uczęszczający do klasy mundurowej obowiązkowo nosi uniform stosowne do swojego profilu. Absolwenci okolicznych gimnazjów przy wyborze tej placówki mogą wybrać szereg specjalności w ramach których podejmą dalsze kształcenie. Są to profile: Wojskowy, Policyjny BRD, Policyjny kryminalistyczny, Pożarniczy, Ratownictwa medycznego. Uczniowie uczęszczający do tej szkoły sprawiają wrażenie nad wyraz kulturalnych, młodych ludzi. Są inteligentni, uśmiechnięci oraz – według relacji naszych studentów – bardzo towarzyscy. Wielu uczniów XVI LO dobrze zna się z reprezentacją koła naukowego która gościła w tarnowskiej szkole – pod czujnym okiem swojego mistrza studenci współpracują z dyrekcją tej szkoły, a na wspólne wyjazdy z chętnymi licealistami wybierali się już nie raz.

 

[nggallery id=127]

 

Piotr jest jednym z filarów drużyny wybierającej się na konkurs. Jego pasją jest fotografia, a podstawowym zadaniem – dokumentowanie miejsca zdarzenia. Jak sam podkreśla studiuje z wyboru. Nie da się nie zauważyć że nadzwyczaj angażuje się w swoją rolę. Do słów poprzedniczki dodaje kilka zdań od siebie. – Do tej pory możemy pochwalić się sporym dorobkiem dydaktycznym. W ramach działalności KNK regularnie organizowane są wykłady otwarte na których często wśród prelegentów znajdują się eksperci z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Podczas tego typu zajęć promowane są zagadnienia kryminalistyczne. Staramy się inspirować naszych młodszych kolegów i zachęcać do zainteresowania się tą niezwykle ciekawą dziedziną nauki.

 

– Zapraszamy wszystkie chętne do współpracy placówki oświatowe do odwiedzania naszego laboratorium, które w niedalekiej przyszłości chcemy doposażyć w kolejne specjalistyczne narzędzia, oraz zapraszania nas na lekcje pokazowe. Regularnie organizujemy też wyjazdy do jednostki WSPol na które wybieramy się z uczniami i nauczycielami z zaprzyjaźnionych szkół. Mają one na celu przybliżenie specyfiki pracy techników kryminalistyki, działów tej rozległej nauki oraz technik kryminalistycznych. Jest to zawsze wspaniałe przeżycie, połączenie nauki i rekreacji. Takie wyprawy organizowane są przez nas przynajmniej 2 razy w roku. Ponadto prowadzimy również własne, wewnętrzne spotkania na których konsultujemy się i uczymy wzajemnie, to bardzo efektywna forma kształcenia. – dodaje na koniec do wypowiedzi swoich przyjaciół Przemysław, lider koła.

 

Jak zgodnie twierdzą wszyscy członkowie koła, kryminalistyka to bardzo szeroka dziedzina, która niekoniecznie musi wiązać się z pracą w służbach. Wielu absolwentów tego kierunku jest bardzo pożądanych w dziennikarstwie śledczym, zawodach wymagających umiejętności negocjacji i mediacji, pomocy ofiarom przestępstw, pracy przy wycenach szkód w ubezpieczalniach ze szczególnym uwzględnieniem specjalistycznych wydziałów firm zajmujących się wyłudzeniem ubezpieczeń. Często także zajmują oni posady w biurach prywatnych detektywów, firmach informatycznych zajmujących się bezpieczeństwem i analizą danych i wielu innych zawodach wymagających specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin. Sam kierunek nie należy do najłatwiejszych, a jak wszędzie żeby móc liczyć na spokojny start w życiu zawodowym trzeba być co najmniej bardzo dobrym w tym co się robi, jednak jak twierdzą młodzi adepci tej sztuki, jeśli podchodzimy do czegoś z pasją nauka staje się przyjemnością a osiągane wyniki sprawiają niemałą satysfakcję.

 

e-leclerc-mielec
Navi

Zobacz też...

Zostaw komentarz

Wydarzenia, Wiadomości - Informacje Mielec | Dentysta Mielec Stomatolog | Hurt paliw płynnych z dostawą do firm, zbiorniki na paliwa